Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Kryzys konstytucyjny w USA?; Ukraińska wizyta Prezydenta RP

Biały Dom / wikimedia.org
Biały Dom / wikimedia.org

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „Pelosi sugeruje, że może przejąć władzę w USA”: Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi z Partii Demokratycznej ogłosiła, że mogłaby przejąć władze z uwagi na stan zdrowia Donalda Trumpa. Czy czeka nas kryzys konstytucyjny w USA przed listopadowymi wyborami prezydenckimi? „Demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, druga po wiceprezydencie w protokole sukcesji po prezydencie, oznajmiła w zeszłym tygodniu, że jest gotowa do przejęcia władzy. Powód? Chociaż Donald Trump ogłosił, że jest zdrowy, cała Ameryka spekuluje na temat konsekwencji przebycia przez niego COVID-19. [...] Tymczasem Pelosi stwierdziła, że sterydy, które brał prezydent, mogą wpływać na jego zdrowie psychiczne i postrzeganie rzeczywistości. I nawiązała do jednego ze scenariuszy usunięcia prezydenta z urzędu, czyli uruchomienia uchwalonej równo przed półwieczem 25. poprawki do konstytucji.”


Beata Mańkowska, Gazeta Polska Codziennie, „Duda i Zełenski podpisali ważną deklarację”: W poniedziałek w ramach wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie odbyło się spotkanie polskiego przywódcy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, podczas którego podpisano przełomową deklarację. Wezwano w niej Rosję do zaprzestania okupacji Krymu oraz agresji w Donbasie. „Jednocześnie przywódcy zgodzili się, że pandemia koronawirusa miała silny wpływ na porządek globalny i regionalny, przez co konieczne jest wzmocnienie współpracy międzynarodowej. Prezydenci odnieśli się w dokumencie do sytuacji na Krymie i w Donbasie. <<Podkreślamy poszanowanie przez Rzeczpospolitą Polską i Ukrainę prawa międzynarodowego oraz podstawowych zasad stosunków międzynarodowych, wzywając jednocześnie do zakończenia nielegalnej okupacji Autonomicznej Republiki Krym oraz trwającej agresji na Donbasie>> - napisali.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.