Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Manewry „Dragon-19” odbędą się w czerwcu; Niespodziewana wizyta szefa amerykańskiej dyplomacji w Brukseli; Drobne kontrakty dla wojska pod lupą CBA i SKW; Ćwiczenia WOT na Podbeskidziu
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „<<Dragon>> w całej Polsce”: W dniach 15-25 czerwca odbędą się największe tegoroczne ćwiczenia Wojska Polskiego pod kryptonimem: „Dragon”. Weźmie w nich udział ok. 18 tysięcy żołnierzy, powołani zostaną na nie także rezerwiści. W manewrach wezmą udział również żołnierze z 12 krajów, m.in. z USA, Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoch. „Jak podkreślają wojskowi, to ćwiczenie o charakterze defensywnym. - Odbywać się będzie na terytorium niemal całej Polski, a wojska będą działać na ziemi, w powietrzu, na wodzie oraz w cyberprzestrzeni - opisuje nam ppłk Marek Pawlak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Manewry odbędą się zatem na poligonach w Drawsku Pom., Żaganiu, Orzyszu oraz w rejonie Dęblina, w naszej przestrzeni powietrznej oraz na poligonach morskich na południowym Bałtyku.”
Anna Słojewska, Rzeczpospolita, „Międzylądowanie w Unii”: Po deklaracji Iranu o wznowieniu programu nuklearnego, amerykański sekretarz stanu – Mike Pompeo - nieoczekiwanie przybył do Brukseli. Spotkał się bilateralnie z ministrami krajów, które doprowadziły do podpisania porozumienia o denuklearyzacji z Iranem. „Jeśli ten kraj odstąpi, to automatycznie może dojść do rozwoju programów nuklearnych innych krajów tego regionu. - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni ryzykiem konfliktu, do którego dojdzie przypadkiem i którego eskalacji żadna ze stron nie planowała - powiedział brytyjski szef dyplomacji Jeremy Hunt.”
Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, „<<Drobne>> kontrakty pod lupą”: Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Służba Kontrwywiadu Wojskowego od dłuższego czasu prześwietlają decyzje związane z zamówieniami dla armii oraz kontraktami podpisywanymi przez spółki zbrojeniowe. „Sprawdzane są kontrakty zawierane w ostatnich latach, zarówno te bardzo małe, opiewające na kilkaset tysięcy złotych, jak i te trochę większe, liczone w milionach złotych. Ma to ujawnić patologie i korupcję betonowaną przez lata. Dotychczas rzadko kto interesował się tymi <<drobnymi>> kontraktami. Tymczasem okazuje się, że monopol na dostawy dla armii poszczególnych, często niewielkich elementów miały mocno wątpliwe podmioty powiązane z politykami, wysokimi rangą wojskowymi oficerami i ludźmi służb specjalnych.”
Gazeta Polska Codziennie, „Podbeskidzie przyjazne terytorialsom”: Specjalistyczne szkolenie żołnierzy WOT obejmowało prowadzenie działań na terenach zurbanizowanych, takich jak: miasta, wsie, budynki mieszkalne, industrialne, użyteczności publicznej, parkingi, ale także pojazdy, samoloty, śmigłowce i pociągi. „Żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w miniony weekend w Rajczy doskonalili swoje umiejętności z obrony lokalnej społeczności. Ćwiczyli m. in. w niedokończonym budynku tamtejszej szkoły. Jak podkreśla kpt. Piotr Dymek, dowódca pierwszej kompanii 131. Batalionu Lekkiej Piechoty 13. ŚBOT żołnierze mieli do dyspozycji 5 tys. mkw., gdzie ćwiczono elementy tzw. czarnej taktyki.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie