Reklama

Wojna na Ukrainie

Wojna między ukraińskimi dowódcami. Generał Sodol odwołany

Generał Jurij Sodol
Generał Jurij Sodol
Autor. ARMYINFORM

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dokonał zmiany na stanowisku Dowódcy Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Generał porucznik Jurij Sodol został zastąpiony przez generała brygady Andrija Hnatowa.

Generał porucznik Jurij Sodol pełnił funkcję Dowódcy Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy od lutego 2024 roku. Jego kadencja spotkała się z ogromną krytyką ze strony obserwatorów działań Sił Zbrojnych Ukrainy, wojskowych oraz polityków. Ukraiński aktywista, Serhij Sternenko określił wtedy mianowanie Sodola na stanowisko Dowódcy Połączonych Sił jako „katastrofę personalną,” a Deputowana ludowa Ukrainy z partii Sługa Ludu, Mariana Bezuhła obwiniała go o niewłaściwe działania obronne w obwodzie charkowskim podczas rosyjskiej ofensywy w połowie maja.

Czytaj też

Krotewycz kontra Sodol

Największym ciosem wymierzonym w Sodola były jednak słowa szefa sztabu Brygady Azow ukraińskiej Gwardii Narodowej Bohdana Krotewycza. Krotewycz, formalnie wezwał Państwowe Biuro Śledcze (DBR) do zbadania działalności nieokreślonego generała oraz oskarżył tegoż o nadużycie władzy i niekompetentne dowodzenie, które miało prowadzić do znacznych strat terytorialnych i śmierci wielu ukraińskich żołnierzy. Pojawiło się nawet stwierdzenie, że „Dowódca zabił więcej żołnierzy SZU niż jakikolwiek rosyjski generał”. Oczywiście opinia publiczna bardzo szybko zorientowała się, że chodzi właśnie o dowódcę Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Mam w d..., czy rozpoczną przeciwko mnie śledztwo i nie obchodzi mnie, czy wsadzą mnie do więzienia. Nie mam w d..., tego gdy skazują dowódców batalionów i dowódców brygad za utratę punktu obserwacyjnego, ale nie osądzają generała za utratę obwodów i dziesiątek miast oraz utratę tysięcy żołnierzy
Bohdan Krotewycz, szef sztabu Brygady Azow ukraińskiej Gwardii Narodowej

Czytaj też

Krotewycz skrytykował również obecne warunki bojowe, podkreślając nadzwyczajne bohaterstwo żołnierzy i niższych oficerów, którzy według niego, odnoszą sukcesy pomimo niewłaściwego dowodzenia.

Ich bohaterstwo polega na tym, że powstrzymują wroga nie dzięki (dowództwu), ale pomimo. Czasem wydaje mi się, że świat wysyła nam szumowiny, by nas zjednoczyć. Wojsko wie o jakim człowieku mówię, ponieważ 99 proc. wojska nienawidzi go za to, co robi. Osoba ta wszczyna dochodzenia przeciwko dowódcom, którzy posuwają się naprzód i nie tracą pozycji, ale nie wszczyna oficjalnego dochodzenia przeciwko sobie. Mam tego dość, Rubikon został przekroczony
Bohdan Krotewycz, szef sztabu Brygady Azow ukraińskiej Gwardii Narodowej

Plotki, które wymagają wyjaśnienia

Wśród żołnierzy pojawiały się plotki dotyczące choroby alkoholowej Sodola, która uniemożliwiała mu skuteczne zarządzanie i dowodzenie. Przykładowo, podczas ataku wojsk rosyjskich na Toreck miał siedzieć pijany w restauracji i nie reagować na prośby żołnierzy. Sodol podejrzany jest również o kontakty z Rosjanami, a śledztwo ma wyjaśnić czy rzeczywiście do takowych doszło. Były dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy miał utrzymywać bliskie i podejrzane kontakty z merem Charkowa, Ihorem Terechowem oraz merem Odessy, Hennadijem Truchanowem. Turchanow, który na Ukrainie uważany jest jako jeden z niewielu prorosyjskich merów, został nawet odznaczony przez Sodola. Państwowe Biuro Śledcze potwierdziło, że kwestia generała Sodola jest już badana przez śledczych.

Reklama

Kim jest generał Jurij Sodol?

Jurij Sodol posiada tytuł Bohatera Ukrainy i ma długą historię służby w siłach zbrojnych. Od 2003 roku służył w siłach powietrzno-desantowych. W 2007 roku został mianowany dowódcą 25. Samodzielnej Sicziesławskiej Brygady Powietrznodesantowej, w 2014 roku brał udział w operacji antyterrorystycznej (ATO) w obwodach donieckim i ługańskim, a w 2018 roku został dowódcą Piechoty Morskiej Ukrainy. Od 2023 roku był dowódcą grupy operacyjno-taktycznej „Donieck”, a w lutym 2024 roku został Dowódcą Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Nowy Dowódca Sił Połączonych Ukrainy

Generał brygady Andrij Hnatow wcześniej dowodził obroną Mikołajowa i Bachmutu. Od 2022 roku pełnił funkcję zastępcy dowódcy Dowództwa Operacyjnego Południe (Piwden). Wiosną 2023 roku kierował obroną Bachmutu, a przed służbą w Dowództwie Operacyjnym Południe dowodził 36. Brygadą Piechoty Morskiej, składającą się z jednostek stacjonujących wcześniej na Krymie.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

 1. młodygrzyb

  Walka na szczytach władzy coraz "krwawsza". Jak nie aresztowanie pułkowników służb za niby przygotowywanie zamachu, to dymisje . Ta dymisja pokazuje jak ogromny wpływy ma frakcja skrajnie nacjonalistyczna a w przypadku azowa to wręcz neofaszystowska.

 2. Ma_XX

  Jak to odwołany? Kałach do łapy i do okopu

  1. kapusta

   Prigożyn siedzi teraz z kałachem w okopie?

Reklama