Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Brukselscy urzędnicy fałszowali paszporty terrorystom; Polskie okręty w misjach ONZ; Rozmowy pokojowe w Syrii; Manewry Bison-17; PGZ przejmie Hawe Telekom?

Fot. US Army
Fot. US Army

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Fakt, "Fałszowali paszporty islamistom": "Skandal w urzędzie miejskim w Brukseli! Urzędnicy fałszowali paszporty dla... powracających z Syrii do Belgii dżihadystów! Zatrzymano dwie osoby. Za spreparowany paszport urzędnicy magistratu brali nawet 20 tyś. euro. Bojownicy Państwa Islamskiego byli skłonni aż tyle płacić, bo bez dokumentów wprost z granicy trafiliby do więzienia. Jak informują media, w ten sposób do Belgii powróciło co najmniej 7 islamistów".


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Okręty walczą o nasze miejsce w ONZ": Wywiad z Szymonem Hatłasem, członkiem Rady Budowy Okrętów w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego oraz sekretarzem Zespołu ds. Strategicznej Koncepcji Bezpieczeństwa Morskiego RP przy BBN. Członek Rady BBN wypowiada się na temat udziału polskich jednostek Marynarki Wojennej w misjach ONZ.


Rzeczpospolita, "Azja": "Rozmowy pokojowe między rządem syryjskim a rebeliantami w stolicy Kazachstanu Astanie rozpoczęły się od wzajemnych oskarżeń. [...] Z Damaszku nie przyjechał żaden rządowy VIP. A rebelianci nie chcą rozmawiać w cztery oczy z reżimem, w ogóle nie interesują ich rozmowy o przyszłości politycznej kraju, jedynie te o utrzymanie rozejmu i pomocy humanitarnej. To pierwsze negocjacje, w których uczestniczą przedstawiciele zbrojnych formacji rebelianckich (niepowiązanych ani z tzw. Państwem Islamskim, ani z Al-Kaidą). Według ONZ spotkanie w Astanie ma być wstępem do negocjacji w Genewie, zaplanowanych na 8 lutego".


Nasz Dziennik, "Manewry w Drawsku": Rozpoczynają się manewry wojskowe Bison-17. "Żołnierze z siedmiu państw biorą udział w ćwiczeniach pod kryptonimem Bison-17, które rozpoczęły się wczoraj na poligonie w Drawsku Pomorskim. Organizatorem ćwiczeń jest Dowództwo Wojsk Lądowych Królestwa Niderlandów, a pierwszoplanowym ćwiczącym – pododdziały holenderskiej 43. Brygady Zmechanizowanej. Na drawskim poligonie jest około 4,5 tys. żołnierzy, a wspólnie z Holendrami ćwiczą żołnierze z Polski, Niemiec, Kanady, Estonii, Stanów Zjednoczonych oraz Belgii. Żołnierze szkolą się głównie w prowadzeniu defensywnych i ofensywnych działań połączonych (czyli różnych rodzajów sił zbrojnych) na poziomie brygady".


Parkiet, "PGZ kupi nie tylko Exatel?": Polska Grupa Zbrojeniowa po przejęciu Exatela, który zarządza, siecią transmisyjną o przepustowości do 8 Tb/s i długości ok. 20 tys. km oraz świadczy usługi transmisji danych, tranzytu i terminacji połączeń głosowych, szykuje się do dalszych projektów pozyskania nowych firm. Najprawdopodobniej dojdzie również do przejęcia Hawe Telekom, która dysponuje ogólnopolskim ringiem światłowodowym.

Reklama

Komentarze

    Reklama