Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Konflikt na linii Korea Płn.-USA doprowadzi do zjednoczenia na Półwyspie Koreańskim?; Wiceminister Kownacki o modernizacji SZ RP; Prezydent RP zażądał dymisji Ministra Obrony Narodowej

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maria Kruczkowska, Gazeta Wyborcza, „Kim rozgrywa Amerykę. Chce zjednoczyć Półwysep?”: Konflikt z Koreą Północną doprowadzi do zjednoczenia z Koreą Południową? „Seul bierze na cel instalacje nuklearne północnego sąsiada. l ostrzega, że reżim Kim Dżong Una szykuje kolejny test rakietowy. Kryzys podsycają kolejne tweety Donalda Trumpa, a sekretarz obrony James Mattis mówi: - Nie chcemy zmieść Korei z powierzchni ziemi, ale mamy wiele opcji. [...] W1951 r. Korea Północna próbowała zająć cały Półwysep siłą i została odepchnięta przez dowodzoną przez USA koalicję z mandatem ONZ. Nigdy nie zrezygnowała ze zjednoczenia obu jego części pod swoją wodzą. Jeśli w Waszyngtonie górę weźmie izolacjonizm, Kim może wrócić do tego planu.”


Rafał Jóźwiak, Rzeczpospolita, „Modernizacja techniczna z Obroną Terytorialną w tle”: Wywiad z wiceministrem obrony narodowej, Bartoszem Kownackim. „W dłuższej perspektywie zakładamy stopniowe zwiększanie wydatków obronnych, docelowo do 2,5 proc. PKB w roku 2030. Pozwoli to m.in. na jednoczesne tworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej oraz przyspieszenie modernizacji technicznej innych rodzajów Sił Zbrojnych. [...] Obecnie w IU trwają dwa postępowania na pozyskanie śmigłowców w wersji bojowego poszukiwania i ratownictwa, w wariancie dla pododdziałów wojsk specjalnych CSAR SOF oraz śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), wyposażonych dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji bojowego poszukiwania i ratownictwa.”


Magdalena Rubaj, Fakt, „Prezydent zażądał dymisji Macierewicza”: Prezydent RP Andrzej Duda oczekuje od premier Beaty Szydło dymisji Ministra Obrony Narodowej, Antoniego Macierewicza. „Rozmowa odbyła się przed ogłoszeniem decyzji prezydenta o odwołaniu nominacji generalskich. Jednak dopiero teraz te szczegóły wychodzą na jaw. - Macierewicz jest człowiekiem, z którym nie da się rozmawiać i to jest podstawowy problem - mówi nam polityk bliski prezydentowi. Dodaje, że nic im w tym MON nie wychodzi.”

Reklama

Komentarze (1)

  1. spko

    Bombki ze słodką niespodzianką. To typowe nowe zamówienie MON

Reklama