Reklama

Wojna na Ukrainie

Zadeklarowano 60 miliardów USD wsparcia na odbudowę Ukrainy

Przemówienie premiera Wielkiej Brytanii na konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy, 21 czerwca 2023 r.
Przemówienie premiera Wielkiej Brytanii na konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy, 21 czerwca 2023 r.
Autor. www.gov.uk

W trakcie dwudniowej konferencji w Londynie (21-22 czerwca br.) poświęconej tematowi odbudowy Ukrainy zadeklarowano ponad 60 miliardów USD pomocy na odbudowę Ukrainy ze zniszczeń wojennych - przekazał w wydanym komunikacie brytyjski rząd.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak wskazano, współorganizowana przez Wielką Brytanię i Ukrainę konferencja zgromadziła przedstawicieli biznesu, społeczeństwa obywatelskiego i rządów z 59 krajów, aby zobowiązać się do wsparcia odbudowy Ukrainy jako nowoczesnej, zrównoważonej i odpornej gospodarki. Według Banku Światowego, całkowite potrzeby Ukrainy w zakresie odbudowy i rekonstrukcji wynoszą 411 miliardów dolarów, z czego 14 mld USD będzie potrzebnych na priorytetowe inwestycje w 2023 roku.

Informując o wynikach konferencji, brytyjski rząd wskazał na cztery główne obszary. Pierwszy to wsparcie dla natychmiastowej obudowy Ukrainy, które obejmuje m.in. pakiet brytyjskiego wsparcia finansowego dla Ukrainy w postaci 3 mld dolarów dodatkowych gwarancji w celu odblokowania pożyczek Banku Światowego w ciągu trzech lat oraz 240 milionów funtów pomocy dwustronnej; zobowiązanie ze strony UE, które, jeśli zostanie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę UE, uruchomi do 50 miliardów euro w ciągu czterech lat w formie zarówno dotacji, jak i pożyczek; pomoc USA dla Ukrainy w wysokości 1,3 mld dolarów na modernizację ukraińskiego systemu energetycznego i infrastruktury krytycznej.

Reklama

Czytaj też

Drugi obszar to wsparcie i zobowiązania ze strony międzynarodowego biznesu i sektora prywatnego. W ramach tego prawie 500 firm wywodzących się z 42 krajów i 21 sektorów, o łącznej wartości ponad 5,2 biliona dolarów, w tym tak znaczące jak Google, Siemens, Vodafone, Hitachi, Virgin Group, Rolls-Royce i Philips, podpisało umowę Ukraine Business Compact, sygnalizując zamiar wspierania odbudowy Ukrainy.

Kolejnym są szersze środki umożliwiające dalsze inwestycje na Ukrainie. Obejmuje to: ogłoszony przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zamiar pozyskania od 3-5 mld euro nowego kapitału od udziałowców, co może zmobilizować czterokrotność tej kwoty na inwestycje na Ukrainie w nadchodzących latach; nową Ukraińską Platformę Inwestycyjną powołaną przez G7 i Europejską Instytucję Finansowania Rozwoju we współpracy z EBOR, aby pomóc w pozyskaniu prywatnych inwestycji na Ukrainie; do 250 mln funtów nowego kapitału dla brytyjskiej instytucji finansowania rozwoju, British International Investment (BII), na wsparcie inwestycji w ciągu najbliższych kilku lat w celu przyspieszenia ożywienia gospodarczego na Ukrainie; nowe wsparcie ubezpieczeniowe od ryzyka wojny dla firm pomagających Ukrainie w odbudowie.

Czytaj też

Czwartym polem jest wsparcie rządu Ukrainy w zakresie reform oraz innowacji technologicznych i energetycznych, poprzez szereg projektów z obszaru energetyki, czystej energii, cyberbezpieczeństwa, cyfryzacji, współpracy innowacyjno-technologicznej itp.

Następna konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy odbędzie się w przyszłym roku w Niemczech.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. Rusmongol

  Szef grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn poinformował, że jego żołnierze zestrzelili wojskowy helikopter. Stwierdził również, że jego siły liczą "25 tys. chłopców gotowych, by umrzeć".

 2. asymetria

  Bank Swiatwy w tamtym tygodniu dal porzyczke Ukarainie znowu, na maly procent ale pod pwnymi warnkami. Zobaczcie ze po wojnie wykupia wszystko. Nie bedzie nic w Ukrainie Ukrainskiego. Zaklady czy Motor Sich czy okretowe, Ziemie, przemysl. Ukraincy obidza sie i beda pytali za kogo walczylismy. A Polacy raczej nie beda wsrod tych co syskamy na tym. My od pomagania gratis.

  1. HUBERTG44

   Oczywiście ze nic nie dostaniemy. Zobaczysz ze jeszcze to ze im pomagaliśmy obróci się przeciwko nam. Koniec końców to Polska będzie największym stratnym tej wojny

 3. farfozel

  Bedzie z czego kraść

Reklama