Wrzos-21: Ćwiczenia antykryzysowe WOT [FOTO]

11 października 2021, 08:42
wrzos6
Fot. 14. ZBOT
Reklama

Gaszenie pożaru w lesie, akcja ratunkowa po wypadku autokaru z dziećmi i wreszcie ewakuację obozu harcerskiego ćwiczyli żołnierze 141 batalionu lekkiej piechoty 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspólnie z Państwową Strażą Pożarną na poligonie drawskim. W trakcie ćwiczeń doszło do realnej akcji ratunkowej - poszukiwania starszego mężczyzny, który zagubił się w lesie. Odnaleziono go całego i zdrowego.

W dniach 07-09 października 2021 roku na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim odbyły się ćwiczenia sprawdzające system reagowania kryzysowego pk.: „WRZOS-21”. We współpracy z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej oraz Powiatową PSP z Drawska Pomorskiego, Żandarmerią Wojskową, Lasami Państwowymi ćwiczyli także żołnierze ze 141. batalionu lekkiej piechoty 14. ZBOT z Choszczna. Pododdział WOT został wyposażony w mundury pożarnicze i wcześniej odpowiednio przygotowany do działań ze strażakami.

Przećwiczono gaszenie wielkopowierzchniowego pożaru lasu. Działania te utrudniał niedostępny teren, a kierownik ćwiczenia co chwilę wprowadzał zakłócenia, by ocenić skuteczność, ale przede wszystkim elastyczność podejmowanych decyzji i reakcji ćwiczących. Ze względu na odległość do naturalnego zbiornika wody trzeba było przygotować podejście do punktu czerpania wody dla ciężkich wozów gaśniczych. Uruchomiono wysokowydajne pompy wodne i podano wodę na zagrożony kierunek. Sekcja żołnierzy WOT przygotowała dostęp do linii brzegowej i brała czynny udział przy budowie linii gaśniczej.

image
Fot. 14. ZBOT

Kolejnym epizodem była ewakuacja obozu harcerskiego. Ćwiczący musieli zmagać się z zawałami leśnymi, ale i obrażeniami uczestników obozu.

image
Fot. 14. ZBOT

Nieocenione okazały się umiejętności uzyskane podczas kusrów KPP organizowanych w 14ZBOT i praktyczne umiejętności zdobyte podczas Operacji „Trawała Odporność”. Zdarzenie wymagało od sprawdzanych pododdziałów szybkości działania, trafności podejmowanych decyzji, ale przede wszystkim umiejętności, nie tylko tych manualnych ale przede wszystkim współdziałania.

ppłk Maciej Paul, dowódca 141 blp z Choszczna

W tym samym czasie rozegrano jeszcze jeden epizod: ratowanie dzieci po wypadku szkolnego autobusu. Żołnierze WOT segregowali rannych (tzw. triaż) i udzielali pomocy przedmedycznej. Wspólnie ze strażakami ewakuowano poszkodowanych z autobusu i zabezpieczano miejsce zdarzenia.

Reklama
Reklama

Przeprowadzono także gaszenie płonącego lasu przy użyciu samolotu gaśniczego i dronów. W trakcie akcji ratownicy natrafili na niezidentyfikowane obiekty, przypominające pojemniki z substancjami żrącymi oraz niewybuchy. Strażacy i patrol saperski podjęli i zneutralizowali niebezpieczne ładunki, umożliwiając ratownikom dalsze działania.

image
Fot. 14. ZBOT

W trakcie takich działań po raz kolejny zostaliśmy poddani sprawdzianowi, bo już nie po raz pierwszy żołnierze 14. ZBOT zostali zaangażowani w poszukiwania osób zaginionych. Cały czas utrzymujemy w gotowości pododdział do wsparcia straży pożarnej a to ćwiczenie jest już kolejnym w tym roku szlifowaniem naszej współpracy w ramach działań antykryzysowych. Akcja poszukiwawcza i całe ćwiczenie pokazały skuteczność, szybkość i elastyczność ćwiczących strażaków i żołnierzy.

płk Tomasz Borowczyk, dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

W trakcie ćwiczenia „WRZOS-21” doszło także do prawdziwej akcji poszukiwawczej. Ratownicy otrzymali informację o zaginięciu 65-letniego mężczyzny, mieszkańca powiatu drawskiego, który dobę wcześniej wyszedł na grzyby i nie powrócił do domu. Do poszukiwań skierowano 24 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerię Wojskową i sześć zastępów Państwowej Straży Pożarnej. Już po trzech godzinach poszukiwań zaginionego odnaleziono, zaopatrzono i przekazano rodzinie. Łącznie w tej akcji wzięło udział prawie 150 osób, w tym 15 pojazdów i dron.

Ćwiczenie WRZOS-21 było wstęp do kolejnego ćwiczenia realizowanego przez żołnierzy z 141blp. Już za kilka dni wezmą udział w ćwiczeniu z wojskami operacyjnymi i armii USA pk.: „VICTORY EAGLE-1”.

image
Fot. 14. ZBOT
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Patryk.
poniedziałek, 11 października 2021, 21:19

A gdzie Obrona Cywilna? Czy to nie ta formacja powinna ćwiczyć współpracę przy klęskach żywiołowych - zamiast WOT?

ciekawy
poniedziałek, 11 października 2021, 13:50

a te stroje strażackie identyczne z PSP to w jakim trybie członkowie WOT mają otrzymywać?

Szybki Billy
poniedziałek, 11 października 2021, 12:12

Super! Tak trzymać Panowie i Panie! Duma!

RR12
poniedziałek, 11 października 2021, 11:03

Kupili im kombinezony strażackie podczas gdy żołnierze nie nają mundurów?!

y
poniedziałek, 11 października 2021, 14:28

To w Rosji żołnierze nie mają mundurów? Że buty kupują sami to było widać zna zdjęciach z ćwiczenia Zapad. Bo w WP to ani mundurów, ani butów nie brakuje. Ba są nawet mundury zimowe, letnie i specjalne!

ultraubawiony
poniedziałek, 11 października 2021, 14:01

Wskaż żołnierza który nie ma munduru obecnie. To nie te czasy jak było z PO że nawet hełmów nie kupowali, bo na nic nie było kasy.

Kapral
środa, 13 października 2021, 07:18

Mundury są tylko dziurawe ponad 4 lata w jednym mundurze i nikt nie chcę dac nowego takie rzeczy w WOT

Davien
poniedziałek, 11 października 2021, 17:40

Hełmów nie kupywano bo używane wtedy kevlary (kupione jeszcze za czasów SLD) miały użyte dwa lata ze swoich 10-letnich resursów więc po co?

Rain Harper
wtorek, 12 października 2021, 01:57

Czyli mundury i hełmy są. I po co te wrzutki.

Tweets Defence24