Reklama

Wojna na Ukrainie

Wicekanclerz za zezwoleniem na dostawy Ukrainie czołgów Leopard

Leopard 2A4
Leopard 2A4
Autor. Piotr Miedziński/Defnece24

Wicekanclerz i minister gospodarki RFN Robert Habeck opowiedział się za tym, by Niemcy zezwoliły Polsce i innym krajom na dostawy Ukrainie czołgów bojowych Leopard.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Myślę, że to słuszne, iż jeśli inne kraje chcą pomóc, to nie przeszkadza się im i nie zatrzymuje ich pomocy" - oświadczył Habeck telewizji informacyjnej WELT.

Czytaj też

Polska zapowiedziała, że w ramach międzynarodowej koalicji chce dostarczyć Ukrainie czołgi bojowe Leopard 2. Ze względu na ustawę o kontroli broni wymaga to jednak zgody kraju producenta, czyli Niemiec.

Reklama

"Ukraińska armia wykazała się odpowiedzialnością" - powiedział Habeck w wypowiedzi dla telewizji WELT na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Dotychczas dostarczona broń została precyzyjnie wykorzystana - dodał.

Habeck unikał odpowiedzi na pytanie, czy Niemcy powinny również dostarczać czołgi.

Czytaj też

"To oczywiste, że Ukraina potrzebuje dalszego wsparcia i na nie zasługuje" - stwierdził wicekanclerz. Według Habecka następca minister obrony Christine Lambrecht musiałby doprecyzować, czy mogą one pochodzić z zapasów przemysłu czy Bundeswehry.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. eee

  A co z setkami leo 1 w Europie, Niemczech, Kanadzie A m60, bwpy, hawki, ..poza tym bym obłożył te żelaztwo pancerzem reaktywnym ... A przy okazji, nie należałoby przeanalizować, gdzie najw. straty w ludziach i sprzecie, może poprawa pierwszej pomocy,, opieki medycznej, wiecej sanitariuszy, szkolenia pierwszej pomocy, może lepsza ochrona przeciw odłamkom...

  1. Krzysztof33

   Szkolenie TC3 były i są prowadzone, bardzo dużo sprzętu medycznego - wyposażenie i sprzęt do transportu casevac dostarczyły właśnie Niemcy.

 2. Chyżwar

  Prędzej nałapią sobie Leopardów w Afryce niż dostaną cokolwiek od Niemów. Dotyczy to zarówno Leoparda-1 jak i Leoparda-2.

  1. Krzysztof33

   Skąd wiesz???

 3. CzarnyRycerz

  Ciekawe, które polskie Leopardy pójdą na Ukrainę. Obstawiam 2pl, ewentualnie a5. Pójdą prawdopodobnie takie, w których nie będzie problemów z częściami zamiennymi.

  1. RAF

   CzarnyRycerz@ To zle obstawiasz, pojda Leo 2 A4.

  2. Krzysztof33

   Pojadą te, które tam wyślemy - to będzie decyzja wojska i MON.

 4. Pitbull

  Przeczytalem pare komentarzy na youtube, ze wszystkie twarde juz pojechaly na Ukraine. Czy ktos sie orietuje czy to prawda? Plus widze komentarze Ukrainskie, ze oni spodziewaja sie dostac od Polski Leo2pl, a nie gole 2A4, czy 2A5.

  1. CzarnyRycerz

   Teoretycznie powinno być około 200, ale nasz rząd milczał o 70 Krabach na Ukrainie czy wysłaniu OS albo New. Tak samo po cichu Polska zaopatruje Ukrainę w paliwo do czołgów. Tciaków można obstawić śmiało, że już nie ma, poza tym co zostało do modernizacji a następnie do wysłania na Ukrainę. Co do PT też jest całkiem możliwe, że na szybko już zostały wysłane. Rząd nas o niczym nie informuje, a Amerykanie sporo sprzętu wysłali do Europy, może dlatego, żeby zabezpieczyć luki po wysłanych czołgach.

  2. RAF

   Pitbull@ Pojechal najprawdopodobniej jeden batalion, czyli ponad 170 nadal jest w jednostkach Z reszta mozna zobaczyc na aktualnych filmach z cwiczen, ze wciaz sa uzywane przez nasze wojsko.

  3. mick8791

   "Przeczytalem pare komentarzy na youtube, ze wszystkie twarde juz pojechaly na Ukraine. Czy ktos sie orietuje czy to prawda?" <-- nie, to nie jest prawda.

Reklama