Reklama

Wojna na Ukrainie

Zmiany w ukraińskiej armii. Żołnierze do domu?

ukraina wojna rosja wojsko Ukraińcy żołnierze
Autor. Rubizh Brigade/Defense of Ukraine (@DefenceU)/X

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski  przedłożył „Werchownej Radzie” projekt ustawy dotyczący zwolnienia do rezerwy żołnierzy służby zasadniczej po zakończeniu okresu służby wojskowej w czasie stanu wojennego.

Reklama

Projekt ustawy, o numerze 11035, został opublikowany na stronie parlamentu, a informację o jego zarejestrowaniu przekazał deputowany Ołeksij Honczarenko za pośrednictwem serwisu Telegram.

Reklama

Projekt przewiduje, że żołnierze służby zasadniczej, których okres służby zakończył się w czasie obowiązywania stanu wojennego i których służba wojskowa została przedłużona poza ustalone terminy, zostaną zwolnieni do rezerwy w terminach określonych przez dekret prezydenta Ukrainy. Wszystko będzie zależało od dekretu Zełenskiego.

Czytaj też

24 listopada 2023 roku, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow, po spotkaniu Sztabu Naczelnego Dowództwa ogłosił, że żołnierze służby zasadniczej, których okres służby już się zakończył, będą w najbliższym czasie demobilizowani. Daniłow poinformował również, że żołnierze, których okres służby zasadniczej się zakończył, ale chcą pozostać w służbie, mogą to zrobić podpisując kontrakt.

Reklama

Projekt ustawy zaproponowany przez prezydenta Zełeńskiego oznacza, że żołnierze, którzy skończyli swoją służbę, mogą wreszcie wrócić do domu, nawet podczas trwania wojny. Warto podkreślić, że wielu żołnierzy walczy od dwóch lat bez chwili wytchnienia. Jednocześnie projekt ustawy pozostawia miejsce dla tych, którzy z różnych powodów chcą kontynuować służbę, oferując im możliwość podpisania kontraktu. Inicjatywa może stanowić ważny krok w kierunku wzmocnienia zaufania społecznego do instytucji państwowych, pokazując, że rząd dba nie tylko o skuteczną obronę kraju, ale również o dobro swoich obywateli służących w wojsku.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

 1. Pawelek

  Niech w końcu zrobią powszechną mobilizację, bo Rosja systematycznie powiększa liczebność swoich wojsk, a u Ukraina traci żołnierzy, nie ma rotacji, więc morale spada i niedługo Rosjanie zastosują swoją najlepszą strategię wojenną, czyli przykryją ich czapkami. Tak się stało w Awdijwce.

  1. Krzysztof33

   Niech Ukraińcy sami decydują o sobie, OK???

 2. bezreklam

  wciaz pytanie czy wiekszosc z was wierzy w oficjany powod nie powlawania Mlodych zonerzy? CZyli rzeokomo to trosk o nich.... i rekomo np USa i izrale powlujac mlodziec a nawet kobiety nie maja tej troski i pierwszt kraj w dzijach ludzkosci to Ukraina. Ja mam inna teze. Ale sie zastwialm czy ktos doszedl do tego samego co ja - czy wszscy tylko wierza i wiedza i powatrzaja. Jak ladnie spytracie przedsatwie jakia jest prawda wedlog mnie:)

  1. Marecki1234

   Bardzo proszę jestem ciekawy czy myślę tak samo.

 3. Dudley

  Dobre, ciekawe kim uzupełnią stany w jednostkach? Najemnikami za europejskie pieniądze? A może wysłać na front dzieci oligarchów i polityków? Może Sadowy ściągnie synów z zagranicy, i pokaże jak broni się ojczyzny, bo na razie poucza Polaków.

Reklama