Reklama

Wojna na Ukrainie

Włoskie i fińskie moździerze na Ukrainie

Autor. MKFI/ Wikipedia

Włoskie i fińskie moździerze kal. 120 mm zostały w ostatnim czasie uchwycone na materiale filmowym i zdjęciowym z ukraińskiego frontu. O przekazaniu tych pierwszych informowano kilka miesięcy temu, jednak dopiero teraz udało się uchwycić je podczas aktywnej służby.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

O pojawieniu się włoskich moździerzy kal. 120 mm na Ukrainie wspominaliśmy już na łamach naszego portalu. W ostatnim czasie także pojawiły się zdjęcia przedstawiające fińskie rozwiązania takiego samego kalibru stosowane na Ukrainie. Nie jest wiadome, czy te drugie zostały dostarczone przez Finlandię na Ukrainę. Ich dostawa pozwala na większe przezbrojenie ukraińskich pododdziałów na nowszy typ uzbrojenia względem choćby PM-38 kal. 120 mm, których produkcja zaczęła się jeszcze w czasie II Wojny Światowej.

Czytaj też

120 KRH 92 to fiński holowany moździerz kal. 120 mm wdrożony na uzbrojenie wojsk fińskich w 1992 roku. Maksymalny zasięg rażenia celów przy jego użyciu to 7,3 km. Jego przeznaczeniem jest wspieranie piechoty na poziomie batalionu i kompanii w walce ogniem pośrednim. Może on być także użyty do oświetlania lub ukrycia określonego obszaru przy pomocy specjalnie do tego przeznaczone amunicji. Obsługiwany jest przez siedmioosobową załogę. Szybkostrzelność tego moździerza określa się na 15 strzałów na minutę, zaś masa pocisku wynosi 12,8 kg. Może on być holowany za pomocą np. samochodu ciężarowego małej ładowności z maksymalna prędkość wynoszącą 80 km/h. Znajduje się na uzbrojeniu m.in. armii Finlandii w liczbie blisko 700 sztuk.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama