Reklama

Siły zbrojne

Works 11 dostarczy granatniki dla GROM

Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON
Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON

Spółka Works 11 dostarczy dla Jednostki Wojskowej 2305 GROM jednorazowe wyrzutnie pocisków przeciwpancernych RPG 75 M.

2 października JW GROM poinformowała o zakończeniu postępowania na zakup nieokreślonej ilości jednorazowych granatników przeciwpancernych RPG 75M. W przetargu, który rozpoczął się w lipcu br., wziął udział tylko jeden oferent – spółka Works 11. 

Czytaj także: GROM zamawia przenośne terminale transmisji danych

Katowicka spółka jest jedynym reprezentantem w Polsce czeskiego przedsiębiorstwa Zeveta Ammunition, które jest twórcą zamawianego granatnika. Granatnik bezodrzutowy ma masę 3,2 kg i może być wystrzeliwany z wnętrza pomieszczeń. Długość w położeniu transportowym to 630 mm, natomiast bojowym 890 mm.

Prędkość początkowa wynosi 189 m/s. Sprzęt znajduje się także na wyposażeniu czeskich sił zbrojnych. Ponadto Works 11 złożył ofertę za 3,14 mln zł, przy czym zamawiający w przetargu przewidział zakup 3,18 mln zł brutto.

Zgodnie z warunkami przetargu planowany termin dostawy został wyznaczony pomiędzy 2 października a 30 listopada br.

Jednostka Wojskowa GROM korzysta już z granatników przeciwpancernych rodziny RPG 75. W 2010 roku zakupiła nieokreśloną ilość wyrzutni z termobaryczną głowicą, oznaczanych RPG 75TB lub RTG. Przy czym warto na koniec zaznaczyć, iż w ofercie firmy znajduje się jeszcze wersja z głowicą MP (granatnik wielozadaniowy kumulacyjny i kumulacyjno-termobaryczny).

Zobacz też: Granatniki przeciwpancerne z Czech. Potencjalna broń dla WOT

Reklama

Komentarze (5)

 1. Komentarz

  Cena to przypadek czy przeciek?

 2. tak to chyba wygląda

  Jeśli już to takie coś dla WOT, a nie Javeliny.

 3. wyłącznie

  co to? Polski przemysł nie daje rady wyprodukować zwykłej rury?

 4. jurgen

  miał te granatniki produkować Nitro-Chem z Bydgoszczy przy 100% polonizacji, a tu znowu sprzedaje pośrednik ?

 5. Marek1

  Najważniejsze, ze mija kolejny rok w którym MON zadbał, by WP nadal było prawie bezbronne jeśli chodzi o przenośne i pojazdowe systemy ppanc i wsparcia. Przyszły rok zapowiada się również dla ekipy AM&Co jako pełny sukces w tym względzie ...

  1. Junger

   Najwyższa pora zdecydować się na któryś z proponowanych lekkich granatników przeciwpancernych. W mojej ocenie, rpg-75 jest tutaj przyzwoitym kandydatem.

  2. Podbipięta

   Żebyś się pan nie zdziwił....

Reklama