Święto Wojsk Specjalnych

24 maja 2021, 16:17
49934927948_f52795eae0_k
Fot. st. szer Wojciech Król/CO MON
Reklama

W dniu 24 maja 2007 roku decyzją Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, został powołany nowy rodzaj Sił Zbrojnych - Wojska Specjalne. Tego dnia od 2008 r., na podstawie decyzji wydanej przez Ministra Obrony Narodowej, obchodzone jest święto polskich „specjalsów’.

Z tej okazji zarówno Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen.Jarosław Mika, jak i Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. dr inż. Sławomir Drumowicz skierowali życzenia do żołnierzy oraz pracowników cywilnych Wojsk Specjalnych.

Generał Mika zwracając się do żołnierzy jednostek specjalnych podkreślił, że Wojska Specjalne są chlubą Sił Zbrojnych i „stanowią ważny element systemu bezpieczeństwa naszego kraju” oraz realizują misje najwyższego ryzyka.

Z kolei gen. Drumowicz podziękował za „pełną poświęcenia służbę i pracę.” Specjalne podziękowania skierował również do „poprzedników, weteranów i kombatantów oddziałów i pododdziałów specjalnych oraz żołnierzy Armii krajowej, której tradycje dziedziczą nasze jednostki.” Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych dziękował również wszystkim osobom i instytucjom wspierającym Wojska Specjalne w realizacji postawionych przed nimi zadań.”

Przypomnijmy, że w ramach swoich zadań Wojska Specjalne prowadzą operacje specjalne (operacje o wysokim stopniu ryzyka) zarówno w kraju, jak i poza jego granicami w okresie pokoju, kryzysu i wojny. Wśród typowych działań sił operacji specjalnych można wymienić: akcje bezpośrednie (Direct Action), rajdy i zasadzki, naprowadzanie uderzeń lotnictwa (Terminal Attack Control), operacje odzyskiwania/ewakuacji.

Reklama
Reklama

W skład Wojsk Specjalnych wchodzą następujące jednostki:

  • JW Agat
  • JW Formoza
  • JW Grom
  • JW Komandosów
  • JW Nil

oraz najmłodszy element -  Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych.

Na korzyść Wojsk Specjalnych działa też 7. Eskadra Działań Specjalnych, będąca w strukturze Sił Powietrznych.

Polskie Wojska Specjalne wielokrotnie uczestniczyły w misjach poza granicami kraju, zarówno bojowych, jak i szkoleniowo-doradczych. Są też mocno zaangażowane we współpracę międzynarodową, w tym działania NATO. Dwukrotnie, w 2015 i 2020 roku, Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych, stało na czele sojuszniczego komponentu Sił Odpowiedzi NATO. Dyżur w 2015 roku był pierwszym w historii, w którym na czele jednego z komponentów NATO Response Force stanęło państwo wschodniej flanki NATO.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
co powiedzieć dzieciom
wtorek, 25 maja 2021, 17:53

Formoza to ci co pacyfikowali protestujących rybaków, Agat rozbijał strajk kobiet, Gromowcy ochraniali dyktatora i jego popleczników. Rzeczywiście wielka duma, czy zrobili coś dla narodu polskiego bo za innych to chętnie się poświecą.

Czołem Żołnierze.
wtorek, 25 maja 2021, 11:11

Dużo żołnierskiego szczęścia.

Polak200
wtorek, 25 maja 2021, 09:17

Spodziewam się szybkiego rozwiązania JW Agat ze względu na symbol Strajku Kobiet. Moderatorze, myślisz, że to nierealne?

kapral
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:48

Każda z tych jednostek powinna dostać po 2 helikoptery Black-Hawk lub dużo tańsze AW-169, a Grom nawet kolejne 4 sztuki Black Hawk.

Herr Wolf
wtorek, 25 maja 2021, 13:09

Typowe myślenie kaprala

y
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:18

A czemu nie po 3 ? Albo po 50?

Jacek
poniedziałek, 24 maja 2021, 18:34

Stracona sprawa, było jedno dowództwo WS, to musieli rozdzielić wszystko na dwa.

Tweets Defence24