Zasięg sterowania bezzałogowców Bayraktar TB2 został podwojony

23 października 2020, 07:51
Bayraktar_TB2_Runway
Fot. Baykar Makina
Reklama

Turecki koncern Baykar zmodernizował system komunikacji bezzałogowego systemu powietrznego Bayraktar TB2, zwiększając zasięg działania ze 150 do około 300 km. Nie wymaga to stosowania retransmiterów czy też dodatkowych anten, ale modyfikacji systemów pokładowych która jest możliwa również w przypadku starszych, już eksploatowanych maszyn.

Informacje o podniesieniu parametrów operacyjnych maszyn, które stosowano bojowo w Syrii i Libii a obecnie są wykorzystywane przez Azerbejdżan, opublikował ukraiński portal informacyjny Defense-Express. Dwukrotnie zwiększenie odległości skutecznego sterowania maszyn Bayraktar TB2 ma być możliwe jedynie dzięki wymianie komponentów pokładowego systemu wymiany danych płatowca. Zmiany te mogą być wprowadzone w maszynach już eksploatowanych, co wskazuje iż nie są to istotne zmiany a jedynie modyfikacja systemów odpowiedzialnych za odbiór, nadawanie i wzmacnianie sygnału.

Ukraińskie medium, posiadające szerokie kontakty w wojskowych i przemysłowych środowiskach nie podało źródła tej informacji. Należy ją jednak uznać za dość wiarygodną, gdyż ukraińskie siły zbrojne eksploatują obecnie 6 płatowców oraz 3 stanowiska kontroli i planują pozyskanie kolejnych maszyn. Mają one być docelowo montowane na Ukrainie we współpracy z lokalnym przemysłem lotniczym, tak więc jest dość prawdopodobne, iż temat zwiększenia zasięgu działania maszyn Bayraktar TB2 pojawił się podczas negocjacji warunków przyszłej umowy.

Taktyczna maszyna Bayraktar TB2 jest flagowym produktem konsorcjum Baykar Makina, który pobił podczas testów rekordy dla swojej klasy bsl, osiągając długotrwałość lotu 24 godziny i 34 minuty oraz pułap 8 tys. metrów. Maszyna ma maksymalną masę startową 650 kg i rozpiętość skrzydeł 12 metrów. Pułap operacyjny do 6750 metrów i zasięg działania 150 km od stanowiska kierowania zapewniają szerokie możliwości użycia operacyjnego. Prędkość przelotowa to 130 km/h a maksymalna ponad 220 km/h. Napęd stanowi pojedynczy silnik tłokowy Rotax 912 o mocy 100 KM ze śmigłem pchającym.

Co istotne maszyna Bayraktar TB2 może nie tylko wykrywać cele i podświetlać je dla amunicji kierowanej, ale sam również przenosi pod skrzydłami uzbrojenie o łącznej masie ponad 75 kg. Dotąd zintegrowano z nim m.in.  kierowane pociski przeciwpancerne UMTAS o masie 37,5 kg oraz ważącą 22,5 kg amunicję precyzyjną MAM-L produkcji tureckiego koncernu Roketsan. Oba rodzaje uzbrojenia są przenoszone na czterech podskrzydłowych pylonach. Ukraińskie maszyny Bayraktar TB2 z pewnością przenoszą pociski MAM-L, natomiast brak jest informacji na temat rakiet.  

Obecnie użytkownikami taktycznych systemów bezzałogowych Baykar Bayraktar TB2 są oficjalnie siły zbrojne Turcji i Ukrainy, natomiast zakup przez Azerbejdżan nie został dotąd oficjalnie potwierdzony, chociaż wiadomo iż maszyny biorą udział w walkach o Górski Karabach. Na dostawę systemów czeka Katar. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Reklama
Patrzy, słucha, notuje
niedziela, 23 maja 2021, 09:47

Dwa lata temu zwierzchnik sił zbrojnych informował o wspaniałym uzbrojeniu z powietrza a między innymi o dronach polskiej produkcji które będą sprzedawane innym krajom. Widocznie kolejny raz przejęzyczenie pomogło w rządzeniy krajem.

Darek S.
piątek, 13 listopada 2020, 01:24

Powinniśmy szybko kupić troszkę tego od Turków, jeden przekazać WB Electronics niech zrobią podróbę. Wtedy można kupić tego więcej. Potrzebna jest też dobra osłona dla tego typu sprzętu.

DZIWNE
piątek, 23 października 2020, 18:51

Nie za bardzo tego rozumiem-to My tyle pomągamy Ukrainie ,a oni nie kupują polskich dronów ,które maja pewnie większy zasięg i uzbrojenie i pewnie są TAŃSZE ...

Pax romana
piątek, 23 października 2020, 22:27

A gdzie te Polski drony?? Turcja jest w czołówce produkcji dron. USA, Izrael, Turcja a póżniej jako 4. są Chiny w liście. Ukraina podpisała umowę z transferem technologii TB2. Kupowane mają 6 dronów a ze współpracą mają zamontować 48 dronów w Ukrainie.

GB
sobota, 24 października 2020, 19:40

Ukraina kupiła też posłowie drony firmy WB. Doczytaj.

dim
piątek, 23 października 2020, 16:26

Bayraktar czyli bardzo dobry do szybkiego zniszczenia bezsilnych przeciw niemu systemów "Pilica". Zamontowanych stacjonarnie, a więc wcześniej wiadomo będzie gdzie, ani jako faktycznie stacjonarne nie ukryją się, ani nie zamaskują się skutecznie, a dosięgnąć tureckiego drona nie będą mieć czym.

Gnom
sobota, 24 października 2020, 15:10

Pilica nie jest do niszczenia drona na tej wysokości i w tej odległości z jakiej działa TB2. Do tego jest Narew, a jak na razie nawet nie widać jej źródeł... finansowania ani pomysłu skąd ma być.

biały
piątek, 23 października 2020, 20:28

a nasi politycy i wojskowi nawet nie pomyślą o zakupie dronów , kupili kilka sztuk i koniec

piątek, 23 października 2020, 20:09

Przeciez w Libii sa jednorazowkami? Najpierw cudowna bron a potem jednorazowka. Propaganda lub antypropaganda. Turcy sie powinni zdecydowac co to jest. W Libii to jest jednorazowka teraz wylatuje i niewraca. Ja sie na tym nie znam ale takie cudowne bronie juz byly. Na nie nie potrzeba rakiet tylko maskowania. Jedyna bronia skuteczna przeciw tego rodzaju zabawkom jest maskowanie to jest bron tania wymaga tylko troche wysilku od zalogi. Ja wam proponuje twitter21bsp. Tam zobaczycie przyklady wlasciwego maskowania sprzetu wojskowego. Pilica nie jest stacjonarna jezdzi na pace Stara. Brezent opada i drona nie ma, heli zreszta tez. Te wszystkie straty pancyrow i innego sprzetu dotyczy ludzi ktorzy nie umieja nim sie posluz

dim
sobota, 24 października 2020, 11:52

Zupełnie nie widzę tam maskowania widmowego. Są jakieś gałęzie. A zobacz jak szybko Rosjanie narzucają, na wóz bojowy, bezkształtną bryłę maskowania także widmowego. I nie jestem pewien, czy Podhalańczycy mają także stały punkt programu ćwiczeń - przyglądanie się swemu maskowaniu, z góry, przy pomocy drona ? A jeszcze z kamerą także termowizyjną ? Czyli dziś już standard wojny w Karabachu ? - A przydałoby się !

Hektor
piątek, 23 października 2020, 22:39

Bayraktar produkuje różnego rodzaju dronów. TB2 stacjonarne a są małe drony kamikaze. I myśliwiec Akinci Lepsza wercja TB2. Dron wielozadaniowy, atakujący itd. pomocnik myśliwca F16. Firma Tusas i Vestel itp. produkują też drony. Tz. Bayraktar nie jest jedyny na rynku

Marek1
piątek, 23 października 2020, 12:54

Oczywiście o jakiejkolwiek współpracy z Turcją i np. zakupie licencji na prod. Bayraktar TB2 nasze "orły intelektu" z MON/MSZ nawet nie pomyślą. A Ukraińcy konsekwentnie zmierzają właśnie w tym kierunku ...

dywersant
piątek, 23 października 2020, 12:20

Bayraktar TB2 dzięki paru konfliktom, w których są używane mają niezłą reklamę i mogą mieć duże zainteresowania na rynku będąc konkurencją dla zachodnich konstrukcji. Druga myśl, która się nasuwa to taktyka i środki zwalczania BSP. Użycie TB2 w Górskim Karabachu jest podstawą sukcesów wojsk Azerskich i przełamania Ormiańskiej obrony. Opracowanie dronów myśliwskich do zwalczania amunicji krążącej i zbliżonych konstrukcji do TB2, dających osłonę siłą naziemnym może być na wagę zwycięstwa w przyszłych konfliktach. Wypełniały by lukę w obronie przestrzeni powietrznej na pułapach od 10m- 8/10 tys. metrów. Drony takie w przeciwieństwie do OPL miały by swobodę działania w dużym obszarze, elastycznie reagując na BSP przeciwnika, samemu pozostając trudnymi do zniszczenia. Tradycyjne myśliwce amunicji krążącej już raczej zwalczać nie mogą i same są łatwym cele dla OPL przeciwnika, a strata wiąże się z olbrzymimi kosztami- pilot i maszyna.

Pax romana
piątek, 23 października 2020, 22:47

Akinci z firmy Bayraktar i Aksungur z Tusas są dronami przyszłości-drony mysliwski, następnej zaawansowanwj generacji. Są w testach. Luty czy marzec będą w Tureckiej Armii.

Fanklub Daviena
piątek, 23 października 2020, 14:41

Zwróć uwagę, że drony nie pomogły Ukrainie w Donbasie ani Turcji w Syrii, gdzie krok za krokiem jest wypierana i rosyjskie bazy w Syrii też nie są skutecznie atakowane dronami. Najwyraźniej jest przynajmniej jedno państwo, które z dronami sobie dobrze radzi... :D

GB
sobota, 24 października 2020, 19:42

Rosyjskie bazy to są atakowane dronami klepanymi w garażach terrorystów. Gdy takiego Pancyra atakuje dron izraelski czy turecki to Pancyr zostaje zniszczony. I tyle.

poniedziałek, 26 października 2020, 12:09

Ciekawe tylko skąd dron klepany w garażu posiada system naprowadzania z taka dokładnością.

Hektor
piątek, 23 października 2020, 23:12

Ukraina dopiero ma 6 TB2 z 2019r i to za mało ilość, żeby cośkolwiek zrobić. Z transferem od technologii mają zamontować 48 dronów. A pózniej przyjdzie czas na naukę czyli wspólny manewry wojskowe z Turcją. Syria- Idlib „Wiosenna Tarcza” trzeba przeczytać!! No, coś za coś Erdogan daje spokój Putinowi w Syrii a Putin Erdoganowi w Kaukazie...Żeby zrozumieć, trzeba śledzić kroków Putina i Erdogana...Nikt nie zrobi żadnego kroku bez myślenia!! to się nazywa strategia...A - B -C nawet D

Alo
piątek, 23 października 2020, 18:52

Taa, akurat ruski sprzęt okazał się totalnie bezsilny wobec dronów.

Gnom
piątek, 23 października 2020, 13:51

I tak, i tak ktoś musi wykryć owe BSP, a to stale duży problem ze względu na relatywnie małe rozmiary (szczególnie tzw. amunicji krążącej). To jeden z wielu podstawowych problemów do rozwiązania w myśliwskich BSP i dlatego to jeszcze trochę potrwa.

pawlak
piątek, 23 października 2020, 12:15

Wyglada na to ze maszyny sie sprawdzaja na wschodnim teatrze...

Tweets Defence24