Reklama

Siły zbrojne

Zmiana na szczycie specjalsów. Przekazanie dowodzenia DKWS

 • Photo by chor. Rafał Mniedło.
  Photo by chor. Rafał Mniedło.

W Krakowie 4 kwietnia w obecności Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza oraz Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw.  Jarosława Miki, odbyła się uroczystość przekazania obowiązków dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych. Obowiązki od gen. bryg. Jerzego Guta przejął gen. bryg. Wojciech Marchwica.

W obecności Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza oraz Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw.  Jarosława Miki, obowiązki od gen. bryg. Jerzego Guta przejął gen. bryg. Wojciech Marchwica. W uroczystości przekazania dowodzenia uczestniczyli licznie zgromadzeni przedstawiciele władz samorządowych i administracyjnych miasta, dowódcy jednostek Wojsk Specjalnych, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji garnizonowych. Oprawę uroczystości uświetniła obecność Orkiestry Wojskowej z Krakowa. 

Czytaj więcej: "Zmiany w środowisku bezpieczeństwa wymuszają nowe zdolności". Gen. Gut o roli Wojsk Specjalnych [WYWIAD]

Żegnając się generał Gut podziękował żołnierzom i pracownikom wojska za wzorową pracę, służbę oraz wsparcie i lojalność okazywaną dowódcy. Ocenił, iż służba w Wojskach Specjalnych na zawsze pozostanie dla Niego powodem do dumy i zadowolenia. Dodał, iż miał honor i zaszczyt dowodzić Wojskami Specjalnymi w kluczowym okresie, podczas dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO w 2015 roku, dowodził wówczas Komponentem Sił Specjalnych. Gen. bryg. Jerzy Gut wyraził również szczególne słowa wdzięczności i podziękowania dla nieobecnego już wśród nas śp. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej za jego charyzmę i oddanie sprawie Wojsk Specjalnych.

Fot. via Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

"To Ty Włodku nauczyłeś nas jak być niezłomnym i bezkompromisowym w sprawach służby dla dobra i rozwoju Wojsk Specjalnych, dla dobra naszych Sił Zbrojnych, wniosłeś wiarę i przekonanie, że wspólnie możemy pokonać wiele trudności i zbudować nowoczesne , polskie Wojska Specjalne. Dzisiaj możemy powiedzieć, Twoje marzenie się spełniło" – powiedział gen. Gut. Nowemu dowódcy życzył, aby Komponent Wojsk Specjalnych był zawsze skutecznym narzędziem w systemie bezpieczeństwa narodowego.

Informacja o rezygnacji gen. Guta z kierowania DKWS została przekazana w połowie marca. Od początku 2014 r., po ówczesnej reformie systemu dowodzenia generał Gut objął stanowisko dowódcy sił specjalnych, po kilku dniach przeformowane na dowódcę Centrum Operacji Specjalnych - Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych. W sierpniu 2015 r., po kolejnej reorganizacji, stało się ono Dowództwem Komponentu Wojsk Specjalnych. DKWS jest podporządkowane bezpośrednio Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Fot. via Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Nowy Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych – gen. bryg. Wojciech Marchwica podziękował przełożonym za zaufanie, jakim został obdarzony przy wyborze na to stanowisko. Zapewnił, iż zrobi wszystko, aby Wojska Specjalne nadal się rozwijały i zdobywały nowe zdolności.

Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Minister Macierewicz podziękował dotychczasowemu Dowódcy za olbrzymi wysiłek i pozytywny wpływ jaki wywarł na swoich podwładnych w kształtowaniu współczesnych Wojsk Specjalnych, a nowego dowódcę określił, jako generała, którego charakteryzuje sumienność, szczerość i wypełnianie z dumą obowiązków żołnierza. Podkreślił również, że właśnie w rękach Wojsk Specjalnych leży zapewnienie bezpieczeństwa Państwa.

Uroczystość zakończyła defilada wojskowa z udziałem pododdziałów dowództwa oraz wszystkich jednostek Wojsk Specjalnych. Wcześniej gen. Gut pożegnał się z wojskowym spadochroniarstwem oraz służbą w Wojsku Polskim, oddając swój ostatni w trwającej 37 lat służbie czynnej pożegnalny skok. Łącznie były Dowódca KWS w trakcie służby wykonał 914 skoków spadochronowych.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Pim

  Przyjmą z OT to w końcu "prawie" GROM

 2. muzungu

  Czy to prawda, że z Gromu w ostatnim czasie odeszło ponad 70 żołnierzy?

  1. Kowal

   Prawda. Niedługo szykuje się duża rekrutacja.

  2. Smuteczek

   Słyszałem ze jestesmy blisko przelamania 80tki.

  3. sybilla

   Nie, to nieprawda.

 3. Radi

  Nie

Reklama