Reklama

Polityka obronna

USA ogłosiło kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy

Autor. Pixabay

Biały Dom zatwierdził w środę (tj. 23 listopada br.) kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierającą uzbrojenie o wartości 400 mln USD. W jej skład weszły m.in. rakiety do systemów NASAMS i HIMARS, karabiny maszynowe do zestrzeliwania dronów oraz niezwykle potrzebne w obecnej sytuacji generatory prądu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak podał Pentagon, w ramach nowego pakietu USA wyślą Ukrainie m.in. dodatkowe rakiety do systemów obrony powietrznej NASAMS, artylerii rakietowej HIMARS, 200 precyzyjnych pocisków artyleryjskich Excalibur, 150 ciężkich karabinów maszynowych z celownikami termalnymi do zestrzeliwania dronów, rakiety przeciwradarowe HARM, 150 pojazdów HMMWV i 100 lekkich pojazdów taktycznych, oraz ponad 200 generatorów spalinowych do wytwarzania prądu.

"W obliczu nieustających i brutalnych ataków rakietowych i dronowych na ukraińską krytyczną infrastrukturę energetyczną, dodatkowe zdolności obrony powietrznej pozostają pilnym priorytetem" - podkreślił resort w komunikacie. Odpowiedzią na to ma być amunicja do NASAMS i ciężkie karabiny maszynowe.

Reklama

Czytaj też

Nowy pakiet oznacza, że wartość zadeklarowanej dotąd pomocy wojskowej USA od 24 lutego przekroczyła 19 mld USD. "Będziemy nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak trzeba, by mogła w dalszym ciągu bronić się i być w najsilniejszej możliwej pozycji przy stole negocjacyjnym, kiedy przyjdzie na to czas" - oznajmił w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Filemon19

  Podsumowując ,16 łódek 40PB defiance z pakietu lipcowego dokonało desantu na półwysep helski Czyli ten po drugiej stronie Chersonia. Tak skutecznie że 40 następnych łódek już w drodze. Łupinka ma M2 ciężki karabin na rufie i sprawdza się na Mississippi czyli Dnieprze

 2. Filemon19

  Podsumowując Nasams3 strzela aim120D za 1,3 mln USD sztuka lub Iris T za 670 tys USD sztuka , doskonale na kalibry i s300ruskiej cywilizacji. Szachid to 20 tys USD Izrael dostarczył tajemne fale do ich stracenia

  1. naczelny wuc

   Drogi Filemonie, czy mógłbyś powiedzieć coś więcej o tych tajemnych żydowskich falach oraz skąd ta informacja?

  2. Filemon19

   The Jerusalem post donosi ich główny wywiadowca złożył wizytę w Kijowie Zamiast żelaznej kopuły przywiózł teczkę

Reklama