Reklama

Polityka obronna

Nowy minister obrony Niemiec wybrany

Autor. Daniel Biskup/Wikipedia/CC BY-SA 3.0

Po poniedziałkowej rezygnacji minister obrony Christine Lambrecht (SPD), jej następcą ma zostać dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Dolnej Saksonii Boris Pistorius (SPD) – informuje we wtorek dpa.

Reklama

Kanclerz Olaf Scholz ma nowego szefa Bundeswehry. Nowym ministrem obrony zostanie Boris Pistorius, szef MSW Dolnej Saksonii – potwierdza dziennik „Bild", który jako pierwszy informował w piątek o planowanej zmianie kadrowej na czele resortu obrony.

Reklama

Według ustaleń „Bilda", kanclerz Scholz poinformował już swoich współkoalicjantów z Zielonych i FDP o tej zmianie w składzie rządu. Pistorius zastąpi na stanowisku Christine Lambrecht, która złożyła w poniedziałek dymisję po „bezprecedensowej serii niepowodzeń" – dodaje „Bild".

Czytaj też

Jak ocenia dziennik, nominacja Pistoriusa na szefa resortu obrony to dobra decyzja. W latach 1980-81 odbył on służbę wojskową w Achim. Od 2013 roku pełnił funkcję szefa resortu spraw wewnętrznych i sportu Dolnej Saksonii, wcześniej był burmistrzem Osnabrueck.

Reklama

Ten doświadczony polityk lokalny już wcześniej był wymieniany jako kandydat na urzędy polityczne na stopniu federalnym. „Pistorius jest uznawany za wybitnego polityka regionalnego i eksperta od spraw bezpieczeństwa wewnętrznego" – podkreśla „Bild".

Czytaj też

Wraz z nominacją Pistoriusa gabinet Scholza nie będzie się już składał w połowie z kobiet. Na początku swojej kadencji Scholz obiecał w tej sprawie parytet – co najmniej połowę składu jego rządu miały stanowić kobiety. Zgodnie z tym kobieta powinna była zastąpić Lambrecht na stanowisku ministra obrony. Jednak, jak podkreślali zgodnie politycy i media, „czym innym jest takie założenie podczas tworzenia rządu, a co innego obsadzanie ważnych stanowisk rządowych w obecnej sytuacji" wojny w Europie.

Czytaj też

„Kanclerz federalny nie powinien obsadzać ważnego dla bezpieczeństwa Niemiec resortu obrony, kierując się kryterium równości płci, a jedynie kryterium kompetencji. Po czterech słabych ministrach Bundeswehra w końcu zasługuje na kogoś, kto się na niej zna" – skomentował w niedzielę poszukiwania nowego ministra obrony Wolfgang Kubicki, wiceszef FDP.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. LMed

  Brycki rozumiem twoje prawicowe emocje, ale odeszli przecież od parytetu, a dodatkowo w wielu przypadkach nieważne są ani kompetencje ani płeć przecież.

  1. easyrider

   @LMed "Kto za młodu nie był socjalistą, na starość będzie sk...synem. Kto na starość pozostał socjalistą, jest po prostu głupi." Copyright Żelazny Kanclerz. Od niczego nie odeszli. Na chwilę wstrzymali obłęd. To jeden z fundamentów ich ideologii. Tak jak robienie z chłopców dziewczynek i odwrotnie.

  2. hermanaryk

   Bliższe prawdy jest "Kto za młodu był socjalistą, również na starość będzie łajdakiem".

  3. LMed

   Robienie " z chłopców dziewczynek " to dobry temat dla głupich. Powodzenia Easy.

 2. DDR

  To schroderowiec więc nie należy się spodziewać żadnych poważnych zmian

  1. Jakub_75

   Należy się spodziewać, ale na gorsze

 3. [email protected]

  Uwielbiam te lewackie zagrywki - w rządzie ma być połowa kobiet - nie ważne są kompetencje tylko płeć,

  1. easyrider

   @g.brycki Gdyby tylko to. Określenia z niemieckich mediów: Czerwony Szeryf i Rosyjski Łącznik, nie wróżą niczego dobrego.

 4. easyrider

  Zaburzony parytet. Czy to zadziała 😁

Reklama