Reklama

Siły zbrojne

Kontrakt na budowę tarczy antyrakietowej w Redzikowie

Budowa bazy systemu Aegis Ashore w Rumunii. Fot. U.S. Navy/Lt. j.g. Alexander Perrien
Budowa bazy systemu Aegis Ashore w Rumunii. Fot. U.S. Navy/Lt. j.g. Alexander Perrien

Amerykański Departament Obrony przyznał kontrakt na budowę bazy sił Stanów Zjednoczonych w Redzikowie, gdzie powstaje element systemu obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore.

Amerykański Departament Obrony przyznał kontrakt o wartości ponad 182 mln USD, zgodnie z którym firma AMEC Programs Inc. wybuduje instalacje, w których będą rozmieszczone elementy systemu przeciwrakietowego Aegis Ashore. Osiągnie on gotowość w 2018 roku.

W ramach 3. fazy programu European Phased Adaptive Approach w Bazie Lotniczej Redzikowo k. Słupska powstanie lądowy komponent amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie, uzbrojony w rakiety Standard SM-3 Block IB i Block IIA i wyposażony w radar AN/SPY-1 oraz elementy systemu kierowania ogniem. Zgodnie z warunkami zawartej umowy, zakończenie prac nastąpić 9 kwietnia 2018 r. W przetargu wzięło udział czterech oferentów.

Czytaj też: Amerykańska baza przeciwrakietowa w Rumunii rozpoczęła działalność.

Jest to pierwsza z szeregu umów, jakie mają zostać podpisane w związku z inwestycją, ich ogólna wartość ma wynieść ok. 300 mln USD. Korpus Inżynieryjny Armii Stanów Zjednoczonych, sprawujący nadzór nad budową, szacuje, że wartość kolejnego kontraktu będzie wynosić od 25 do 100 mln USD, w jego ramach zostanie wybudowane zaplecze mieszkalne dla personelu amerykańskiej marynarki, obsługującego kompleks wyrzutni.

Czytaj też: Test pocisku przeciwrakietowego SM-3 Block IIA.

Reklama

Komentarze (4)

  1. były_kanonier

    No i będzie Polska miała problemy. Pociski Standard SM-3 Block IB przeznaczone są do niszczenia rakiet balistycznych krótkiego zasięgu. Wystrzelonych z Korei Północnej? Radary AN/SPY-1, ale czy na pewno te, a może będą to Flexible Distributed Array Radar mogące zakłócać pracę wrogich radarów? Też północnokoreańskich? Przecież baza ta będzie na zasadach eksterytorialności.

  2. Przemo

    Ktoś wie czy w USA przeszedł pomysł umieszczenia również SM-6 w Redzikowie?

    1. Urko

      Zasadniczo to nawet nie wiadomo kiedy na prawdę będą tam rozmieszczone rakiety SM-3 Block IIA. Aktualnie obowiązuje wersja, że "stan gotowości" ma zostać uzyskany z takim samym początkowym wyposażeniem jak w Rumunii czyli z rakietami SM-3 Block IB, a Block IIA mają być umieszczane dosłownie "od" 2018-tego więc może być różnie. Jak wiadomo, cały ten program jest formą nacisku na Rosję i jak już mogliśmy się wcześniej przekonać, jego rozwój zależy od amerykańsko-rosyjskich stosunków. Można się więc liczyć z tym, że zostaniemy "przehandlowani"...

  3. Krzysiek

    No to teraz ruszy z kopyta Wisła przecież będziemy musieli osłaniać Amerykanów.

  4. hiena

    ....i znowu nici z kontraktów dla naszych firm za miliony $....!!!!

    1. Janek I. - Rusty Sparks

      A czy polskie firmy mają wszelkie dopuszczenia do tajemnic amerykańskiego Departmentu Obrony? Pomyśl facet najpierw, zanim coś napiszesz. Dziękuję. J.I.

    2. bmc3i

      A ltora z polskicj frirm ma amerykanskie wojskowe certyfikaty bezpieczrnstwa? Pracownicy ktorej z polskich fitm budowlanych przeszli przez amerykanski security clearance? Czasami warto sie zastanowic odrobine, zanim napisze sie glupote publicznie.

    3. tarzan

      A znasz jakąś firmę spoza USA, którą Pentagon dopuściłby do budowy ściśle tajnej instalacji wojskowej???

Reklama