Reklama

Polsko-niemieckie ćwiczenie strzelców wyborowych

  • Fot. st.chor. Rafał Mniedło
    Fot. st.chor. Rafał Mniedło
  • Fot. st.chor. Rafał Mniedło
    Fot. st.chor. Rafał Mniedło
  • Fot. st.chor. Rafał Mniedło
    Fot. st.chor. Rafał Mniedło
  • Fot. st.chor. Rafał Mniedło
    Fot. st.chor. Rafał Mniedło

Podczas manewrów German Detachment-16 na poligonie w Żaganiu polscy i niemieccy strzelcy wyborowi wspólnie prowadzili strzelania z broni etatowej.

Trwająca od 28 listopada trzecia faza wspólnego szkolenia polsko-niemieckiego German Detachment-16, stanowiącego element Cross Detachment, jest realizowana przez żołnierzy z 7. Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich (7bSKW) z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz niemieckie pododdziały z 411. Batalionu Zmotoryzowanego na obiektach poligonowych Żagań-Świętoszów.

Czytaj także: Strzelcy Wielkopolscy szkolą się z Bundeswehrą

Jak pisze st. chor. Rafał Mniedło, wspólne szkolenie strzelców wyborowych, w pierwsze fazie oparte jest o strzelanie z broni etatowej jaką dysponują polscy i niemieccy żołnierze, na strzelnicy bojowej.

W dniu dzisiejszym realizujemy wspólnie przestrzeliwanie broni etatowej na dystansie tysiąca metrów. Z niemieckimi żołnierzami porozumiewamy się w języku angielskim, dzięki czemu możemy wymieniać swoje doświadczenia z zakresu posiadanej broni, amunicji czy też balistyki

plutonowy Jarosław Kolasa.

Ponadto podczas strzelania, strzelcy wyborowi obu krajów wykonywali strzelanie z wykorzystaniem specjalnej tarczy, gdzie znajduje się siedem wyciętych w różnych kształtach otworów, poprzez które strzelali do celu znajdującego się na dystansie kilkuset metrów. Jest to bardzo trudne ćwiczenie, gdyż wymaga od strzelca i jego pomocnika zgrania się. W tym przypadku każdy czynnik, a nawet oddech jest ważny – opowiadał plutonowy Jarosław Kolasa.

Czytaj także: 17 Brygada Zmechanizowana trzonem misji w Bośni i Hercegowinie

Manewry German Detachment-16 składają się z trzech etapów, gdzie żołnierze z Niemiec szkolą się wspólnie z żołnierzami z Czarnej Dywizji. Dwa pierwsze etapy, zostały już zrealizowane, było to wspólne polsko – niemieckie szkolenie z żołnierzami z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa w październiku br. oraz czołgistami z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania w listopadzie br. W ostatnim etapie, który jest realizowany, na terenie obiektów poligonowych Żagań – Świętoszów od 28 listopada do 16 grudnia, biorą udział kawalerzyści z 17WBZ.

WIDEO: Szef Sztabu Generalnego dla Defence24: Musimy móc uderzać na odległość nawet 3000 km
Reklama

Komentarze (1)

  1. AWU

    Czy Niemcy używają .300 Winchester czy .338 Lapua? Lunety Zeissa nie AWM?

    1. Brokuły

      300 Winchester Magnum

Reklama