Reklama

Wojna na Ukrainie

Uszkodzony ukraiński Patriot na remoncie w USA

Wyrzutnia MIM-104 Patriot
MIM-104 Patriot
Autor. USMC

Ukraińcy wysłali na remont w Stanach Zjednoczonych wyrzutnię M903 systemu obrony powietrznej Patriot. Najwyraźniej wykonanie napraw na miejscu było niemożliwe, więc 5 kwietnia ukraiński samolot An-124 Rusłan dostarczył uszkodzoną wyrzutnię na lotnisko Harrisburg w stanie Pensylwania.

Wyrzutnia dostarczona na początku kwietnia do Stanów Zjednoczonych mogła zostać uszkodzona około trzy miesiące temu, gdy Rosjanie wysłali w kierunku Kijowa pociski rakietowe w celu zlokalizowania dwóch systemów obrony powietrznej Patriot. Wrogie pociski zostały przechwycone, lecz w efekcie Rosjanom udało się namierzyć pozycje ukraińskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Wykorzystali tę wiedzę do zaatakowania i uszkodzenia dwóch elementów systemu Patriot. Jeden z nich trafił na naprawy do USA, co widać na filmie poniżej.

Co zrozumiałe, w oficjalnych komunikatach z Ukrainy nie wspomniano o wyłączonych z użycia wyrzutniach M903. Prawdopodobnie uszkodzony został agregat prądotwórczy i panel sterujący, co uczyniłoby naprawę na miejscu niemożliwą. Wyrzutnia jest osadzona na naczepie M860. To nie pierwszy przypadek odesłania przez Ukraińców uszkodzonego sprzętu do Stanów Zjednoczonych. 10 lutego samolotem An-124 na to samo lotnisko trafiły dwie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet M142 HIMARS. Po rozładowaniu Rusłana na pokład trafił inny sprzęt zakupiony w USA. Po niecałych dwóch godzinach samolot odleciał z powrotem do Europy.

Czytaj też

Systemy obrony powietrznej Patriot sprawdziły się w obronie Kijowa zimą br. Jak widać, Ukraina doceniła możliwości tych zestawów, podejmując poważny wysiłek, by naprawić uszkodzoną wyrzutnię. Nie sposób ocenić, jak szybko amerykańskie zakłady poradzą sobie z naprawą, lecz nie ulega wątpliwości, że remont na Ukrainie byłby o wiele trudniejszy do przeprowadzenia. Biorąc pod uwagę intensywność działań wojennych nad Dnieprem, z pewnością nie jest to ostatni przekazany przez Stany Zjednoczone sprzęt, który wróci z Ukrainy do kraju pochodzenia na remont.

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

 1. Seb66

  Uszkodzony jakiś pulpit i agregat? I dlatego CAŁA naczepa MUSI lecieć przez PÓŁ ŚWIATA?? To znaczy, że amerykańska myśl techniczna jest tragicznie CHORA! To powinna być konstrukcja MODUŁOWA, jak klocki LEGO! Zepsute? Wyjąć "klocek" i włożyć drugi. A tymczasem okazało się że konstrukcyjnie to katastrofa i żenada technologiczna! A jak to wróży nam? Strach pomyśleć!

  1. Davien3

   Seb w Polsce własnie zrobia tak jak piszesz, wyjmą jeden element i wstawią inny, Ukraina nie ma części zamiennych do Patriotów. Więc skończ histeryzowac.

  2. Seb66

   #Davien - drogi piszący ZAWSZE obok tematu. Nie chodzi o brak części na Ukrainie, bo KAŻDĄ część można ŁATWIEJ i SZYBCIEJ PRZYWIEŹĆ, nawet na Ukrainę albo do Polski! Ale skąd ty miałbyś wiedzieć, że istnieje coś takiego jak logistyka?? Ale w Polsce i i tak NIE zrobią jak piszesz, bo MON ani nie robi tego co ty sobie wymyślasz przed ekranem, ani w szczególności tego co jest logiczne! Dowodzi tego ostatnie - co najmniej - 20 lat ich "działania"! Więc zejdź na ziemię i skończ fantazjować. Myśl, myślenie nie boli.

 2. user_1053912

  Eeee tam jest fotka na ruskim necie elementu systemu s400 to РЛС 92Н6Е dostał rakietą m30 Glamur . Pojazd wziął uderzenie na klatę. Szyby w pająkach z przodu kilkadziesiąt odrapań farby blacha i szyby całe. Radar cały. Klepać nie ma co. No na lotnisku został zniszczony...... Najważniejsze że do USA nie trzeba go wieźć

 3. pomz

  2 armia świata nie jest w stanie upilnować tak wielkiego samolotu? Przecież gdzieś on musi bazować? Pocieszna jest ta roSSja i te jej imperialne fantazje:)))))

  1. Dudley

   Po co pilnować, jak ta informacja jest publiczne znana? Antonow Airlines przyniósł swoją bazę z Hostomela do niemieckiego Lipska. Na to lotnisko przebazowano część samolotów jeszcze przed inwazją.

 4. Ech,

  Wiekszosc ludzi ma o Stanach zupernie inne wyobrazenie niz tam jest. A juz Pensywalnia to calkiem.

 5. Anty 50 C-cali

  A ja na lotnisku byłem i piwo piłem. Kolor tej wyrzutni "jakby hamerykański pustynny". Może to jeden z Tych "Dwu zniszczonych" - na stronie Ruskich MON, patriotów - razem z radarami, w drugiej połowie marca? Drugiego roku spec- opery "denazyfikacji". Planowanej na 3 do 5 dni może, wjazdu do Kijowa. Czekać wysypu prawdziwków info, tych od "szajsu NATO, niedopałków itp sretete

 6. LMed

  Agregat i pulpit, hmmm... Nie ma tragedii. Takie remonty to dobry biznes byłby, ale dla PGZ to może zbyt forsowny temat myślę sobie.

 7. Whippoorwill

  "Na remoncie"? Co to jest?

 8. szczebelek

  No cóż takie życie jak zepsute to musi zostać gdzieś naprawione.

Reklama