Reklama

Siły zbrojne

Serbia dostanie rosyjskie myśliwce. "Trzykrotnie więcej maszyn gotowych do akcji"

Fot. www.vs.rs
Fot. www.vs.rs

W celu wzmocnienia swych przetrzebionych sił powietrznych Serbia zamierza w 2017 roku sprowadzić samoloty myśliwskie z Rosji - poinformował serbski premier Aleksandar Vuczić. Szczegóły umowy mają zostać podane przed wyjazdem polityka do Moskwy, ale już dziś wiadomo, że chodzi o 6 samolotów MiG-29 pochodzących z rosyjskich zapasów. 

Planujemy sprowadzić tutaj MiG-i w marcu i potem wydłużyć ich resurs eksploatacyjny do 14 lat – stwierdził w czwartek serbski premier Aleksandar Vuczić. Samoloty mają zostać przekazane przez Rosję jako darowizna. Są to zakonserwowane myśliwce MiG-29, które będą mogły służyć przez około dwa lata, po czym będą wymagały przeglądów wydłużających resurs. Vuczić zapowiedział, ze szczegóły transakcji zostaną ogłoszone przed jego przyszłotygodniową wizytą w Moskwie, podczas której będzie rozmawiał z rosyjskim premierem Dmitrijem Miedwiediewem.

Czytaj również: Rosyjskie myśliwce MiG-29 polecą do Serbii? Rozmowy trwają

Już dziś można jednak określić ogólne warunki i koszt tej „darowizny”. Rosja zadeklarowała w połowie listopada możliwość przekazania Serbii 6 myśliwców MiG-29 za sumę 50 mln dolarów, która pokryje ich remont, oraz koszt części zamiennych i innego niezbędnego wyposażenia. Propozycja padła podczas posiedzenia dwustronnej komisji współpracy wojskowo-technicznej Rosji i Serbii. 

Stan sił zbrojnych Serbii w kwestii lotnictwa wygląda tragicznie, a realne możliwości operacyjne kurczą się systematycznie. Jest to owoc konfliktu z lat 90. ubiegłego wieku, który wydrenował serbskie lotnictwo wojskowe ze sprzętu. W szybkim tempie kurczyły się zapasy części zamiennych, zwłaszcza silników, oraz uzbrojenia. Bez przyjęcia kosztownego „daru” z Rosji w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat Serbia prawdopodobnie całkowicie utraciłaby zdolność do obrony przestrzeni powietrznej.

Czytaj teżRosja dostarczy uzbrojenie Serbii. Koniec integracji z NATO?

Niezależnie od nominalnej liczby maszyn, na wyposażeniu serbskiego lotnictwa są dziś jedynie trzy samoloty MiG-29. Dostawa z Rosji oznacza realne potrojenie zdolnych do działania myśliwców. Jednocześnie jednak dowiadujemy się, że rosyjskie samoloty nie będą zbyt długo zdatne do działania bez dalszych remontów i przeglądów, co skutecznie wiąże Serbię z Rosją. Będzie to więc dar kosztowny i wymagający lojalności Belgradu wobec Moskwy. W innym wypadku MiG-i mogą zostać bardzo szybko uziemione. 

 

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (7)

  1. 45

    Nie ma kasy.Na tyle stać Serbów. Migi są ok. Do walki z F-16 wystarczą. Na Raptora nie.

  2. alik

    Czyli distaną "za darmo" 6 migów 29 ale na ich remont potrzebuja 50 mln $.

    1. Franz

      To jest stara jak swiat pulapka podarkowa. Tak jak leopardy dla nas. Z tym ze naprawde wolalbym darowizne amerykanskich abramsow, jak juz placic to za cos co ma wartosc.

    2. Slurp

      to nadal sa grosze

    3. BUBA

      Pytanie jaki zakres modernizacji wykonają za te pieniądze.

  3. Obserwator

    To ja już wolę darowiznę z USA...

    1. Slurp

      odnaleziono na pustyni w arizonie jakies zasypane piaskiem p51 mustang ze spodziewamy sie darowizny z usa?

  4. ito

    To zupełnie jak darowizna z USA- za to, co weszło w "Kościuszkę" i "Pułaskiego" można by dokończyć "Gawrona" bez kombinowania.

    1. Franz

      Oczywiscie najlepiej byloby zbudowac wlasnej konstrukcji dwie ( lub wiecej) pelnomorskie fregaty wielkosci oliver hazard perry. Najlepiej byloby tez wyposazyc je w helikoptery wlasnej produkcji, i uzbroic w polska amunicje. No i te okrety powinny takze miec wykszatloconych oficerow i zalogi itd itp. Tymczasem mamy Gawrona. Ile to kosztowalo jak dlugo to trwalo i jaki jest efekt tej inwestycji pomijajac efekt koncowy czyli nieuzbrojony (czyt. bezbronny okret). Prosilbym Pana o opublikowanie kosztow eksploatacyjnych (napraw itp) tych dwoch okretow i cena ostateczna okretu Gawron wraz z podaniem zrodel.

  5. Plush*

    Nie maja na czym latac a od zachodu nie wezma. I czego tu sie dziwic?

  6. ollo

    To bedą mogli z nami cwiczyć!!! I cześciami handlować co sie stanie...

  7. Arek

    A Polska? Dla zastąpienia su-22 na początek powinniśmy wziąć 719 sztuk F-16v, 661 egzemplarzy super hornetow, 107 sztuk typhoonow lub gripenow lub Rafale a także pięć i pół egzemplarza f-35

Reklama