Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Alarm dla Iskanderów w Rosji

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Prawie jednocześnie rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o podniesieniu gotowości bojowej w brygadach z rakietami „Iskander-M” w Zachodnim i Wschodnim Okręgach Wojskowych.

W przypadku Zachodniego Okręgu Wojskowego resort obrony podniósł alarm brygadzie rakietowej z Obwodu Iwanowskiego. W ramach ćwiczenia dowódczo-sztabowego podniesiono gotowość bojową w całej jednostce i nakazano wykonanie marszu do rejonów zapasowych. W tych rejonach wyrzutnie rakietowe „Iskander-M” mają zostać załadowane rakietami z pojazdów transportowym, zostać rozstawione na stanowiskach bojowych i wykonać symulowany atak „na krytycznie ważne cele potencjalnego przeciwnika”. W ćwiczeniu ma wziąć udział 500 żołnierzy oraz 50 sztuk uzbrojenia i techniki wojskowej.

W przypadku Wschodniego Okręgu Wojskowego wyrzutnie rakietowe „Iskander-M” zostały rozwinięte na poligonie w Żydowskim Obwodzie Autonomicznym. Również w tym przypadku zadania realizowano w ramach ćwiczenia dowódczo-sztabowego. Przyjęto ten sam scenariusz jak w Obwodzie Iwanowskim. Najpierw podniesiono alarm w jednostkach rakietowych, później zarządzono marsz do rejonów zapasowych w międzyczasie ćwicząc ochronę antydywersyjną, przeciwlotniczą, przekraczając zagrody inżynieryjne i wykonując czynności związane z maskowaniem.

Po zajęciu stanowisk bojowych nastąpił przeładunek rakiet na wyrzutnię i wykonano symulowane uderzenia na wskazane pozycje potencjalnego przeciwnika.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Strach na wróble

  Iskander to jedna z bardzo wielu rosyjskich zabawek które nie zostały użyte bojowo, więc po prostu nie można nic powiedzieć czy może to pokonać tarczę antyrakietową czy nie. Nie można z góry założyć że to cudowna broń, ani nie można powiedzieć na podstawie dostępnych na wikipedii danych czy jakichkolwiek innych, że to nic nie warty złom. "Kalibry" też miały mieć mały zasięg i jest pewne że prawdziwie parametry iskanderów są nie znane, więc ja uważam, że lepiej będzie po prostu nie przekonać się o skuteczności tej broni a ni też nie przekonać się o skuteczności amerykańskich anty-rakiet i innych wojennych zabawek, należy szukać sposobów na deeskalację, a nie mówić że "o ho ho" my z Amerykanami zrobimy defiladę na Placu Czerwonym, bo NATO ma przewagę i takie tam, tylko pytanie, jest zasadnicze, czy jeżeli NATO wygra wojnę, to czy Polacy się o tym dowiedzą, chodzi mi o to czy Ktoś między Odrą a Bugiem będzie mógł się w ogóle o tym dowiedzieć, po pewnie jakiś Polak w Nowej Zelandii się dowie, no ale czy to będzie zwycięstwo?

  1. Stracj na strachy

   jak do tej pory wszystkie zabawki Rosjan przetestowane w Syrii potwierdziły swoją skuteczność, lepiej żebyśmy nie musieli potwierdzać skuteczności Iskanderów

  2. Palmel

   Został użyty bojowo podczas wojny w Gruzji

 2. tagore

  Wygląda na to ,że amerykańskie rakiety mają komplet głowic.

 3. Polanski

  W 1941 też tak ćwiczyli.

 4. Edik

  No i poleci takie cudo na Warszawę i kilkadziesiąt innych celów a my co ???? Potem powiemy że mieliśmy zaawansowany dialog techniczny i prawie wytypowanego dostawcę :)))) Bez tarczy antyrakietowej padniemy w trzy dni ! Z tarczą może w trzydzieści....

  1. hann

   Tarcza nic nie da do tego nie służy.

  2. tak tylko...

   Muszę przyznać, że już nudne robią się takie straszące wpisy. Czy Rosja to ten kraj leżący na wschód od Białorusi, który nie potrafi wybudować porządnej drogi pomiędzy Moskwą a Petersburgiem?

  3. Kiks

   Po co? Ruscy wiedzą, że to bez sensu i Polska jest poza ich zasięgiem. Ich bolą utracone wpływy w krajach nadbałtyckich. Ale wpływów nie odzyskasz za pomocą rakiet.

 5. Ernest

  W kwietniu będą gotowi na atak po pierwszych próbach "Zapad 2017" bo podjęli decyzję że to"czas wojny".W prezencie na urodziny Władimira Putina w październiku dostarczą tort(Europa środkowo-Wschodnia) i 64 świeczki

 6. tak tylko pytam...

  Ciekaw jestem, które miasta chińskie były symulowanym celem ataku.

  1. Raf

   Jak już coś to symulowane cele były w drugą stronę.

  2. też tylko pytam ...

   Jakie miasto Chin znajduje się w zasięgu "tych" Iskanderów ? Czy "iskandery" służą do atakowania miast, czy raczej celów punktowych ? Tylko pytam ...

  3. niki

   Na Chiny to Rosja ma poważniejszy sprzęt. One są przeznaczone między innymi na nas.

 7. WP

  To gdzies w Rosji jakies tam alarmy i podnoszenie gotowosci bojowej a u nas zamiast rozprowadzenia to wprowadzili 45 min. musztry!

 8. HS

  Głowy państw, zwłaszcza mocarstw zachowują się jak dzieci - "ja ci zrobię tak bo ty mi zrobiłeś tak" itp... Niby ludzkość się rozwija ale to nie dotyczy chyba decydentów..... w głowach mają chyba źle poukładane i zapominają, że to nie zabawki, a w konsekwencji cierpienie niewinnych dzieci. Zawsze.

Reklama