Reklama

Siły zbrojne

Tysiące żołnierzy, żandarmeria i lotnictwo. Wojsko wspiera zabezpieczenie ŚDM

Fot. Archiwum DG RSZ
Fot. Archiwum DG RSZ

Polskie Siły Zbrojne biorą aktywny udział w zabezpieczaniu Światowych Dni Młodzieży w całej Polsce. W działaniach bierze udział ponad 4100 żołnierzy i 3800 jednostek sprzętu. Wydzielone siły i środki realizują zadania w pięciu zasadniczych obszarach: wsparcia działań policji i BOR, wzmocnienia systemu obrony powietrznej kraju, zabezpieczenia inżynieryjnego, medycznego oraz logistycznego.

Zakres udzielanego wsparcia oferowanego przez Wojsko Polskie obejmuje szeroki wachlarz przedsięwzięć, które były realizowane od miesięcy, a teraz angażują kilka tysięcy żołnierzy. Są one związane z zapewnieniem bezpieczeństwa, zabezpieczenia medycznego, inżynieryjnego, wydzieleniem różnorodnego sprzętu i wyposażenia oraz udzieleniem bezpośredniej pomocy przez żołnierzy.

Światowe Dni Młodzieży stanowią duży wysiłek logistyczny, o czym świadczą liczby: do przygotowania i wyposażenia obozowisk i miejsc zakwaterowania dla uczestników ŚDM wydzielono ponad 5000 namiotów i około 9000 łóżek polowych i składanych, a także kilkaset jednostek sprzętu samochodowego i przeładunkowego. Wojskowi (w zabezpieczeniu logistycznym bierze udział ponad 900 żołnierzy) pomogą również organizatorom w przygotowaniu i wydawaniu posiłków oraz dostarczaniu wody: do ich dyspozycji jest 10 cystern na wodę na samochodzie oraz 10 kuchni polowych KP-340. Ponadto w dniach od 26 do 31 lipca na Rynku Głównym w Krakowie logistycy zorganizują i zabezpieczą funkcjonowanie kampusu wojskowego. 

Czytaj także: Izraelski dron MALE nad Polską. Zabezpieczenie Szczytu NATO i ŚDM

Jak podaje mjr Michał Romańczuk z DGRSZ, w obszarze zabezpieczenia inżynieryjnego zadania realizuje ponad 600 żołnierzy. Priorytetem była budowa czterech tymczasowych przepraw mostowych konstrukcji DMS-65, o łącznej długości 336 metrów. Prace w rejonie Campusu Misericordiae w Brzegach trwały kilka tygodni, a ostatni z mostów został oddany do użytku już na początku czerwca. Posłużą pielgrzymom do sprawnego poruszania się między wyznaczonymi sektorami, a w razie konieczności zapewnią bezpieczną ewakuację. Mosty zostały wykonane przez żołnierzy Zgrupowania Zadaniowego Wojskowych Jednostek Odbudowy. Ponadto wojska inżynieryjne wykonały również zadanie sprawdzenia i oczyszczenia 170 hektarów terenu głównych uroczystości ŚDM pod kątem występowania przedmiotów niebezpiecznych. Żołnierze ZZWJO wybudowali także 2 lądowiska dla śmigłowców, pomogli też m.in. w przygotowaniu parkingów oraz utwardzonych dróg dojazdowych. W stałej gotowości do działania pozostają patrole rozminowania. Saperzy udzielą też wsparcia w zabezpieczeniu energetycznym: dostarczą i obsłużą agregaty prądotwórcze i maszty oświetleniowe. 

W obszarze zabezpieczenia medycznego, z jednostek DG RSZ wydzielono 150 osób personelu, specjalistyczny sprzęt i kilkadziesiąt pojazdów: przede wszystkim 20 samochodów sanitarnych z pełnym personelem. Wojskowa Jednostka Ewakuacji Medycznej w okolicach Krakowa rozstawiła nowoczesny szpital polowy, zbudowany ze specjalnych kontenerów i modułów namiotowych. Placówka sprawdziła się m.in. podczas misji w Iraku i Afganistanie, może jednorazowo przyjąć do pięćdziesięciu poszkodowanych i przygotować ich do ewakuacji transportem lotniczym. Wojskowych medyków w razie potrzeby wspierać będą załogi dwóch samolotów C-295M oraz dwóch śmigłowców Mi-8 wyspecjalizowanych w prowadzeniu akcji SAR. 

Lotnictwo wydzieliło ponad 30 statków powietrznych, przede wszystkim do wzmocnienia systemu obrony powietrznej kraju. Sformowany na potrzeby ŚDM komponent lotniczy zabezpieczy także śmigłowce do obsługi wizyty papieża Franciszka.  Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów 760 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej wzmocni działania policji, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu. Na czas trwania ŚDM żandarmi otrzymali uprawnienia policyjne. Zadania na rzecz XXXI Światowych Dni Młodzieży wykonuje również blisko 100 żołnierzy i sprzęt wojsk chemicznych, kilkuset żołnierzy wojsk specjalnych, a także siły i środki wydzielone z pododdziałów artylerii oraz wojsk radiotechnicznych. Jak informuje MON, łącznie ok. 2000 żołnierzy będzie wspierać działania policji zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP. 

Czytaj także: Policja prowadzi operację Rubin. Zabezpieczenie ŚDM

Jak zaznacza mjr Romańczuk, poza zadaniami związanymi z organizacją ŚDM, jednostki podległe dowódcy generalnemu będą realizowały działania operacyjne wzmocnienia systemu obrony powietrznej w celu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza, oraz egzekwowania przestrzegania ograniczeń i zakazów wykonywania lotów w wyznaczonych strefach ograniczonego ruchu lotniczego i w strefie zakazu lotów. Celem tych działań będzie zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości. Ponadto z 400 żołnierzy – pielgrzymów, którzy będą reprezentować Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej podczas uroczystości i nabożeństw z udziałem papieża, 225 na co dzień służy w jednostkach wojskowych DG RSZ.

Reklama

Komentarze (1)

  1. fx

    To jakby nie patrząc ćwiczenia na żywo z adrenaliną a nie zwykły poligon.

    1. zdystansowany

      ba na tych ćwiczeniach może być w użyciu ostra amunicja i materiały wybuchowe.

    2. MagdaFoxal

      Zgadza się. Jedyne możliwe doświadczenie i nie tyle ćwiczenie co rozwiązywanie realnych problemów i zadań! Póki co idzie wszystko świetnie! Brawo!

Reklama