Reklama

Wojna na Ukrainie

Włochy pracują nad ustawą o dalszej pomocy dla Ukrainy

Autor. Vlad Lesnov/wikipedia/CC BY 3.0

Włoska Izba Deputowanych rozpoczyna w poniedziałek prace nad kolejną ustawą o dalszych dostawach uzbrojenia na Ukrainę. Przewiduje on rozszerzenie na cały bieżący rok upoważnienia dla rządu, by wysyłał sprzęt do zaatakowanego przez Rosję kraju. Wcześniej ustawę tę przyjął Senat. Przygotowywany jest też szósty akt prawny w tej sprawie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Oczekiwane w czwartek uchwalenie upoważnienia dla rządu Giorgii Meloni w sprawie dostaw broni w tym roku potwierdzi - jak podkreślają włoskie media- stanowisko ugrupowań zaprezentowane w parlamentarnej komisji obrony, czyli spójność centroprawicowej koalicji i podział wśród opozycji.

Czytaj też

W łonie opozycji przeciwko dozbrajaniu Ukrainy występuje Ruch Pięciu Gwiazd byłego premiera Giuseppe Contego. Formacja ta twierdzi, że wysyłanie broni przedłuży konflikt.

Reklama

Argumentację tę odrzuca opozycyjna centrolewica, która współtworzyła z Ruchem dwa poprzednie rządy. Deputowany Partii Demokratycznej Piero Fassino podkreślił podczas dyskusji w komisji, że to równowaga militarna Ukrainy i Rosji zmusi prezydenta Władimira Putina do negocjacji.

Minister obrony Guido Crosetto oświadczył w niedzielę wieczorem w studiu telewizji RAI, że "szósty dekret jest przygotowywany" i "da on Ukrainie możliwość obrony przed atakami lotniczymi".

Czytaj też

Według dziennika "La Repubblica" Włochy wyślą rakiety Aspide służące do obrony miast.

Minister spraw zagranicznych, wicepremier Antonio Tajani powiedział dziennikowi „Corriere della Sera", że Włochy na mocy pięciu dotychczasowych ustaw udzieliły Ukrainie pomocy wojskowej o wartości około miliarda euro.

Jak zaznaczył szef dyplomacji, Rzym współpracuje też z Francją w sprawie wysłania systemu obrony przeciwlotniczej SAMP-T.

Czytaj też

Według wcześniejszych deklaracji w najbliższych tygodniach spodziewana jest wizyta premier Meloni na Ukrainie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. palilo

    Z powodów humanitarnych Polska powinna już teraz przedsięwziąć stanowcze kroki w celu zablokowania ewentualnej dostawy "czołgów" C1 Ariete dla Ukraińców..

Reklama