Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny, wiadomości

Wywiad wojskowy Ukrainy dziękuje Polsce za przekazanie wozów Oncilla

Tranporter Oncilla / Fot. J. Reszczyński

Otrzymaliśmy zmodernizowany wóz opancerzony Oncilla; to wynik współpracy polsko-ukraińskiej – powiadomił wywiad wojskowy Ukrainy, dziękując stronie polskiej. Jak podano, w walkach na Ukrainie bierze już udział 30 takich maszyn i okazują się skuteczne.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

„Takich maszyn walczy już 30. Dobrze zaprezentowały się na polu walki, ratowały życie" – podano w komunikacie Zarządu Głównego Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy z powołaniem się na przedstawiciela ukraińskiego biura konstrukcyjnego Berył. Wywiad wyraził podziękowania stronie polskiej i polskiej firmie, która sfinansowała zakup samochodu.

Czytaj też

Oncilla to wielozadaniowy opancerzony pojazd 4x4 będący licencyjną wersją samochodu Dozor-B produkowaną w Polsce przez spółkę Mista. Względem wozów produkowanych na Ukrainie, rodzima Oncilla odznacza się lepszą jakością wykonania, co zostało zauważone przez ukraińskich decydentów. Jednostkę napędową może stanowić silnik KM DEUTZ BF 4M 1013FC o mocy 190 KM lub IVECO NEF 4 ENTC o mocy 209 KM. Napęd zblokowany jest z automatyczną skrzynią Allison 1000 (6+1). Oncilla, tak jak Dozor-B, zabiera na pokład 3-osobową (kierowca, dowódca i operator uzbrojenia) załogę oraz 6-osobowy desant, przewożony na podwieszanych do stropu wozu (a nie sztywno mocowanych do podłogi) fotelach, co jest rozwiązaniem odpowiadającym w pełni współczesnym standardom. Uzbrojenie w postaci wielkokalibrowego karabinu maszynowego NSW kal. 12,7 mm zostało umieszczone na obrotnicy, strzelca chroni osłona pancerna.

Czytaj też

Oncilla.
Fot. Fot: Jerzy Reszczyński
Źródło:
PAP
/ Defence24

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    I tak wygląda nasza pomoc to Ukraińcy zazwyczaj powiadamiają o tym co dostali od nas natomiast inni wolą powiedzieć o tym co dostarczą za pół roku.