„Zodiak” do remontu. Drugie życie w GROM

1 czerwca 2021, 10:56
SV_Zodiak_IMGP2694
Fot. Michał Derela/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0
Reklama

Jednostka Wojskowa GROM poinformowała o rozpoczęciu postępowania, prowadzonego według procedury otwartej i nieograniczonej, na usługę remontu statku „Zodiak”, używanego do stycznia br. przez Urząd Morski w Gdyni, a aktualnie przez jednostkę wojskową 2305 GROM.

Jak czytamy w dokumentacji przetargowej, przedmiotem postępowania jest „Usługa remontu dla odnowienia klasy PRS (Polski Rejestr Statków) statku s/v ZODIAK”. 

Oddany bezterminowo i nieodpłatnie w pierwszej połowie stycznia w posiadanie Jednostki Wojskowej 2305 GROM po odnowieniu będzie przez kolejne lata służył żołnierzom w celach szkoleniowych w zakresie prowadzenia operacji zwalczania terroryzmu.

Jakie czynności będą wchodziły w zakres prac remontowych? W opisie przedmiotu zamówienia czytamy, że przed statkiem czeka wymiana poszycia kadłuba,  piaskowanie oraz malowanie jego i nadbudówki, prostowanie stępek, przeprowadzanie przeglądów dla wciągarek łodzi ratunkowych, prace stolarskie. Dodatkowo przewidziano wykonywanie prac przy samym silniku, w tym wymiana licznych uszczelek, zaworów, oraz przeprowadzenie inspekcji instalacji elektrycznej.  

Zamawiający zastrzega, że do odnowienia statku „Zodiak” będą musiały być wykorzystane fabrycznie nowe części, aczkolwiek istnieje szansa na przeznaczenie używanych, po uzyskaniu zgody inspektora nadzoru. Na samym końcu, po wykonaniu wszelkich niezbędnych prac remontowych, zostaną przeprowadzone niezbędne próby morskie, z zachowaniem norm jakościowych, które będą sprawdzianem dla świeżo odnowionej jednostki nawodnej.

Potencjalni wykonawcy zobowiązują się do rozpoczęcia prac w ciągu 7 dni od momentu podpisania umowy, natomiast ich zakończenie ma nastąpić nie później, niż do 30 listopada 2021 roku.

Reklama
Reklama

Termin składania ofert upływa 5 lipca br. o godzinie 9:00, następnie po upływie godziny nastąpi ich otwarcie. Ustalono dwa kryteria wyboru najlepszej oferty: kryterium ceny o wadze 60 oraz kryterium gwarancji z wagą 40. Okres gwarancyjny wyniesie maksymalnie 60 miesięcy (przy czym 24 to minimum).

„Zodiak” to statek hydrograficzny, używany dotychczas przez gdyński Urząd Miasta. Został zwodowany w 1981 roku w Stoczni Północnej, natomiast po roku już wszedł do swojej służby. Przez ostatnie 38 lat przeprowadzał prace w zadaniach związanych z obsługą torów wodnych Zatoki Gdańskiej jak i przy dnie morskim, czy neutralizacji różnego rodzaju zagrożeń ekologicznych. Co ciekawe, statek ma już przeszłość związaną z operacjami wojskowymi czy antyterrorystycznymi – był nierzadkim gospodarzem licznych grup szkoleniowych, a ćwiczenia na jego pokładzie były uznawane za dobry przykład postępowania w działaniach kontrterrorystycznych na otwartym morzu.

Kacper Bakuła

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Andrzej
środa, 2 czerwca 2021, 11:06

A co nie jest do remontu w Polskiej Marynarce Wojennej ? Chyba tylko mundury i ordery ?

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 1 czerwca 2021, 22:20

Szkoda kasy. GROM nigdy nie służył Polakom tylko Żydom i USA.

Alaris
środa, 2 czerwca 2021, 17:51

GROM to nie Specnaz, który mordował własnych obywateli jak podczas beznadziejnie przeprowadzonych szturmów na teatr moskiewski czy w szkole w Biesłanie. GROM służy tylko Polakom i ich broni, nie zabija jak Ruscy specjalsi.

Iwan
wtorek, 1 czerwca 2021, 15:55

GROM Nasza Perełka narodowa. Miałem okazję poznać kilkunastu chłopaków jeszcze ze "starego" rozdania z Wody w 2012, zobaczyć jak pracują, nigdy tego nie zapomnę. Krótko mówiąc BESTIE zakochani w robocie, nieludzko sprawni fizyczne, my byliśmy zdojeni a oni cały czas nakręceni na robotę . Od jednego ksywka zdaje się Aras usłyszałem podczas rozmowy, że to co robią to rzemiosło, że kochają tę robotę i że chłopaki w pracy to druga rodzina bo czas spedzany na szkoleniach i misjach liczony w latach jest dłuższy niż ten spedzany z rodziną i wielki szacunek dla żon, że dały im możliwość pracy swoim wsparciem. Dużo z nich pracowało tygodnimi żeby na weekend i to też nie czesto zjechać do domu do rodzin. Żart i szyderę mają na poziome 9 dan :). Pozdrawiam Juniora - pozytywny szalenie gość, Karola wspaniały człowiek , Ołówka koleś zbudowany jak John Brawo z kreskówki :), Szudzika żartownisia no Arasa oczywiście też koleś mnie chyba wkręcił ile ma lat bo wyglądał na dużo dużo mniej i innych których ksywek nie zapamiętałam. Mam nadzieję, że jesteście w służbie a jak nie to powodzenia w cywilu. Zdrowia Wam życzę i dziękuję za cenne rady i wskazówki podczas wspólnego szkolenia przed Euro.

I kto to kupi
wtorek, 1 czerwca 2021, 13:25

Jednostka wybitnie pościgowa, bardzo ładowna a do tego świetnie wyposażona do SIGINT. Brawo.

Tweets Defence24