Reklama

Wojna na Ukrainie

Wymiana jeńców wojennych na Ukrainie. Pierwszy raz z udziałem rosyjskich władz

wojna ukraina
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

Wymiana jeńców wojennych pomiędzy Ukrainą i Rosją odbyła się we wtorek po raz pierwszy z udziałem przedstawicieli biura rosyjskiego rzecznika praw obywatelskich - przekazał w środę rzecznik praw człowieka Ukrainy Dmytro Łubinec.

„Wczoraj, podczas wymiany jeńców wojennych, po raz pierwszy przybyli przedstawiciele rosyjskiego biura rzecznika praw obywatelskich, aby zarejestrować możliwe naruszenia praw człowieka” - oznajmił Łubinec

Reklama

„Z kolei uwolnieni ukraińscy obrońcy opisali warunki ich przetrzymywania, które nie były zgodne z Konwencjami genewskimi” - przyznał Łubinec. Poinformował również, że walczące strony omówiły wiele zagadnień związanych z warunkami przetrzymywania cywilów i personelu wojskowego oraz kontynuacją wymiany listów przez jeńców.

„Strona rosyjska odnotowała zgłoszone naruszenia, więc mam nadzieję, że biuro rzecznika praw obywatelskich Rosji dołoży wszelkich starań, aby warunki przetrzymywania jeńców wojennych (w tym kraju) uległy poprawie i stały się zgodne z Konwencjami genewskimi” - podkreślił rzecznik.

Czytaj też

Warto zauważyć, że od lutego 2022 r. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze orzekł już kilkakrotnie o dokonywaniu przez Rosjan zbrodni wojennych, czy zbrodni przeciwko ludzkości. Wydał on osiem nakazów aresztowania w związku z pełnowymiarową inwazją Rosji na Ukrainę, w tym dotyczącymi Szojgu, Gierasimowa, czy Putina.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek wieczorem na Telegramie, że kolejna wymiana jeńców z Federacją Rosyjską, zrealizowana za pośrednictwem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, doprowadziła do powrotu 90 obywateli do ojczyzny.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

 1. Buczacza

  Ale jaka wymiana jeńców? Przecież kilka tyg temu niejaki tani meldował, że rossjanie mają 25 tys jeńców! A Ukraińcy 25! A to już 2 wymiana w tym czasie...

  1. Tani2

   Czacza sprawdz ile napisałem ,było 500 jak wòł. Aha Ruscy mają 1500 jeńcòw reszte ma DNR i ŁÑR i moje dane mam z ich oficjalnego komunikatu 1500 to dane Putina. Te dane nie są tajne one są w necie bo DNR i ŁNR publikuje je trzeba wleźć na sowietskie strony i masz. Była przygotowywana wymiana 245 za 245 ale za nią stała Arabia Saudyjska. Czemu wyszło 90/90 nie wiem bo nikt tego nie komentuje. Jak napiszą to wrzucę.

  2. sprawiedliwy

   Rok temu NEW York Tims pisal ze srednio jencow przpwada 1 do 2 lyb 1 do 3 na korzysc Rosjan. Samo poddanie Azowstalu to 5000 jencow. Rosjanie nie poddaj sie calymi brygadami. Widomo ze w proagdznie (jelsi wierzysz) To Rosjanie sie poddaja masowa a Ukraicy walcza dzielnie. realnie wedlog NEw York Tims jest odwarnie z kozyscia 1 do 2 lub 3. Z tym ze to dane z tamtego roku. pozdrwiam

  3. młodygrzyb

   Nie jest żadną tajemnica i pisze o tym zachodnia prasa , podają to także zachodnie służby że ruscy maja więcej ukraińskich jeńców wojennych(piszę tutaj o wojskowych, bo wiadomo ze ruscy także zatrzymali sporo cywilnych ukraińców). Ciekawe z czego to wynika. Może jako doświadczony komandos przeanalizujesz tą sytuacje i rozjaśnisz mi w głowie?

Reklama