Reklama

Wojna na Ukrainie

Zmasowany atak rosyjskich dronów. Skuteczna obrona Ukrainy

Irańskie bezzałogowce Shahed-136.
Irańskie bezzałogowce Shahed-136.
Autor. ANA

W trakcie przeprowadzonego ostatniej nocy zmasowanego ataku Rosji ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 28 spośród 30 dronów Shahed – poinformował we wtorek (20 czerwca br.) Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Większość maszyn została zniszczona w okolicach Kijowa; atakowany był też Lwów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Dziś w nocy rosyjscy terroryści dokonali kolejnego, zmasowanego ataku powietrzno-rakietowego na Ukrainę. Według wstępnych danych 28 z 30 Shahedów, wypuszczonych przez przeciwnika, zostało zniszczonych" – oświadczył Sztab Generalny w komunikacie na Facebooku. Sztab poinformował jednocześnie o ataku na Zaporoże w południowo-wschodniej Ukrainie, gdzie Rosjanie uderzyli z użyciem siedmiu rakiet S-300.

W Kijowie alarm powietrzny, który ogłoszono tuż przed godz. 3 czasu lokalnego (godz. 2 w Polsce), trwał ponad 3,5 godz. Według Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej drony nadlatywały falami i z różnych kierunków. Był to drugi atak na stolicę Ukrainy z wykorzystaniem dronów irańskiej produkcji od początku czerwca.

Reklama

Czytaj też

„Siły naszej obrony powietrznej wykryły i zniszczyły w przestrzeni powietrznej wokół Kijowa ok. 20 wrogich celów" – przekazała kijowska administracja na Telegramie. Jak podkreśliła, nie ma na razie doniesień na temat poszkodowanych czy zniszczeń infrastruktury.

Eksplozje słyszeli też ostatniej nocy mieszkańcy Lwowa. Szef Lwowskiej Wojskowej Administracji Obwodowej Maksym Kozycki poinformował, że trafiony tam został obiekt infrastruktury krytycznej i w wyniku uderzenia wybuchł pożar. „Ludzie nie ucierpieli" – podkreślił na Telegramie Kozycki.

Czytaj też

Warto przytoczyć również kilka informacji dotyczących trwającej kontrofensywy. Według Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), siły ukraińskie przeprowadziły operacje kontrofensywne na trzech odcinkach frontu i 19 czerwca odniosły tam sukcesy. Postępy te odnotowano wokół Bachmutu w obwodzie donieckim. ISW przytacza relację jednego z rosyjskich blogerów wojennych, który poinformował o kolejnych atakach ukraińskich na północny zachód, południowy zachód i północny wschód od Bachmutu. 19 czerwca - według tych danych - siły ukraińskie posunęły się naprzód w rejonie Krasnopoliwki, około 12 km na północny wschód od Bachmutu.

W poniedziałek rano natomiast, wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar, potwierdziła wyzwolenie spod rosyjskiej okupacji miejscowości Piatychatky w obwodzie zaporoskim. Przekazała, że w trakcie dwóch tygodni walk na tym kierunku wyzwolono, oprócz Piatychatky, jeszcze siedem innych miejscowości: Nowodariwka, Lewadne, Storożewe, Makariwka, Błahodatne, Łobkowe i Nieskuczne.

Czytaj też

Według wiceminister obrony straty rosyjskie wyniosły w minionym tygodniu ponad 4600 zabitych i rannych na wszystkich kierunkach. Do niewoli wzięto ponad 80 żołnierzy przeciwnika. Zniszczono również, jak podała Malar, ponad 400 jednostek sprzętu wroga, w tym śmigłowce, czołgi, haubice, system przeciwrakietowy i inne uzbrojenie.

Hanna Malar napisała w serwisie Telegram, że "największy cios" w ukraińskiej kampanii wojskowej ma dopiero nadejść. Przyznała jednak, że zmagania na froncie są trudne, ponieważ Rosja robi wszystko co w jej mocy, aby powstrzymać ofensywę - podał Reuters.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

  1. ostatni

    Terrorysci - to chyba wysadzaja w samchdach pupalach nauczucieli, lekazry byrmistrzow poliacjatow i ich zolny id zieci - jesli sa Rosjanami. Czyli cywili to jest terroryzm.

Reklama