Reklama

Siły zbrojne

Eurosatory 2016: Estoński robot z systemem firmy Raytheon

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Estońska firma Milrem, współpracująca z koncernem Raytheon UK, zaprezentowała podczas targów Eurosatory 2016 bezzałogowy pojazd hybrydowy THeMIS, wyposażony w sensory GroundEye służące wykrywaniu i identyfikacji ukrytych pod ziemią zagrożeń, takich jak miny czy IED. Jego unikatowość polega na tym, że w czasie rzeczywistym jest w stanie przekazać nie tylko sygnał o obecności niebezpiecznych obiektów, ale też dane dotyczące ich kształtu i potencjalnego zagrożenia. 

THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) to, jak podkreślają twórcy, modułowy, bezzałogowy pojazd lądowy, zdolny do przeniesienia ładunku o masie od 750 do 1000 kg. Maszyna składa się z platformy umieszczonej pomiędzy dwoma identycznymi modułami mieszczącymi napęd i system kierowania. Możliwe jest napędzanie pojazdu przez silniki elektryczne lub spalinowe. W wersji prezentowanej w Paryżu jeden moduł posiadał napęd spalinowy a drugi elektryczny, doładowywany podczas pracy silnika w drugiej części pojazdu.

Czytaj też: Eurosatory: Lądowy bezzałogowiec z Estonii [WIDEO].

Pojazd może być wykorzystany w wielu sytuacjach, m.in: do zwalczania celów ogniem broni pokładowej, ewakuacji rannych czy rozpoznania terenu i identyfikacji oraz rozbrajaniu IED. Prototyp THeMIS przeszedł już pierwsze, zakończone pozytywnie testy. Ostatni z nich przeprowadzony został z udziałem Estońskich Sił Zbrojnych podczas ćwiczeń Spring Storm 2016. W przyszłym roku ma rozpocząć się produkcja seryjna pojazdów THeMIS wyposażonych do różnych wariantów zastosowania. Trwają również prace nad rozwojem systemu zdalnej obserwacji i sterowania, które umożliwią skuteczne wykorzystanie maszyny w szerszej gamie zastosowań.

Podczas Eurosatory 2016 prezentowano wariant uzbrojony w zdalnie sterowany moduł ADDER z karabinem maszynowym oraz wersję przeciwminową. W tym ostatnim wariancie estoński Milrem współpracuje z koncernem Rayheon UK, integrując na swojej platformie najnowszy system GroundEye tego producenta.

GroundEye pozwala na bezkontaktowe wykrywanie i identyfikację zakopanych zagrożeń, takich jak pułapki, miny czy ładunki improwizowane IED. W czasie rzeczywistym prezentuje nie tylko obecność obiektów w ziemi, ale też głębokość i kształt na jakiej się znajdują oraz ich wielkość, co pozwala sprawniej identyfikować zagrożenia i wybierać środki właściwe do ich neutralizacji.

System jest skuteczny przeciw wszelkim rodzajom ładunków, w tym również minom nie zawierającym elementów metalowych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kilku różnego typu sensorów, bazujących zarówno na obrazie, jak i temperaturze oraz falach dźwiękowych. W skład zestawu wchodzi też wskaźnik laserowy którego zadaniem jest podświetlenie wykrytego obiektu dla ułatwienia identyfikacji i eliminacji. Masa zestawu jest na tyle mała, że THeMIS wyposażony w system GroundEye może też być wyposażony w manipulator lub manipulatory i środki do oznaczenia i eliminacji zagrożeń. 

Reklama

Komentarze

    Reklama