Przemysł Zbrojeniowy

Fot. Defence24.pl

Mesko z nowym Centrum Innowacji i Wdrożeń. "Wsparcie B+R, współpraca z uczelniami" [Defence24.pl TV]

”Jeśli chodzi o obszar techniki, to realizujemy kilka, a może i kilkanaście projektów ze wszystkim obecnymi tu uczelniami” - mówił w rozmowie z Defence24.pl Waldemar Skowron, Prezes Zarządu - Dyrektor Naczelny Mesko S.A. Prezes spółki opowiedział o nowym Centrum Innowacji i Wdrożeń Mesko S.A. Umożliwi ono zarówno wzmocnienie potencjału badawczo-rozwojowego, jak i dalsze rozszerzenie współpracy z uczelniami wyższymi.

Centrum Innowacji i Wdrożeń to nowa komórka organizacyjna w strukturze Mesko S.A. To również komórka, która będzie służyła całej grupie amunicyjno-rakietowej

Waldemar Skowron, Prezes Zarządu - Dyrektor Naczelny Mesko S.A.

Centrum zostało umieszczone w największym podmiocie grupy amunicyjno-rakietowej. Zajmie się koordynacją współpracy w zakresie nowych produktów oraz nowych projektów wewnątrz firmy. Prezes Waldemar Skowron zwraca uwagę, że celem powstania tej jednostki jest również umożliwienie dalszego rozszerzania współpracy z uczelniami wyższymi, która "jest dobra, ale chcemy, żeby była bardzo dobra".

"Jeśli chodzi o obszar techniki, to realizujemy kilka, a może i kilkanaście projektów ze wszystkim obecnymi tu uczelniami" - podkreślił Waldemar Skowron. Efektem współpracy między spółką, wchodzącą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a innymi podmiotami są m.in.: amunicja podkalibrowa w różnych typach, projekty amunicji precyzyjnego rażenia, Pirat czy nowa amunicja programowalna.

"Jest obszar współpracy personalnej, gdzie my kierujemy na studia doktoranckie, podyplomowe swoich inżynierów, gdzie wyszukujemy przyszłych inżynierów na 3,4,5 roku" - podkreślił Prezes Zarządu Mesko S.A., który zaznaczył, że w ten sposób przyśpieszany jest proces ich późniejszego wdrożenia do spółki. 

Przeciwpancerny pocisk kierowany Pirat (realizacja projektu ma zakończyć się do połowy przyszłego roku) to jedna z propozycji Mesko S.A., rozwijana m.in. z myślą o Wojskach Obrony TerytorialnejJest to system powstały w oparciu o współpracę polsko-ukraińską. Naprowadzany na odbity promień lasera Pirat będzie korzystał z podświetlania celów z użyciem uniwersalnego modułu, dedykowanego podświetlaniu celów dla artyleryjskiej amunicji kierowanej kalibru 120 i 155 mm. Sam operator wyrzutni nie będzie posiadał prawdopodobnie układu podświetlającego, ale pocisk będzie musiał „widzieć” podświetlony cel w momencie odpalenia, aby skutecznie rozpocząć naprowadzanie. 

Reklama

Komentarze (9)

  1. Gort

    Minęło ponad dwa lata i gdzie jest amunicja 120mm do Raka, gdzie jest amunicja 155mm? Gdzie pociski do Langusty?

  2. Vvv

    Mesko nawet na licencji nie potrafi wyprodukować 30mm pociskow ktore zniszczyły 11 luf od roskow i znacznie wiecej automatów podawania amunicji. Podobnie ze amunicja 23mm i tak az do 9mm. Juz nawet Czesi potrafia cos zrobic

  3. Dropik

    Jakosc produktow z meska jest bardzo niska. Powszechnie znany jest przypadek z wypadkiem leoparda zakonczony smiercia zolnierza. Mniej znane sa problemy z aminicja do rosomaka - kilka armat jest uszkodzonych. Ostatnio pojawily sie informacje o usterkowosci spikeow z meska. Te pierwsze produkowane z mniejsza polonizacja mialy bodaj 2x wieksza usterkowosc niz z te z Izraela. Po zwiekszeniu polonizacji ich jakosc ponownie wyraznie spadla.

    1. Drzewica

      Jeśli podane tu fakty polegają na prawdzie trzeba rozpatrzyć sprawę pod kątem występowania sabotażu, dywersji. Nie wolno tego lekceważyć!

  4. Smutny12

    Finlandia pracuje nad pociskami do haubic kalibru 155, które będą mogły precyzyjnie niszczyć czołgi

  5. Łukasz

    nowe centrum dla dzieci decydentów z grupy - "..my kierujemy na studia doktoranckie, podyplomowe swoich inżynierów"...

  6. lol

    ciekawe kto bedzie takim kamikadze i zgodzi się polecieć i podświetlić cel dla np krabów które miotają pociski na ok 40km lol

    1. Maciej

      Dron

    2. wokidoki

      A może zwykły prosty bsl typu FlyEye podświetli cel a później od razu sprawdzi efekty ostrzału. Tanio i efektywnie.

    3. Michal

      Dron

  7. KrzysiekS

    To może uda im się zrobić PK-6.

    1. plot.

      Może uda się im poprawić zasięgi tego PK-6 min 10 pułap i 15 km zasięg. Silnik startowy za słaby.

  8. lolo

    Wspaniale, może studenci opracują jakiś normalny ładunek prochowy do amunicji podkalibrowej.. chociaż.. to nie jest byle jakie osiągnięcie, dzięki Mesko czołgi Leopard stały się czołgami czarnoprochowymi.

  9. rózia

    jak długo przeżyje naprowadzający Pirata? zdąży zauważyć trafienie? To będzie ROZWIĄZANIE, jeśli Pirat będzie naprowadzany na podczerwień - te czołgi i transportery będą miały gorące silniki.