Reklama

Siły zbrojne

45 tysięcy nowych karabinów MPT-76 dla armii Turcji

Fot. Rhk111/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0
Fot. Rhk111/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0

Armia turecka zamówiła 45 tysięcy karabinów szturmowych MPT-76, produkcją zajmą się trzy firmy - MKEK, Kalekalıp i Sarsılmaz.

W ramach zamówienia ogólnego na produkcję i dostawę 45000 egzemplarzy karabinu szturmowego MPT-76 kalibru 7,62 mm, MKEK wyprodukuje 20000 sztuk, Kalekalip 15000 egzemplarzy, a Sarsilmaz 10000 karabinków.

MKEK dostarczył dotychczas siłom zbrojnym Turcji 3200 egzemplarze nowej broni, która docelowo ma zastąpić niemieckie G-3, co ma zmniejszyć uzależnienie tureckich sił zbrojnych od producentów zagranicznych.

Nowa broń tureckich żołnierzy to modularny karabin szturmowy zaprojektowany przez inżynierów Kalekalip, mający cechować się odpornością na warunki panujące wysoko nad poziomem morza, wszelkie warunki pogodowe, zdolny do niezakłóconego działania w klimatach gorącym i zimnym. Prace projektowe nad nową bronią rozpoczęto dziesięć lat temu, natomiast pierwsza dostawa serii testowej broni miała miejsce w roku 2014. Produkcję seryjną rozpoczęto dwa lata temu.

Czytaj też: Ukraiński ciężki granatnik debiutuje w Turcji

Broń konstrukcyjnie jest zbliżona do karabinu AR-10.

Około 450 egzemplarzy tej broni dostarczono do Somalii, zamówienie na 2500 egzemplarzy złożyły również władze nieuznawanej przez żadne państwo świata, poza Turcją, Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Jacek

  Lepszy od MSBS-a? Wie ktoś?

  1. DANY12-K

   kalibru 7,62 mm to chyba jasne że ma większą siłę ognia, większy zasięg itp. i jest produkowany seryjnie (45 tysięcy szt.)

  2. Extern

   Skuteczniejszy na pewno, to w końcu 7,62.

 2. rozczochrany

  Czyli jednak kaliber 7.62 rządzi.

 3. dim

  Myślę, że nikt interesujący się tematyką, nie ma już wątpliwości. Turcja szykuje się do wojny. Przykładowo nad M.Egejskim jest już po kilkadziesiąt głębokich naruszeń niemal codziennie. A Amerykanie sygnalizją potrzebę budowy normalnej bazy wojskowej, w Evros (Aleksandropolsi) przy samej tureckiej granicy. - Ale czy Turcja mogłaby wywołać i wygrać wojnę ? - tak, jeśli liczy na nieobecność w tym czasie Amerykanów w Europie. Zajętych/zablokowanych działaniami gdzie indziej. Czyli "Turcja, a sprawa polska".

  1. laesir

   Dlatego USA stawia bardziej na Rumunię niż Polskę. Jej położenie geostrategiczne jest ważniejsze. Poza tym Rumuni są mniej zideologizowani i nie mają ciagot imperialnych.

  2. Mason

   Erdogan był niedawno w Polsce, był podejmowany z honorami. Ciekawe po której stronie opowiedziałaby się Polska, gdyby doszło do konfliktu grecko-tureckiego

  3. asdasd

   Turcja miałaby ogromne trudności w wojnie z Grecją, a co dopiero z kilkoma krajami na raz.

 4. sojer

  Cena jednostkowa MPT-76 USD $1200. Cena jednostkowa HK416F EUR €1400 . Cena jednostkowa GROT PLN 9400.

  1. starszy oborowy

   Zamów i zapłać z własnej kieszeni 45000 GROTów, a wówczas jego cena spadnie.

  2. krzysiek84

   http://www.defence24.pl/267756,policyjni-antyterrorysci-dostana-nowe-karabinki-szturmowe Mnie w kalkulatorku wychodzi ponad 26k za sztukę. Nie płeć tylko, że jak zamówi się więcej to cena spadnie 5-krotnie.

  3. bubek

   Dzięki za napisanie cen, warto wiedzieć. Widać, że produkcja z Radomia jest zupełnie niekonkurencyjna na rynku światowym. Radom zawyża cenę, bo wie, ze nasz rząd i tak kupi a na sprzedaż poza Polską i tak nie ma żadnych szans. Ciekawe, że mała Chorwacja sprzedaje swoje dobre karabinki w Europie.

 5. krzysiek84

  Czemu nie kupują HK416 lub 417; przecież to najlepsze karabiny we wszechświecie?

  1. laesir

   Nie wiem czy zauważyłeś, ale delikatnie mówiąc relacje Turecko Niemieckie są napięte. Niewiadomo czy teraz Niemcy sprzedaliby cokolwiek Turkom.

  2. Gal

   Czy w podstawówce nie uczą już czytania ze zrozumieniem? Cytat: ... co ma zmniejszyć uzależnienie tureckich sił zbrojnych od producentów zagranicznych...

  3. mat Eusz

   Dlaczego Twych "najlepszych karabinów we wszechświecie" nie kupują np. Rosja, Izrael, Japonia czy Chiny - czy oni są idiotami, strzelając tylko ze swojego badziewia? A może, jak np. ostatnio PL z Grotem, wzmacniają SWÓJ potencjał gospodarczy/wytwórczy, uniezależniając się od zagranicy/lobbystów/agentury/itd?

Reklama