Najważniejsze są rozmowy na temat zakupu śmigłowców uderzeniowych. Musimy wzmocnić siłę ognia, a nie zdolności do przerzutu jednostek – powiedział w wywiadzie dla „Sieci” szef MON Antoni Macierewicz, odnosząc się do priorytetów w sprawie zakupu śmigłowców.
Cała rozmowa ukazała się w poniedziałek. Już w weekend przeczytać można było fragmenty. Minister podkreślił m.in. wysiłek zbrojeniowy musi zostać skoncentrowany na artylerii, zarówno lufowej, jak i rakietowej. W pełnej wersji wywiadu można przeczytać także, że zmieniony został program modernizacji Marynarki Wojennej tak, by opierała się ona na zdolnościach odstraszania. – Polskie okręty podwodne muszą posiadać rakiety manewrujące – zaznaczył Macierewicz.
W odpowiedzi na pytanie o śmigłowce minister zaznaczył, że priorytetem są maszyny uderzeniowe.
Dla nas najważniejsze są rozmowy na temat zakupu helikopterów atakujących. Musimy wzmocnić siłę ognia, a nie zdolności do przerzutu jednostek.
Czytaj więcej: Rok po rezygnacji z Caracali. Kiedy nowe śmigłowce dla wojska? [OPINIA]
Minister odniósł się także do wstrzymanych w sierpniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji generalskich. Szef MON podkreślił, że kandydatury nie są związane ze Strategicznym Przeglądem Obronnym.
System dowodzenia armią nie został jeszcze przez pana prezydenta zaaprobowany i dopóki nie zostanie zaakceptowany, to żadne nominacje w tej sprawie nie będą przygotowywane. Wstrzymane nominacje dotyczą dwóch obszarów. Po pierwsze, konieczności uzupełnienia kadry najwyższych stopni w szeregu jednostek operacyjnych, i po drugie – wzmocnienia naszej obecności w NATO poprzez podniesienie statusu oficerów pełniących ważne funkcje.
Czytaj więcej: 14 wniosków o awans generalski u prezydenta. BBN: Trwa analiza kandydatur
Minister skrytykował także proponowany przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego kształt systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, który – jego zdaniem – doprowadziłby do tego, że "będą tworzone różnorodne ciała pośrednie, które doprowadzą do tego, że wciąż armia będzie rozdwojona". – Zamiast trzech rywalizujących z sobą dowództw z nachodzącymi na siebie kompetencjami będą dwa zwalczające się dowództwa. Taka armia będzie nadal podzielona, niezdolna do skutecznego działania. A przy okazji stworzy się dziesiątki, jeśli nie więcej, stanowisk dla ludzi, którzy niekoniecznie coś polepszą. Tradycja przerostu biurokracji zostanie utrzymana – powiedział szef MON.
Czytaj więcej: BBN podtrzymuje stanowisko ws. systemu dowodzenia [News Defence24.pl]
Macierewicz zapewnił, że uprawnienia prezydenta wobec wojska będą respektowane. Jednocześnie zaznaczył, że tylko rząd ma wiedzę, kompetencje, aparat i zdolność koordynacji wysiłku z całością struktur państwowych. – Konstytucja przesądza, że prezydent działa przez ministra obrony, a nie poprzez BBN czy jakikolwiek inny organ – powiedział minister.
W Koncepcji Obronnej RP MON zaproponowało m.in. przywrócenie szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego roli naczelnego dowódcy na czas wojny, odtworzenie osobnych dowództw rodzajów sił zbrojnych oraz powołanie w ramach SG WP Inspektoratu Szkolenia i Dowodzenia. BBN zgadza się z pierwszymi dwoma punktami, ale w odpowiedzi na projekt MON zamiast Inspektoratu Szkolenia i Dowodzenia zaproponowało powołanie Dowództwa Sił Połączonych na szczeblu operacyjnym.
Czytaj więcej: Macierewicz: reforma dowodzenia przygotowana, jedyną kwestią wola polityczna
Minister odniósł się także do sprawy dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN gen. bryg. Jarosława Kraszewskiego. W czerwcu Służba Kontrwywiadu Wojskowego wstrzymała mu dostęp do informacji niejawnych w związku z rozpoczęciem postępowania sprawdzającego. BBN informowało w sierpniu, że szef MON "od dłuższego czasu" formułował wobec gen. Kraszewskiego "nieformalne zarzuty mające podważyć jego wiarygodność".
Wielokrotnie wskazywałem panu prezydentowi na nieprawidłowości, jakie mają miejsce w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Moje informacje, mimo że bardzo precyzyjne, zostały źle zinterpretowane i źle przyjęte. Teraz wbrew faktom próbuje się twierdzić, że nie ostrzegałem przed zagrożeniami. Przekazałem zwierzchnikowi sił zbrojnych informacje związane z potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa. Niestety do chwili obecnej z informacji tych nie zostały wyciągnięte stosowne wnioski!
Macierewicz powiedział także, że kadra BBN "po okresie Donalda Tuska ciągle jeszcze nie została zmieniona i jest obarczona wszystkimi cechami charakterystycznymi dla rządów III RP".
Zobacz też: Gen. Kraszewski: bez Dowództwa Sił Połączonych Sztabowi Generalnemu WP grozi przeciążenie [SKANER Defence24]
Franio
Tylko jak bezsensowne ględzenie ma wpływać na wzrost siły uderzeniowej.
Ramon
Czyli nic nie osiągnął minister Macierewicz zrywając negocjacje z Francuzami. Caracali nie ma, żadnej konkretnej i korzystnej finansowo oferty od Włochów czy Amerykanów również nie. Minister Macierewicz został z ręką w nocniku i żeby to przykryć robi dobrą minę do złej gry i obiecuje śmigłowce uderzeniowe tym razem.
PolExit
Tutaj zgadam się z A. Macierewiczem w 100%, jednak niezmienne jest moje pytanie; kiedy? Kiedy będą te śmigłowce? kiedy siła ognia? Kiedy artyleria? Kiedy staelity? kiedy rozpoznanie? Kiedy radary dla NDR? Kiedy silniejsze rakiety dla NDR zdolne do zatapiania, nie tylko uszkadzania Rosyjskich i Niemieckich okretow?
Obcokrajowiec w PL
W 1939 roku nie wyszła Wam walka na dwa fronty przeciw Niemcom oraz Rosjanom, chcecie powtórki?
Feluś
Muszę przyznać że (jak kiedyś pewna dama, żona premiera z K.) "spieram" pana ministra w całej rozciągłości jeśli chodzi o wzmocnienie siły ognia i pozyskanie w pierwszej kolejności maszyn uderzeniowych. Przeto chciałbym z tego miejsca zapytać A czy toczy się jakieś (choćby najmniejsze, tyciunie) postępowanie na śmigłowce uderzeniowe???. Kiedy zatem pierwsze maszyny wejdą do linii??? Czy do czasu wprowadzenia nowych maszyn planuje się odzyskanie zdolności bojowych przez MI-24.
Zawisza_Zielony
Za to są samoloty dla VIP ... i to tyle jeśli chodzi o wzmocnienie siły ognia.
Kilimek
jak to nie jest wzmocnienie siły ognia...? a w razie "W" samoloty te i ich pasażerowie ( bez wykwalikowanych pilotów i załogi oczywiście) po krótkim przeszkoleniu w pilotażu i drenażu ideologicznym nie mają służyć jako "boski wiatr"??
Saracen
Panie Ministrze, proszę pamiętać aby zażądać technologię prochu wielobazowego przy okazji negocjacji zakupu tych śmigłowców uderzeniowych. Francuzi nie chcieli dać, może teraz się uda.
Extern
Niedługo będziemy sami robili proch wielobazowy, bez niczyjej łaski. W Pionkach trwa budowa nowej linii technologicznej. A jak to robić, to w laboratorium Pionki już dawno ogarnęły.
zenek
raz Konstytucja dobra, raz niedobra. Zdecydujcie się wreszcie.
Zbulwersowany podatnik
Raz na miesiąc coś nowego :) Byle media podchwyciły...
kronan
Nowy króliczek do złapania.Na 2 lata pustej gadaniny starczy.W skrócie obiecanki cacanki a głupiemu radość :-)
małe be
setki razy już to w sieci pisano. ukraińskie rakiety i remotoryzacja, i nasza elektronika jak się wiele da. może czas posłuchać a nie brnąć w jakieś wydumane i drogie (za drogie) strategie.
CB
Nawet gdyby to było realne (a nie jest), to potrwa przynajmniej kilka/kilkanaście (a znając nasze uwarunkowania kilkadziesiąt) lat. W tym czasie trzeba mieć czym latać, więc i tak najpierw trzeba kupić coś dobrego za granicą, a później można prowadzić prace nad czymś swoim.
As
W naszej sytuacji wieloletnich zaniedbań priorytetem staje się wszystko, a szczególny priorytet zależy od miejsca, lub jednostki w której akurat wygłaszane jest przemówienie.
ZZ
Brawo, nareszcie mądra decyzja.
junger
Ale jaka decyzja?
CB
Tzn jaka? To jakaś decyzja już zapadła? Ja ciągle tylko słyszę zapowiedzi, a właściwie bajki...
Ach
Śmigłowców nie ma i nie będzie
pp
wreszcie powiedział prawdę? nie ma i nie będzie.. kiedy śmigłowce dla marynarki wojennej i specjalsów? oni też nie potrzebują?
db
Gdyby ktoś życzliwy podpowiedział ministrowi, że takie helikoptery (transportowe, nie atakujące) przydałyby się do szybkiego przerzutu pododziałów WOT to kto wie?
kermit
ale będą helikoptery :D w grudniu :)
tak tak
A ten dalej swoje... Racja. Koniecznie trzeba wzmocnić siłęognia jednostek SAR!