Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińskie BMP-1 forsują Dniepr

Autor. Ministry of Defense of Ukraine/CC BY-SA 2.0

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie na którym widać, jak ukraińskie bojowe wozy piechoty, forsują Dniepr.

Reklama

Na nagraniu widoczne są dwa forsujące Dniepr bojowe wozy piechoty BMP-1 (w Polsce nazywane BWP-1). Prowadzone działania są elementem wzmacniania przyczółków utworzonych przez Siły Zbrojne Ukrainy.

Reklama

Wcześniej pojawiały się materiały prezentujące przerzut przez Dniepr takiego sprzętu, jak transporter opancerzony BTR-4. Nie wiadomo obecnie, jak dużo sprzętu do dnia dzisiejszego, Siły Zbrojne Ukrainy przerzuciły przez Dniepr .

Reklama
Reklama

Komentarze (15)

 1. Patryk.

  A co się dzieje z Borsukiem? Już przeszedł badania kwalifikacyjne? Coś cicho o tym. Słychać tylko stałe zapowiedzi przyszłej produkcji, zwiększania możliwości produkcyjnych, ilości do zamówienia, ale czy coś konkretnego się dzieje? Ktoś coś wie, słyszał?

 2. PatrykBryl

  Nasze polskie BWP patrząc po kamuflażu więc jestem ciekaw czym jeżdżą nasi żołnierze??? I czemu Ukrainiec w wieży ma orła 3 Rzeszy niemieckiej na ramieniu?

  1. Rusmongol

   A dlaczego kacapy w Ukrainie jeżdżą pod flaga zsrr? Czyli kraju który w 1939 był wiernym sojusznikiem Hitlera w napaśći na RP.. Juz nie mówiąc o tym że kraj ten wymordował, zaglodzili miliony ludzi...

 3. Harpia

  Ciekawe jaka jest tam głębokość, bo możliwe, że po wysadzeniu tamy Leopard z kominem przejedzie.

 4. MAXPL

  Tam już pewnie rosomaki są przerzucone artyleri nie mają jak przerzucić bez mostu pontonowego teraz to będzie tam szło jak już mogą bezpiecznie pływać to moment a za wodą będą wszystkie inne pojazdy

  1. Kalrin

   2s1 pływa i mają też moździerze 2s9 oparte na bmd które też pływają.

  2. Anty 50 C-cali

   2s1 pływa, ale przepłynie z zmniejszoną ilością ammo - kalbru 122. Ukr obwieścili w reportażu z Zaporoża, twierdząc że ex-włoski dar 109-tka podjeżdża na bezczela na te 6 kilometrów od kontakt linii "0". Zamiast trzymania się od Ruskich z dala, typowych 15-20 km. Czyli co, przetrzebili masy Ordy, w tej wojnie artylerii i "wymusili elastyczną obronę" Nowej Rossiji. Przez wyniesienie się w "gestach dobrej woli" z środkami i siłami, Zwłaszcza siły żywe się liczą, bo wrzało o buncie, na wyspach na Dnieprze. A i w Rosiji wybory,

  3. Tani2

   Goscie nie ma w pełni ukompletowanego działa. Jest techniczna możliwość załadowania. Bo amunicja jest limitowana. W najbogatszej armii świata am była nielimitowana do szczebla d-cy pułku. Poniżej jest limitowana. Po naszemu pojazd jedzie do walki i może użyć 10 pociskòw bo taki ma limit. Jeśli mu załadujecie więcej on i tak nie może jej użyć. Ale jeśli zostanie trafiony to będziecie pozbawieni części amunicji na następne zadanie. Nielimitowana jest tylko amunicja ppanc bo ona zazwyczaj służy do samoobrony. Mediumy operują zazwyczaj 5-10 km od linii frontu więc za bardzo gosci nie kumam. Sowieci radarów art nie mają a ich rozpoznanie jest do 10km. Ukry to lamy pierwszej kategorii mają artylerię dalekiego zasiegu tylko nie umieją jej użyć. Lub nie chcą. Najlepiej płakać i szukać winnego na zachodzie.

 5. Darek S.

  Dla niedowiarków. Tak, tak teraz wygląda Dniepr. Widziałem fotki z Nikopola. Rzut beretem do Kamionki Nieprowskiej. Wszystko z powodu rozwalemia tamy wiele miesięcy temu. Ziemia na brzegach w końcu być może obeschła.

 6. Tani2

  Ja dodam, o wadze lekki średni ,ciężki. Każdy dowódzca ma mapę terenu na ktòrej działa. Bardzo istotnym elementem jest rodzaj gleby czyli nośność. Jeżeli wiem jak ciężkim sprzętem dysponuje npla mogę niektòrych terenòw nie bronić ale tylko wystawić czaty czyli posterunki obs. Z reguły im sprzęt ma większą masę tym potrzebuje bardziej twardej ziemii . Każdy sprzęt ma zalety ale i ma wady. Jeśli jednak piszecie o sprzecie powinniście o tym pamiętać. Ja już napisałem co robi rozmiar ,masa i zdolnosc pływania. Wybór jest Wasz.

 7. Tani2

  Goscie ja nie o bwp tylko o taktyce jeżeli moja technika pływa mogę organizować obronę w oparciu o rzekę bo w razie czego ją wycofam stracę najwyżej park transportowy. Jeśli nieprzyjaciel się broni i wie że moja technika nie pływa nie organizuje obrony na rzece bo wie ze w razie czego przygotuje sie jesli bede gromadził srodki przeprawowe. Jeśli mam pływające musi rozrzedzić siły bo wie że mogę uderzyć wszędzie. To nie jest ważne że używa lub nie używa. Może lub nie może Ulubioną taktyką sowietòw było spychanie niemcòw do rzeki. Tam się oni rozbrajali bo pływać z bronią nie można. We wsi mojego dziadka na rzeczce robroiła się 1 Dywizja Pancerna niemiecka Kròlewski Tygrys plus pleny innego sprzętu rzeczka 2m tylko wysokie brzegi.

 8. M.M

  Wszystkim fanom pływalności zadam pytanie: jak często przydaje się BWPowi pancerz? Bo jak często przydaje się pływalność to już wiemy - gdy pod koniec drugiego roku wojny jakieś BWP przepłynęły rzekę, to jest z tego news.

 9. Szwejk85/87

  Jakiś komentarz od fundamentalistów przeciwnych pływającym BWP ?

  1. spamer

   To w PL mam takie wielkie rzeki jak Dniepr...

  2. user_1050711

   @Szwejk85/87 Taki, że te zdjęcia ewidentnie pochodzą z jakiegoś ćwiczenia. Widziałem Dniepr o tej porze roku i jak by to powiedzieć ? Uwierzy, że to Dniepr tylko ten, kto go nie widział.

  3. Rusmongol

   @spamer. Nie, za to mamy cała polnoc kraju zwana kraina jezior. Dodatkowo to właśnie tam spodziewamy się rozruby na przesmyku suwalskim.

 10. user_1050711

  Błąd w tytule. Coś forsują, pewnie na ćwiczeniach, ale z całą pewnością nie jest to Dniepr. Nie ten rozmiar rzeki, oczywiste bajki..

 11. Pucin:)

  @Szwejk85/87 - widać nie przeczytałeś artykułu a to cytat: "Na nagraniu widoczne są dwa forsujące Dniepr bojowe wozy piechoty BMP-1 (w Polsce nazywane BWP-1). Prowadzone działania są elementem wzmacniania przyczółków utworzonych przez Siły Zbrojne Ukrainy." To się ma jak pięść do nosa - PTS-M (to tylko niektóre dane : Masa własna wynosiła 17 ton, ładowność na lądzie – 5 ton, a na wodzie 10 ton. Platforma ładunkowa miała wymiary 7,1 × 2,6 m (18,5 m²) - jest dużo wydajniejszy i lepszy!!!!! nie wspomnę o mostach!!!!! Tylko trzeba umieć je budować i wiedzieć kiedy oraz je chronić opl!!!! A porównaj to sobie do wraków tych wspaniałych BMP-1/2/3 stojących na polach Ukrainy to dopiero zrozumiesz co to jest taki CV-90 czy M2 Bradley!!!!! :) Ogarnij się i jedź jako ochotnik forsować Dniepr do UA!!!! HA, HA, HA!!!! :)

  1. Tani2

   Pucin wraki CV i Bradleya też są i to dużo.

  2. Pucin:)

   @Tani2 - 99% czasu te pojazdy spędzają na lądzie w czasie walk!!!!! Więc przestań brejzolić!!! A ochrona jaka dają takie pojazdy jak : Marder, CV-90 czy M2 Bradley dla piechoty w stosunku do tzw. pływania jest nieoceniona i nieporównywalna!!!! :)

  3. Pucin:)

   @Tani2 - i przypomnę, że istnieje coś takiego jak Namer - marzenie każdego piechociarza na UA!!!! :)

 12. bezreklam

  Dobry radziecki sptrzet

 13. młodygrzyb

  Jeśli ten film przestawia forsowanie jakie miało miejsce w ostatnim tygodniu to ja jestem święty turecki. Takie bajki komuś co nie wie jaki to rejon geograficznie, jaka pora roku i jaka pogoda w ostatnich dniach.

  1. Zam Bruder

   Ja nie wiem. A Ty skąd wiesz? Pogoda rzecz względna niczym zmiany organizacji ruchu na łódzkich rozkopanych ulicach...Mnie bardziej interesuje, po co?

  2. Anty 50 C-cali

   forsowali w mgle, bo od jesieni ubiegłej stwierdzili, że Lancety straszliwe coś nie są takie straszne- jak nie jest piękna pogoda!. Świeżyzna nowo sformowanej brygady, wyjeżdżała sobie parą T-ciaków - ex-Naszych. Z lasku wyskakiwali , wywalali po 20 kulek 125mm, wraży lasek był o całe ...3 kilometry dalej!. Ale jak "kapuśniaczek" siąpił - dronów russkich niet widzeli!!. Zapada tw Sky w Tym tygodniu piał o sile batalionu , na wschodnim brzegu Dniepru. Niewarygodne? Ty dalej lejesz wodę, np. "Neptuny niet trafiły "Moskwy"? To pieskowe warunki pogodowe, wdarły się przez bulaje i spowodoway ciemny dym, aha.

 14. ggg

  To nie jest Dniepr.

  1. KAR

   Wygląda jak Wisła poniżej Krakowa... :)

 15. rwd

  Niech forsują, tylko później żeby się nie zdziwili, gdy ich rosyjscy bracia złożą im zapowiedzianą wizytę.

Reklama