Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Co dalej z okrętami podwodnymi dla Marynarki Wojennej RP?; Sukces Asseco Poland w NATO; Rządowe siły zdobyły 90% Aleppo
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Okręty podwodne: zakup albo leasing": W planach modernizacji Marynarki Wojennej RP znajduje się punkt pozyskania trzech okrętów podwodnych. Plan pozyskania tych jednostek przewiduje również wspólny zakup z Norwegami, jednakże norwescy przedstawiciele będą oczekiwać na decyzję polskiego rządu jedynie do końca stycznia 2017 roku. Po tej dacie mają w planach kontynuować negocjacje w sprawie zakupu okrętów od francuskiego konsorcjum DCNS lub niemieckiego Thyssen Krupp Marine Services, bez udziału Polski. Jeśli Polska nie zdecyduje się na wspólny zakup z Norwegami, istnieją również alternatywne drogi doposażenia morskiego komponentu SZ RP.
Katarzyna Kucharczyk, Rzeczpospolita, "Asseco Poland rozpycha się w NATO": Rzeszowska spółka – Asseco Poland – pokonała wielu międzynarodowych gigantów w projekcie migracji systemów informatycznych. Kontrakt zrealizowany dla NATO może być kamieniem milowym dla polskiej firmy. Asseco Poland nie ukrywa, że zainteresowanie ich rozwiązaniami technologicznymi jest bardzo duże i rośnie z dnia na dzień.
Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "Aleppo pada": "Trwa najcięższe od kilku dni bombardowanie przez lotnictwo dyktatora Baszara al-Asada wciąż zajmowanego przez umiarkowaną syryjską opozycję wschodniego Aleppo. W tym czasie dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego (IS) ponownie zajęli starożytną Palmirę. Bombardowań nie przerwano ani przez chwilę w nocy z niedzieli na poniedziałek [...] W wyniku intensywnych nalotów syryjska armia opanowała w poniedziałek rano dużą dzielnicę".
marek
jak to, co dalej z OP. Nic. Dawno powinny zapaść decyzje zakupu OP od Niemiec. Kupuje się od tych, którzy mają najwieksze doświadczenie w budowie op i mają najlepszy produkt (U212A).