Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Wojna na dyplomatów; Merkel upomina Putina; Francuzi kuszą rakietami; MON otworzyło zmodernizowaną bazę paliw; Na wschodzie nadal trwa wojna

Rosyjski T-90S; fot. flickr.com
Rosyjski T-90S; fot. flickr.com

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Rzeczpospolita, Francuzi kuszą rakietami: "Francuscy producenci, którzy oferują broń SAMPT/T z pociskami Aster 30, ostro rywalizują z amerykańskim Raytheonem (producentem zestawów Patriot) w finale konkursu na dostawy oręża dla wartej ponad 16 mld zł powietrznej tarczy "Wisła". (...) W poniedziałek w Warszawie przedstawiciele europejskich firm podpisali cztery listy intencyjne w sprawie rozszerzenia współpracy technologicznej z grupą PIT-Radwar, największą korporacją elektroniczną i radarową Polskiej Grupy Zbrojeniowej. (...) W razie wygranej koncerny MBDA i Thales obiecują podzielić się z polską zbrojeniówką nawet ściśle chronionymi technologiami budowy głowic samonaprowadzających i zapalników zbliżeniowych do pocisków. (...) W przeciwieństwie do konkurencji my nie zapieczętujemy w czarnych skrzynkach wrażliwych i najcenniejszych elementów broni dostarczonych do Polski - podkreślali we wtorek szefowie MBDA i Thalesa."

Nasz Dziennik, Piotr Falkowski, Wojna na dyplomatów: "Warszawa pod koniec października wydaliła trzech pracowników ataszatu wojskowego ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie i jednego pracownika wydziału politycznego. W tym samym czasie cofnięto akredytację rosyjskiego dziennikarza pracującego w Warszawie Leonida Swiridowa, wobec którego wszczęto procedurę odebrania prawa pobytu w Polsce. (...) Komunikat rosyjskiego MSZ mówi jednak o "nieprzyjaznym i bezpodstawnym kroku" władz polskich, na który Moskwa zmuszona została do "adekwatnej odpowiedzi". Z polskiej ambasady wydalono także trzech pracowników ataszatu wojskowego i jednego pracownika wydziału politycznego. Chociaż to oczywista symetryczna retorsja, rosyjskie ministerstwo twierdzi, że czworo polskich dyplomatów także naruszyło swój status. (...) Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało wczoraj także o wydaleniu pracownicy ambasady Niemiec w związku z analogicznym krokiem władz niemieckich wobec pracownika przedstawicielstwa Rosji."

Polska - Dziennik Bałtycki, Arkadiusz Kosiński, MON otworzyło zmodernizowaną bazę paliw: "Wartą ponad 90 mln zł zmodernizowaną bazę paliwową dla wojsk Polski i krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego otwarto koło Gardei. (...) W składzie w czasie pokoju i wojny gromadzone są, przechowywane, dystrybuowane i konserwowane materiały dla jednostek wojskowych znajdujących się w rejonie zaopatrywania i usług 1 Regionalnej Bazy Logistycznej - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. (...) NATO dysponuje w Polsce dwoma składami paliwowymi, których budowa została zrealizowana w całości, budowa składu (największego, w Porażynie, w województwie wielkopolskim) trwa. Równolegle zakończono budowę dwóch składów na lotniskach wojskowych, wkrótce gotowy ma być trzeci. Przy budowie bazy koło Gardei 87 proc. środków pochodziło z NATO, a jedynie 13 proc. z budżetu Polski."

Nasz Dziennik, Merkel upomina Putina: "Kanclerz Niemiec Angela Merkel w przemówieniu wygłoszonym w Sydney ostrzegła przed "pożogą w Europie", która może być następstwem kryzysu na Ukrainie. Polityka Rosji zagraża jej zdaniem także Mołdawii i Gruzji oraz krajom na Bałkanach. (...) Merkel zaznaczyła, że jest przeciwna powrotowi do czasów komunistycznych, gdy "bez zgody Moskwy niemożliwy był żaden ruch". W jej ocenie, taka sytuacja byłaby nie do pogodzenia z wartościami zachodnimi. (...) Kanclerz przypomniała, że na szczycie NATO w 2008 roku sprzeciwiła się uchwaleniu planu przyjęcia Ukrainy do Sojuszu. Zarzut Rosji, że NATO zbliża się do jej granic, nie jest więc prawdziwy. (...) W tym samym czasie władze na Zachodzie podkreślają, że Ukraina musi sobie pomóc także sama poprzez reformy gospodarcze i społeczne, które obiecywała, a z których przeprowadzeniem wciąż się wstrzymuje."

Dziennik Polski, Elżbieta Dominik, Na wschodzie nadal trwa wojna. Zginęli kolejni żołnierze: "Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej rozważają wprowadzenie nowych sankcji wobec Rosji w związku ze wspieraniem przez nią prorosyjskich separatystów na wschodzie. Rozważają też pomoc w reformach na Ukrainie. (...) Tymczasem w okręgu donieckim i ługańskim wciąż trwają walki. W ostatnich dwóch dniach zginęło tam co najmniej dziewięciu Ukraińców; sześciu żołnierzy i trzech policjantów. (...) Starcia między wspieranymi przez Rosję separatystami z ukraińską armią trwają od kwietnia. Od tego czasu swoje domostwa opuściło ponad 440 tys. osób. W walkach zginęło kilka tysięcy osób. Obowiązujące od września zawieszenie broni jest regularnie łamane. Sankcje Unii Europejskiej zostały nałożone na Rosję po raz pierwszy po aneksji Krymu w marcu tego roku. Jednak w ocenie Zachodu nie spełniły swoich funkcji. (...) Sprawa sankcji wobec Rosji była także tematem spotkań przywódców państw na szczycie G 20 w Brisbane. Prezydent USA Barack Obama skrytykował Rosję za naruszenie norm prawa międzynarodowego i zapowiedział kontynuację "izolacji ekonomicznej" Rosji, chyba że (...) Putin zmieni kurs."

Nasz Dziennik, Kobane kontratakuje: "Jak poinformowali obserwatorzy w Kobane, obleganym od dwóch miesięcy przez dżihadystów mieście syryjskich Kurdów przy granicy Turcji, jego obrońcy przeszli do ofensywy. Wspiera ich lotnictwo USA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które ostatniej nocy dokonało siedmiu nalotów. (...) Oddziały milicji syryjskich Kurdów i peszmergowie, czyli bojownicy kurdyjscy z Iraku i powstańcy z Wolnej Armii Syryjskiej, którzy przedostali się do Kobane, trzecią dobę prowadzą działania ofensywne, starając się wyprzeć dżihadystów z zajętej przez nich części miasta. (...) W tym samym czasie Amerykanie potwierdzili zamordowanie przez bojowników IS obywatela ich kraju, działacza humanitarnego Petera Kassiga. Prezydent USA Barack Obama nazwał zabicie Kassiga aktem "zła absolutnego"."

Reklama

Komentarze (1)

  1. say69mat

    def.24.pl: Polska - Dziennik Bałtycki, Arkadiusz Kosiński, MON otworzyło zmodernizowaną bazę paliw: "Wartą ponad 90 mln zł zmodernizowaną bazę paliwową dla wojsk Polski i krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego otwarto koło Gardei. say69mat: Mam pewną wątpliwość, jakiż to system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej zabezpiecza, wartą 90 mln, bazę logistyczną sił NATO, w rzeczonej Gardei??? Czyżby, 'nieśmiertelny' zestaw klasyczny ... 'pilica-jodek'???

Reklama