Reklama

Wojna na Ukrainie

USA przekażą Ukrainie Patrioty

Wyrzutnia Patriot. Fot. Raytheon.
Wyrzutnia Patriot. Fot. Raytheon.

USA zapowiedziały, że przekażą Ukrainie baterię systemu obrony przeciwlotniczej Patriot. Będzie to najpotężniejsza i najbardziej zaawansowana broń przeciwrakietowa, jaką sojusznicy przekazali Ukraińcom - komentuje w środę rosyjska sekcja BBC.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Najnowsze wersje systemów Patriot mogą trafiać w cele w odległości do 80 km i na wysokości do 20 km.

System jest przeznaczony do niszczenia celów poruszających się z prędkościami ponaddźwiękowymi i może jednocześnie śledzić do 125 celów i naprowadzać rakiety na sześć z nich.

Reklama

Czytaj też

Jedną z głównych zalet systemu Patriot jest jego zdolność do zestrzeliwania nie tylko samolotów i pocisków manewrujących, ale także rakiet balistycznych. To właśnie ten typ pocisku sprawia ukraińskim siłom obrony powietrznej najwięcej problemów: jest bardzo trudny do przechwycenia. Taki pocisk nie leci nad ziemią, ale wznosi się w górę po krzywej balistycznej i z ogromną prędkością, niemal pionowo, atakuje cel.

Czytaj też

Najnowsza wersja Patriotów jest skuteczna przeciwko pociskom balistycznym Iskander, hipersonicznym pociskom Kinżał, oraz hipersonicznym pociskom przeciwokrętowym Cyrkon - powiedział BBC ukraiński generał rezerwy Ihor Romanenko, który jako zastępca szefa ukraińskich sił zbrojnych odpowiadał za obronę przeciwlotniczą.

Zełenski leci do USA

Pierwsza zagraniczna wizyta Wołodymyra Zełenskiego z którą ukraiński prezydent udał się w środę do USA, potrwa tylko kilka godzin - poinformowała w środę agencja Reutera.

Wizyta została ogłoszona dopiero we wtorek wieczorem - napisał Reuters. Zełenski przeprowadzi w Białym Domu rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem i najwyższymi doradcami ds. bezpieczeństwa narodowego, weźmie udział we wspólnej konferencji prasowej z amerykańskim przywódcą, a następnie uda się na Kapitol, by wystąpić na wspólnej sesji Senatu i Izby Reprezentantów.

Czytaj też

"Wizyta podkreśli niezłomne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we wspieranie Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne, w tym poprzez zapewnienie pomocy gospodarczej, humanitarnej i wojskowej" - oświadczyła rzeczniczka prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego; w jej założeniu miała to być wojna błyskawiczna, a stolica Ukrainy - Kijów - miała zostać zdobyta w ciągu trzech dni. Rosyjski przywódca Putin nazwał zarządzoną przez siebie agresję "specjalną operacją wojskową", mającą na celu "denazyfikację" Ukrainy. To się nie udało, a Ukraina dzięki wsparciu Zachodu walczy już 10 miesięcy - przypomniała agencja Reutera.

Prezydent Biden nie wykorzysta rozmów, aby nakłaniać Zełenskiego do rokowań pokojowych z Putinem - napisał Reuters, powołując się na źródła w prezydenckiej administracji. Podkreślono, że obecnie nie toczą się żadne rozmowy pokojowe

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (9)

 1. rED

  Czy bedzie lepsza okazja by upomnieć się o Serbów Połabskich, Budziszyn itp? Skoro Turcja w ramach NATO może. startować do Grecji....

 2. Rudy 102-

  Głupota nie zna granic jak można JM odac Patrioty tylko dlatego ze ten śmieszny Zalewski czy jakoś tak go zwia ciagle szantażuje państwa NATO Patrioty powiny być w krajach Europy a stary sprzęt przekazać Ukrainie gdzie Ukraina była w 2014 roku ? Gdzie byli a teraz proszą o to żeby ciagle im dawać ciekawe czy inne kraje Europy by im tak pomogły jak Polska USA uk śmiech zenada dla mnie sami tego winni chcieli do NATO i tak tam nie będą Niemcy Holandia TURCIA się nie zgodzi a ruski walna atomówkę na Ukrainę za Patrioty od USA i noe będzie Ukrainy ani Patriotów sami się przesuwamy na wschód wiec Rosja czuje NATO u bram wiec się zbroi śmiech zenada polityczna gra D

  1. szczebelek

   Za dużo Russia Today?

  2. Orangutan

   Po co Ci ten portal, jak wiesz lepiej? Strata czasu.

  3. rED

   Jakby to powiedzieć mamy tu taki "radiacyjny" ślad.... " ruski walna atomówkę na Ukrainę" No kto tak lubi straszyć atomówką? No ruski . I tak się same ruskie trolle demaskują.

 3. P9

  Danke Deutschland! Co się odwlecze to nie uciecze... i to w najnowszej wersji.

  1. zibi

   Ty naprawdę uwierzyłeś TVP że na polecenie prezesa Niemcy wyślą swoje wojsko na Ukrainę?

  2. wert

   zibi@ tylko sfiksowany leming nie zrozumie różnicy. Jankesi wysyłają gebelsy nie mogli. Wyrazy współczucia

  3. szczebelek

   USA rozegrały niemiaszków po raz kolejny wysyłając sprzęt po odmowie Berlina

 4. Rudy 102-

  Nic bym nie dał Ukrainie za szantaże które robią w stosunku do Europy co robili od 2014 roku noc to 8 lat jak się zabezpieczyli

 5. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  cd2 Dlatego i Berlin i Paryż jedynie markują to minimum poparcia dla Ukrainy, tak by społeczność międzynarodowa nie zrobiła z Niemiec i Francji symboli zaprzaństwa i hipokryzji [której zresztą liderują]. I dlatego tak bardzo bronią Kremla i chcą dialogowania i "rozumienia Rosji". Kalkulacja na najwyższym poziomie geostrategicznym Berlina i Paryża polega na wyczekaniu choćby z dekady czy tuzina lat, aż starcie USA-Chiny na Pacyfiku będzie liczone "tuż, tuż" - a gdy USA wyskrobią wszystkie siły na Pacyfik - WTEDY jednym ruchem zlikwidują "szkodliwy" bufor zwany Polską i ustanowią siłą supermocarstwo Lizbona-Władywostok. To jest najtańsze dla Paryża-Berlin-Kremla - i jednocześnie daje największą możliwą wygraną - i dlatego jest i będzie niezmiennie realizowane w tych 3 stolicach - a reszta to taktyczne ruchy i maskirowka dla naiwnych - zwłaszcza w Waszyngtonie.

 6. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  cd Nadzieje USA na odwrócenie Niemiec na sojusz proatlantycki mam za mrzonki. Wszystkie interesy Niemiec są ulokowane w wizji wielkiego NIEMIECKIEGO przemysłu ciężkiego, metalowego, motoryzacyjnego i chemicznego na Syberii - tam gdzie bezpośrednio tanie surowce i tania energia - gdzie Rosjanie i mieszkańcy Europy Środkowej stanowiliby tanią siłę roboczą dla przemysłowo-eksportowego giganta niemieckiego. Gdzie Rosja by dostała kapitał i technologie i infrastrukturę komunikacyjną i zagospodarowanie Syberii - by Kreml-Berlin-Paryż mogli zbalansować powstałym supermocarstwem Lizbona-Władywostok wzrost Chin, tak by już bez USA oba te supermocarstwa podzieliły najpierw Eurazję , potem resztę - wspólnie marginalizując USA.

 7. szczebelek

  Scholtz co? "Po wojnie możemy wrócić fo normalnych stosunków z FR" dlatego żadnych Leosi i patriotów nie przekażemy 🤣😂

 8. Ma_XX

  PAC3

  1. tomek czytelnik

   Bardzo w to wątpię żeby USA przekazały swój najnowszy i najnowocześniejszy pocisk przechwytujący

 9. Box123

  Ło matko i córko... Co to się narobiło... Komu to było potrzebne

Reklama