Reklama

Polityka obronna

Włochy z dużym pakietem pomocy dla Ukrainy

Wśród przekazanego przez Włochy uzbrojenia mają znajdować się 2 egzemplarze systemu rakietowego M270 w europejskim wariancie MARS-I
Autor. Fot. Italian Army/ Wikipedia

Według włoskiego dziennika la Repubblica Włochy mają przekazać na Ukrainę m.in. systemy rakietowe M270A1, samobieżne armatohaubice PzH 2000 oraz transportery opancerzone M113. Dodatkowo w pakiecie pomocowym ma znaleźć się 20-30 wycofanych już samobieżnych systemów artyleryjskich M109L.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Włochy do tej pory przekazały Ukrainie m.in. wielozadaniowe pojazdy Iveco LMV "Ryś" czy holowane armatohaubice FH70 co pozwoliło Ukraińcom na zastąpienie części strat poniesionych w walkach z Rosjanami. Jednak w ostatnich miesiącach nie pojawiały się nowe informacje na temat wyglądu kolejnych pakietów pomocowych przygotowanych przez włoski rząd dla Ukrainy. Dziennik la Repubblica poinformował, że do ukraińskich żołnierzy trafi m.in.

 • 2 egzemplarzy systemu rakietowego M270A1
 • 6 ezgemplarzy samobieżnych armatohaubic kal. 155 mm PzH 2000
 • 20-30 egzemplarzy samobieżnych armatohaubic kal. 155 mm M109L
 • kilkadziesiąt transporterów opancerzonych M113

Czytaj też

Dodatkowo przewiduje się dostawy kolejnych rodzajów uzbrojenia na Ukrainę jak systemy przeciwlotnicze SIDAM 25 (na podwoziach M113). Niewykluczone jest także przekazanie kolejnych haubic samobieżnych, a nawet wozów wsparcia ogniowego Centauro i kołowych transporterów opancerzonych Pujma 6x6.

Reklama

Czytaj też

PzH 2000 to niemiecka samobieżna armatohaubica kal. 155 mm opracowana przez firmy Krauss-Maffei Wegmann, MAK System Gesellschaft oraz Rheinmetall AG dla niemieckiej armii w celu zastąpienia starzejących się M109A3G. Wykorzystuje ona podzespoły z czołgu Leopard 2, co ułatwiło jej serwisowanie w krajach użytkujących oba wozy. Donośność systemu określa się na ponad 40 km w zależności od użytej amunicji (nawet ponad 50 km przy zastosowaniu amunicji specjalnej, podobnie jak w wypadku innych dział z lufami o długości 52 kalibrów jak Krab i K9).

Magazyn amunicyjny wewnątrz pojazdu zawiera 60 pocisków i 67 ładunków miotających. PzH 2000 charakteryzuje się wysoką szybkostrzelnością: 3 strzały można oddać w 9 sekund, 10 strzałów w 56 sekund (od 10 do 13 strzałów na minutę w zależności od stopnia nagrzania lufy). Używana jest obecnie przez kilka armii świata m.in. Niemiec, Holandii, Litwy, Grecji, Włoch czy Węgier.

Autor. Italian Army/ Wikipedia
Reklama

Komentarze (4)

 1. Valdi9

  Włochy dostarczyly NIC do Ukrainy!!!! Nawet armatki 105 mm M119 do której pasuje Vulcano

 2. Valdi9

  Pilny update USA 400 mln USD nowy pakiet w w nim zapłata za remont 42 czeskich czołgow. Przypomnijmy Holandia również placi za remont kolejnych 42 sztuk. A to daje Ukrainie nowa brygadę

 3. szczebelek

  Otworzyli magazyny i jest wielka wyprz we Włoszech?

  1. Jan24

   To dobrze bo Niemcy na papierze super wyglądają , planują przekazanie i o tym trąbią na cały świat. . W tym czasie jak podaje prasa Niemcy mają o 30% wzrost importu towarów z Rosji. Handel idzie im najlepiej.......

 4. Valdi

  Przypomnijmy 2 brygady artylerii rakietowej to 2x54 M270👍👍👍w każdej wersji Ukraina 🇺🇦🇺🇦 powoli zbiera siłę bojową 👍👍👍

Reklama