Siły zbrojne
Zmiany systemu dowodzenia. Ułatwić transformację z czasu "P" do czasu "W"
W ujawnionej nowej koncepcji obronnej MON ujął reformę systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP wśród obszarów najpilniejszych potrzeb. Pierwsze efekty jej wdrożenia mają stać się widoczne już w 2018 roku. Zgodnie z planem rozformowaniu ulegną dotychczasowe struktury dowodzenia: Dowództwo Generalne oraz Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W zreformowanym systemie rolę „pierwszego żołnierza” zarezerwowano natomiast dla Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Jak wskazano w opracowaniu wieńczącym realizację strategicznego przeglądu obronnego MON, jednym z głównych założeń planowanych zmian jest uproszczenie systemu kierowania i dowodzenia, jasne rozdzielenie odpowiedzialności w jego ramach, a także podkreślenie hierarchiczności i jednoznaczne wskazanie najwyższego rangą dowódcy. Reforma systemu ma sprawić, że "osoby odpowiadające za dowodzenie Siłami Zbrojnymi RP w czasie wojny będą miały wpływ na ich rozwój w czasie pokoju". W praktyce ma to przełożyć się na zintensyfikowanie zaangażowania osób na stanowiskach kierowniczych i dowódczych w ramach ćwiczeń oraz gier wojennych, których organizacją zajmie się specjalnie wydzielona komórka resortu obrony. Ogólnym efektem procedowanych zmian ma być ułatwienie ewentualnej transformacji z czasu "P" do czasu "W".
W zreformowanym systemie rolę "pierwszego żołnierza" zarezerwowano dla Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, pełniącego bezpośrednie kierownictwo nad dowództwami rodzajów sił zbrojnych: Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Lądowych, Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojsk Specjalnych. W obszarze kompetencji Szefa SGWP mają znaleźć się m.in. dowodzenie siłami zbrojnymi w kraju i zagranicą, a także planowanie ich strategicznego użycia.
Jednocześnie, rozformowaniu ulegną dotychczasowe struktury dowodzenia. Znikną zatem Dowództwo Generalne oraz Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Zadania pierwszej struktury przejdą na dowództwa poszczególnych komponentów sił zbrojnych. Z kolei rolę Dowództwa Operacyjnego przejmie nowo utworzony Inspektorat Szkolenia i Dowodzenia, który dodatkowo zajmie się koordynacją zadań szkoleniowych. Razem z Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych będzie on podlegał bezpośrednio pod komendę Szefa Sztabu Generalnego.
Sztab Generalny WP ma stanowić integralną część urzędu centralnego MON, z zamysłem zapewnienia pełniejszej cywilnej kontroli nad Siłami Zbrojnymi RP. Pracownicy Sztabu zobowiązani będą wypełniać założenia polityki obronnej kierownictwa resortu, wypracowanej w przeformowanym Pionie Polityki Obronnej MON.
Łukasz
Ja przepraszam za taki miałki komentarz, ale na razie to mamy czas "A" absurdu. Pozdrawiam
K2
Wszystkie dotychczasowe reformy na papierze wyglądały równie dobrze. Pożyjemy zobaczymy, za 3 lata i tak czeka nas kolejna zmiana. Taki kraj.
kulfon
Wojsko to instytucja hierarchiczna, gdzie na każdym poziomie/szczeblu stoi: dowódca, szef, komendant i bierze odpowiedzialność za podległych mu żołnierzy. W dotychczasowym SKID na najwyższym szczeblu odpowiedzialność się rozmywała pomiędzy trzech Panów. W KOŃCU WRACAMY DO PODSTAWOWYCH ZASAD DOWODZENIA I FUNKCJONOWANIA ARMII. Pozdrowienia dla Pana Antoniego i dalszych sukcesów w uzdrawianiu SZ RP.
Vox
A w ramach tych podstawowych zasad to kiedy funkcja oficera politycznego będzie przywrócona?
xiom-
Miazga. Wreszcie nie bezmyślne małpowanie bez składu i ładu po innych, lecz pilnowanie zasad jedności dowodzenia oraz - uwaga - przywrócenie zapisów konstytucji o dowództwach rodzajów sił zbrojnych. Brawo Macierewicz.
Max Mad
To Konstytucja nie obowiązywała skoro "przywraca" jej zapisy? No, no czego to człowiek się nie dowie.
Max Mad
"Sztab Generalny WP ma stanowić integralną część urzędu centralnego MON, z zamysłem zapewnienia pełniejszej cywilnej kontroli nad Siłami Zbrojnymi RP. Pracownicy Sztabu zobowiązani będą wypełniać założenia polityki obronnej kierownictwa resortu" - ot i clue całej sprawy. Więcej kontroli dla polityków nad siłami zbrojnymi, upartyjnianie kolejnego elementu państwa widać myślą przewodnią. A jak ktoś tam piśnie słowo krytyki to lota, Partia się nie myli!
ewp
Wytłumacz mi co jest złego w tym, że wojsko będzie upolitycznione.....? A jeżeli widzisz coś złego to jaka jest inna alternatywa...? Samodzielny generał będzie decydował o tym co się dzieje w wojsku, dlaczego niby taka sytuacja będzie lepsza....? Ile osób głosowało na tego generała w wyborach a ile osób głosowało na Macierewicza ?? To że Macierewicz jest tępiony za to, że rozwalił komunistyczne gniazdo czyli WSI to nie znaczy, że jego decyzje są złe.
AA
Nadzór cywilny nad siłami zbrojnymi w państwie demokratycznym jest podstawą tego systemu. Dlatego dziwią mnie komentarze, politycy się będą zmieniali a struktura zostanie.
unknown
Ciekawe jak szybko te zmiany będą wprowadzane. Początek czy koniec 2018 r. Ileż można dojeżdżać do tego DG RSZ ? Życie na dwa domy to jest lipa. Odbija się to na rodzinie szczególnie przy małych dzieciach a i przy nastolatkach też. Są ludzie dojeżdżający aż ze Świnoujścia więc możecie sobie wyobrazić jak krótko taki żołnierz jest w domu z rodziną.
Oficer
Wreszcie normalność !!!
Pablo
A co jest normalnego w powrocie do schematów dowodzenia z 1914 roku?
rozczochrany
Armia w czasie pokoju powinna być zarządzana jak w czasie wojny, bo w kazdym innym wypadku nie bedzie czasu na zmianę gdy atak nastapi, tylko bedzie chaos.
GRD
Polać Ci! Obecnie przejście z P do W, w zależności od rodzaju jednostki wojskowej, może trwać nawet do kilku tygodni. Obecna koncepcja mobilizacji zakłada, że wywiad nasz lub sojuszniczy odpowiednio wcześniej nas ostrzeże i będziemy mieli czasu a czasu.
Matt
A Prezydent?
Bolek
a on po co w dowodzeniu? Przecież jest zwierzchnikiem, i niech realizuj swoje 6 kompetencji!
CB
Przecież już niedawno reformowali system dowodzenia, bo podobno poprzednicy go zepsuli. Jak rozumiem teraz się okazało, że te ich zmiany są jednak też złe i znowu będziemy reformować?