Reklama

Siły zbrojne

Amunicja krążąca dla amerykańskich specjalsów

Fot. AeroVironment
Fot. AeroVironment

Jak poinformowała spółka AeroVironment, amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych USA (USSOCOM) zamówiło kolejną partię amunicji krążącej Switchblade 600. To już drugi w tym roku kontrakt na tego typu systemy dla amerykańskich wojsk specjalnych.

Zamówienie o wartości ok. 20,3 mln przyznane 28 września br. obejmuje dostawę bliżej nieokreślona liczba dronów-kamikadze tego typu, które trafią na uzbrojenie amerykańskich specjalsów do stycznia 2023 roku. Analogiczny kontrakt i pierwszy zarazem w amerykańskich siłach zbrojnych na Switchblade 600 został zawarty w kwietniu tego roku. USSOCCOM będą pierwszym użytkownikiem tego systemu, który swoją premierę miał w październiku ub.r.

Poprzednio poinformowano, że zakupione drony-kamikadze tego typu w wersji przenośnej mają być jednak zintegrowane z bliżej nieokreślonymi nawodnymi platformami bojowymi, które wykorzystują morskie pododdziały amerykańskich wojsk specjalnych. W związku z tym trafiły one najprawdopodobniej na uzbrojenie operatorów Navy SEALS, którzy wykorzystując m.in. łodzie patrolowo-desantowe Mark V Special Operations Craft. Nie wiadomo jednak, gdzie trafią obecnie zamówione systemy tego typu.

Switchblade 600 to najnowsza wersja z rodziny amunicji krążącej typu Switchblade opracowanych i produkowanych przez amerykańską firmę AeroVironment. Jego mniejszy i lżejszy odpowiednik o nazwie Switchblade 300 obecnie wykorzystywane w U.S. Army jak i USSOCCOM, a także odbiorców eksportowych jak Wielka Brytania. Ten przenośny system jest wystrzeliwany z wykorzystaniem sprężonego gazu z lekkiej wyrzutni rurowej, a jego masa wynosi 22,7 kg. Po wystrzeleniu w powietrze rozkładane są skrzydła, a napęd zapewnia silnik elektryczny ze śmigłem pchającym, który umożliwia osiągnięcie prędkości przelotowej 112 km/h i maksymalnej prawie 180 km/h.

Dron może utrzymywać się w powietrzu przez ponad 40 minut i pokonać w tym czasie dystans ponad 80 km. System ten wykorzystuje głowicę wielozadaniową, która umożliwia zwalczanie szerokiego spektrum celów od siły żywej po wozy bojowe. Naprowadzanie i nawigacja odbywa się z wykorzystaniem głowicy optoelektronicznej działającej w świetle widzialnym i podczerwieni. Dzięki temu możliwe jest niszczenie przeciwnika zarówno w dzień jak i w nocy w każdych warunkach pogodowych.

image
Reklama
Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (4)

  1. wert

    co jest głównym zagrożeniem dla UKR? Co zmienia miasta i wsie w zgliszcza? Teraz sobie odpowiedzcie czy JAKIKOLWIEK dron polskiej produkcji jest w stanie namierzyć i zlikwidować wyrzutnie Gradów że Uragana czy Smiercza Iskandera nie wspomnę? A potem dalej rojcie sobie jakie to dobre drony mamy do dyspozycji

  2. Piotr

    Jak wypada w porównaniu z Warmate?

    1. Jest amerykanski :) US Army nie kupuje inaczej :)

    2. #

      Jest cięższy i posiada większą głowicę bojową. Oczywiście Warmate nie służy do niszczenia czołgów, ale przy tak małej głowicy zasadne jest pytanie, czy skutecznie załatwi BTR-a... Warmate ma już 5 kg głowicę, ale waży jakieś 30 kg. Szkoda, że WB nie pokusiło się o zrobienie czegoś pomiędzy jak ten Switchblade 600.

    3. Gość

      Od Izraela jeszcze. Zapomnialbys...

  3. men

    Coś podobnego parę lat temu majstrował WAT z WB, nazywało sie to "oko" było wystrzeliwane z 60mm możdzierza, i służyło li tylko do obserwacji, oczywiście klasycznie udupione przez MON.

  4. Monika1777777

    Dziwie się ze jeszcze takich nie mamy z 300 takich dronów uderzeniowych z dystansem 300-500 kilometrów dupe by zaczepił Białorusi

    1. pdrbosw

      A warmate od WB to do czego niby służy?! Jeszcze tego od Amerykanów nie kupiliśmy.

Reklama