Reklama

Wojna na Ukrainie

USA: kolejne miliony na wojskowe wsparcie Ukrainy

Autor. Defence of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

USA przygotowuje się do wysłania Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej o wartości 275 mln USD. Wzmocni to jej obronę powietrzną, w tym skuteczność walki z dronami.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak zakomunikował w czwartek (tj. 9 grudnia br.) Reuters, powołując się na swoje źródła, Pentagon przekaże Ukrainie m.in. rakiety do wyrzutni High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) wyprodukowane przez Lockheed Martin, amunicję 155 mm, pojazdy wojskowe Humvee i generatory prądu. Koszty 275 mln USD pakietu pokryje prezydencki program Drawdown Authority (PDA). Umożliwia to Waszyngtonowi w sytuacji kryzysowej szybkie przesyłanie sprzętu i usług obronnych z zapasów bez konieczności uzyskania zgody Kongresu.

Dla ułatwienia Ukrainie odparcia rosyjskich ataków rakietowych USA wysłały tam zaawansowane systemy przeciwlotnicze NASAMS. Już wcześniej zapowiedziano przekazanie czterech systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu Avenger, które wykorzystują rakiety Stinger oraz rakiety przechwytujące Hawk.

Reklama

Czytaj też

„Nasilenie przez Rosję uderzeń rakietowych na Ukrainie ma częściowo na celu wyczerpanie zapasów obrony przeciwlotniczej Kijowa i osiągnięcie dominacji w przestrzeni powietrznej" – oświadczył w listopadzie wysokiego rangą urzędnik Pentagonu, którego wypowiedź cytuje Reuters. Agencje zaznacza, że zawartość i wielkość pakietów pomocowych może się zmieniać, dopóki plany nie zostaną podpisane przez prezydenta.

Od czasu rosyjskiej inwazji 24 lutego br. na Ukrainę Amerykanie wysłali do Kijowa pomoc w zakresie bezpieczeństwa o wartości około 19,1 mld USD. W czwartek ustawodawcy na Kapitolu opowiedzieli się za przekazaniem w przyszłym roku Ukrainie co najmniej 800 mln USD dodatkowej wojskowej pomocy.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama