Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Mariusz A. Kamiński na czele PHO

Fot. mariuszkaminski.pl
Fot. mariuszkaminski.pl

Mariusz Antoni Kamiński, były wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej i poseł na Sejm wybrany z listy PiS w latach 2007-2015 został szefem Polskiego Holdingu Obronnego. Parlamentarzysta prowadził blog na łamach Defence24.pl.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, Mariusz Antoni Kamiński został mianowany szefem Polskiego Holdingu Obronnego. Mariusz Antoni Kamiński sprawował w VI i VII kadencji Sejmu mandat poselski (lata 2007-2015), został wybrany z listy Prawa i Sprawiedliwości, do 2014 roku członek tej partii. Był wiceprzewodniczącym Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, członkiem Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych oraz wiceprzewodniczącym delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Zgodnie z informacjami Defence24.pl Mariusz Antoni Kamiński został wybrany na stanowisko prezesa PHO w wyniku konkursu, zorganizowanego przez Radę Nadzorczą spółki.

Podczas pracy w Sejmie Mariusz Antoni Kamiński był m.in. posłem wnioskodawcą poselskiego projektu zmiany ustawy o przebudowie, modernizacji technicznej i finansowaniu Sił Zbrojnych, zakładającego zwiększenie poziomu finansowania obronności do 2% PKB. Był on rozpatrywany razem z projektem rządowym i został uchwalony 7 lipca 2015 roku.

We wrześniu 2014 Mariusz Antoni Kamiński został wyróżniony w rankingu „najlepsi posłowie” tygodnika Polityka. Z wykształcenia doktor nauk prawnych, jest wykładowcą na Akademii Obrony Narodowej.

Mariusz Antoni Kamiński został wykluczony z partii Prawo i Sprawiedliwość w listopadzie 2014 roku, w związku z oskarżeniami o nieprawidłowości przy rozliczaniu podróży służbowej do Hiszpanii. W 2015 roku otrzymał w następstwie tej sprawy naganę Sejmowej Komisji Etyki.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku śledztwo w sprawie rozliczenia podróży służbowej zostało umorzone przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Zgodnie z ustaleniami śledczych nie doszło do oszustwa ani do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Polski Holding Obronny (dawniej Grupa Bumar) do 2014 roku był grupą kapitałową łączącą ponad 20 spółek krajowego przemysłu obronnego. Po przeprowadzeniu procesu konsolidacji wokół Polskiej Grupy Zbrojeniowej i wniesieniu ich udziałów do PGZ, PHO jest 35% udziałowcem Grupy. Właścicielami Polskiego Holdingu Obronnego są Skarb Państwa (84,1%), ARP (15,8%) oraz pozostali.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. say69mat

    def.24.pl: Mariusz A. Kamiński na czele PHO say69mat: Panie Mariuszu ... po pierwsze, gratuluję męskiej i odważnej decyzji. Po drugie, są sytuacje w życiu, kiedy stojąc z boku można więcej zrobić niż wisząc na ... żyrandolu. Po trzecie, rzeczywistość polityczna w naszym kraju wymaga kompletnej rekonstrukcji .. sanacji państwa. Bo ... jak na razie mamy do czynienia z szalenie niebezpiecznym zjawiskiem degeneracji ustroju państwa. Degeneracji do poziomu ''stołkokratury' jako efektywnego narzędzia 'swojskokracji' wprowadzanej w życie techniką 'koryto-do' ;)))

    1. tak to chyba wygląda

      To pewnie po rezygnacji czujesz się Say zawiedziony.