Reklama

Siły zbrojne

50 lat śmigłowców nad Pruszczem Gdańskim [FOTO] [WIDEO]

Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl
Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl

W Pruszczu Gdańskim odbyły się obchody 50-lecia istnienia lotnictwa śmigłowcowego na ziemi pruszczańskiej oraz Święta 49 Bazy Lotniczej. Przy tej okazji przeprowadzono szereg pokazów, w tym śmigłowców wojskowych, oraz samolotów MiG-29, Su-22 czy PZL-130 Orlik. Zademonstrowano też sprzęt Wojska Polskiego.

10 czerwca na terenie lotniska w Pruszczu Gdańskim odbyły się uroczyste obchody Święta 49. Bazy Lotniczej. W tym roku były one połączone z 50-leciem istnienia lotnictwa śmigłowcowego na pruszczańskiej ziemi. W ramach uroczystości odbył się apel wojskowy i odsłonięta została tablica ku czci lotników, którzy polegli służąc Ojczyźnie. Poprzez posadzenie Dębu Pamięci uczczona została również pamięć Bohaterów Zbrodni Katyńskiej.

Bardzo atrakcyjny przebieg miał zorganizowany z rozmachem piknik lotniczy, na który mimo niesprzyjającej pogody tłumnie ściągnęli mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego i Trójmiasta. W trakcie pokazów swój kunszt zaprezentowali m.in. piloci śmigłowców z 49. Bazy Lotniczej i 56. Bazy Lotniczej z Inowrocławia oraz zespół akrobacyjny Orlik. Nie zabrakło też odrzutowców.

Szturmowce w akcji
Głównymi bohaterami pokazów byli piloci śmigłowców szturmowych Mi-24 z Pruszcza Gdańskiego i Inowrocławia. Pomimo niskiego pułapu chmur i popadającego niekiedy deszczu piloci wykonali pełny program pokazu, na który składały się przeloty na niskiej wysokości, symulowane ataki na cele naziemne i powietrzne akrobacje. Jednym z najbardziej efektownych elementów pokazu były przeprowadzana nad lotniskiem „mijanki”, podczas których łączna szybkość nadlatujących z przeciwnych stron maszyn dochodziła do 500 km/h. Dokonujący tych wyczynów piloci spędzili za sterami swoich śmigłowców po kilka tysięcy godzin.

Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl

Muzycznym tłem dla wielominutowych przelotów i akrobacji były odtwarzane z umieszczonych na lotnisku głośników rockowe przeboje.

Odrzutowce na małej wysokości
Nieco przed godz. 13 na tle zachmurzonego nieba pojawił się wyczekiwany przez publiczność MiG 29 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Ryk podwójnych silników przetoczył się nad lotniskiem, a oczom zgromadzonych widzów ukazały się czerwone dysze silników miga. Pilot, używając dopalaczy, przez kilka minut wykonywał przeloty, ciasne skręty oraz beczki nad terenem bazy. Wkrótce nad Pruszczem pojawił się kolejny odrzutowiec: szturmowy Su 22, charakteryzujący się skrzydłami o zmiennej geometrii. Ogłuszający huk dopalacza przetoczył się nad pasem lotniska. Kilkakrotne przeloty na małej wysokości zrobiły niezapomniane wrażenie na zgromadzonych widzach.

Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl

Podniebni akrobaci
Imponujący kunszt pilotażu zademonstrowali piloci z zespołu akrobacyjnego Sił Powietrznych „Orlik”, latający na samolotach szkolno-treningowych PZL-130 Orlik. Piloci zespołu rekrutują się z doświadczonych instruktorów, wykonujących loty w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego, selekcji oraz doboru kandydatów dokonuje lider we współpracy z pozostałymi członkami zespołu. Składający się z siedmiu maszyn zespół zaprezentował program akrobacyjny, w trakcie którego piloci pokazali niezwykle trudne loty w formacji oraz imponujące akrobacje indywidualne.

Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl

Białe, Twarde i Goździki
Publiczność biorącą udział w pokazie miała również okazję z bliska podziwiać wykorzystywane przez 49. Bazę Lotniczą śmigłowce. Można było m.in. usiąść za sterami Mi-24, a także zająć miejsce w przedziale desantowym tego wiropłata. Na ekspozycji stacjonarnej zaprezentowane zostało uzbrojenie wojsk lądowych: m.in. czołg PT-91 Twardy, samobieżny artyleryjsko-rakietowy zestaw przeciwlotniczy Biała, samobieżna haubica 2S1 Goździk. Jak zawsze wielkim zainteresowaniem cieszyły się stanowiska jednostek specjalnych FORMOZA i GROM, których operatorzy chętnie prezentowali swoją broń i wyposażenie.

Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl

Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl

Historia 49. Bazy Lotniczej
Historia pierwszych śmigłowców w Pruszczu sięga lat II Wojny Światowej. 5 marca 1945 roku na lotnisku Danzig - Praust wylądował śmigłowiec Fa-233 Drache. Pierwsza seryjna maszyna tego typu na osobiste polecenia Adolfa Hitlera wysłana została z misją do Gdańska. Śmigłowiec wykonał w tym czasie również misję ratowniczą. Uratował pilota Messerschmitta Bf 109, który lądował przymusowo w burzy śnieżnej.

Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl

W latach 1953-1967 na terenie lotniska w Pruszczu stacjonował 25. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. Pułk miał na swoim wyposażeniu następujące samoloty: MiG 15, Lim-1, MiG 15 bis, Lim-2. Później otrzymał także nowoczesne myśliwce Lim-5 i Lim-5 P, a do szkolenia pilotów SB Lim-1/2. 1 lutego 1968 roku dowódca Wojsk Obrony Powietrznej Kraju przekazał Pułk dowódcy Lotnictwa Operacyjnego, a ten 1 kwietnia 1968 roku rozformował Pułk.

Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl


Na bazie 25. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w listopadzie 1967 roku zaczął powstawać 49. Pułk Lotnictwa Śmigłowcowego, który gotowość do wykonywania zadań uzyskał w 1968 roku. W tym czasie głównym wyposażeniem Pułku były śmigłowce Mi-2. W 1977 roku po raz pierwszy prowadzono strzelanie pociskami przeciwpancernymi 9M14 Malutka ze śmigłowców Mi-2URP. 16 grudnia 1981 roku w skład Pułku włączono klucz śmigłowców szturmowych Mi-24D, a jednostka zmieniła nazwę na 49. Pułk Śmigłowców Bojowych.

Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl

W 1985 roku Pułk posiadał 16 maszyn tego typu. W 1999 roku w strukturach Pułku istniały dwie eskadry śmigłowców szturmowych Mi-24D, jedna eskadra śmigłowców szturmowych Mi-2 – dysponowano również wielozadaniowymi śmigłowcami Mi-2. W latach 2005-2008 żołnierze Pułku brali udział w misji wojskowej w Iraku, a w latach 2007-2013 w misji w Afganistanie. 31 grudnia 2011 roku Pułk został rozformowany. Od stycznia 2013 rozpoczęła funkcjonowanie 49. Baza Lotnicza, wchodząca w skład 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Tomasz Nowak

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.