Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Rząd obiecuje Łodzi; Regionalne przywództwo Polski; Hakerzy zhakowani. Każdy może trafić na swojego trojana; Londyn się zbroi przeciwko dżihadowi; Najgroźniejszy przestępca Meksyku po raz drugi uciekł z więzienia

Fot. Ramzes Temczuk
Fot. Ramzes Temczuk

Przegląd prasy pod kątem obronności.

Gazeta Wyborcza, Szymon Bujalski, Rząd obiecuje Łodzi: „Dzisiaj w zaplanowano wyjazdowe posiedzenie rządu, które odbędzie się w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jednak już w poniedziałek (…) Ewa Kopacz oraz dwaj wicepremierzy: Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, i Janusz Piechociński, minister gospodarki, przyjechali do Wojskowych Zakładów Lotniczych. (…) WZL są coraz bliżej zostania beneficjentem przetargu na wybór śmigłowca dla polskiej armii. Mają montować i serwisować śmigłowce Caracal we współpracy z francuską firmą Airbus Helicopters.”


Rzeczpospolita, Kazimierz M. Ujazdowski, Regionalne przywództwo Polski: „Współpraca regionalna musi być stałym elementem strategii polskiej polityki zagranicznej” – przekonuje w obszernym artykule dla Rzeczpospolitej Kazimierz M. Ujazdowski. Jego zdaniem rządy PO porzuciły ten ważny kierunek prac, a po wyborach powinien być to jeden z kluczowych dla władzy tematów. Jego zdaniem odmienne problemy i polityki krajów takich jak Słowacja, Węgry, kraje bałtyckie czy Rumunia nie oznaczają, że nie mają one wspólnych ze sobą i z Polską celów. Wśród najważniejszych wymienia politykę energetyczną i współpracę w ramach NATO.


Dziennik Gazeta Prawna, Krzysztof Majdan, Hakerzy zhakowani. Każdy może trafić na swojego trojana: Ofiarą hakerów padła firma Hacking Team produkująca oprogramowanie szpiegowskie dla służb specjalnych, w tym również dla polskiego CBA, od którego otrzymała kontrakty na około 250 tys. euro. Wśród jej klientów były też władze Meksyku, Włoch czy amerykańskie agencje, takie jak DEA. Ujawniono ponad 400GB wrażliwych danych, w tym schematy działania oprogramowania. - „To oprogramowanie jest już spalone (…) Wyciekł schemat funkcjonowania – mówi Michał Jarski, dyrektor regionalny Trend Micro, firmy zajmującej się bezpieczeństwem w sieci. Firma utraciła nie tylko dane, ale przede wszystkim zaufanie klientów, zyskując przydomek "Hacked Team".


Gazeta Wyborcza, Maciej Czarnecki, Londyn się zbroi przeciwko dżihadowi: „Nowe drony, samoloty szpiegowskie i dofinansowanie elitarnej jednostki SAS to odpowiedź Londynu na zagrożenie ze strony dżihadystów. (…) Inwestycje zapowiedział wczoraj brytyjski premier David Cameron. (…) chodzi nawet o dodatkowe 6 mld funtów do 2020 r. (dla porównania cały budżet na obronę w 2014 r. to 61,8 mld funtów, co w liczbach bezwzględnych dało Wlk. Brytanii piąte miejsce na świecie (…)). Na co zostaną wydane? - Poleciłem dowódcom, by zbadali, co jeszcze można zrobić, by przeciwdziałać zagrożeniom islamskiego ekstremizmu.”


Dziennik Polski, Kazimierz Sikorski, Najgroźniejszy przestępca po raz drugi uciekł z więzienia: „Legendarny baron narkotykowy Joaqui'n Guzman po raz drugi uciekł z więzienia.” – informuje Dziennik Polski. Przestępca którego szukano przez dekadę z pomocą amerykańskich służb specjalnych po raz drugi uciekł z więzienia. Prawdopodobnie pomógł mu ktoś ze strażników, dzięki czemu wydostał się podkopem z najściślej strzeżonego więzienia w kraju. Obecnie ściga go policja i komandosi, a FBI ponownie umieści go na szczycie list poszukiwanych przestępców.

Reklama

Komentarze

    Reklama