Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińska modernizacja BMP-1 dalej na służbie

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

W serwisie X (dawniej Twitter) pojawiło się nagranie przedstawiające ukraińskich żołnierzy przemieszczających się za pomocą rzadkiej odmiany bojowego wozu piechoty BMP-1. Jest to ukraińska modernizacja określana jako BMP-1TS, którą testowano niedługo przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji.

Reklama

Pojazd na poniższym materiale otrzymał dodatkowe osłony na wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Barier. BMP-1 w tej wersji były przed rosyjską inwazją używane przez żołnierzy z 53. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej, ale pojedyncze egzemplarze trafiły też do kilku innych jednostek. Nie jest wiadome ile dokładnie powstało BMP-1 w tym wariancie, jak pisaliśmy przed rokiem nie więcej niż 40-50 egzemplarzy . Ta odmiana była jedną z czterech , jakie ukraiński przemysł proponował armii w ramach modernizacji bojowych wozów piechoty BMP-1 i została przyjęta do służby w roku 2021. Co ciekawe, firma odpowiedzialna za produkcję Spisy (Techimpex) proponowała umieszczenie modułu BM-5 Spis na transporterach MT-LBu, tworząc z nich lekko opancerzony bojowy wóz piechoty.

Reklama
Reklama

BMP-1TS Spisa to ukraińska modernizacja bojowego wozu piechoty BMP-1 polegająca głównie na wymianie dotychczasowej wieży na nowy bezzałogowy moduł BM-5 Spis. Tym samym w miejsce dotychczasowej armaty bezodrzutowej 2A28 Grom trafiła automatyczna ZTM-1 kal. 30 mm (ukraińska odmiana 2A72). Sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy KT-7 kal. 7,62 mm z zapasem 2000 naboi. Oprócz tego wieża posiada dwa przeciwpancerne pociski kierowane Barier umieszczone symetrycznie po bokach wieży. Jako uzbrojenie dodatkowe można zastosować granatnik automatyczny KBA-117 (AGS-17) ze 125 granatami lub wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7/14,5 mm. Wieża posiada dzienno-nocny system celowniczy z termowizorem i stabilizacją oraz w pełni cyfrowy, zaawansowany system kierowania ogniem Myśliwy z komputerem balistycznym i automatycznym śledzeniem celów. Oprócz tego pojazd otrzymał nową radiostację firmy Motorola.

Czytaj też

BMP-1TS Spis
Prototyp BMP-1TS z wieżą BM-5 Spisa.
Autor. Techimpex
Reklama

Komentarze (3)

  1. eee

    Blachy zatopione w piance , nie zmniejsza wypornosci pojazdu, modul wiezowy, jest lekki, pewnie nie wiadomo o co chodzi,

  2. Seb66

    Pytanie czy nasz MON- majac do wyboru: wolałby mieć mocno uzbrojone takie BWP, czy bezbronne ale dobrze opancerzone? Odpowiedź: nasz MON wybrałby wyłącznie wariant nieopancerzony i....bezbronny!

  3. eee

    No I co, ze niby mozna, nawet jeszcze plywa, poza tym po taniosci I u siebie, I pk panc z duzym przebiciem, moze Mon powinno wyslac zapytanie ofertowe, po ile taka przyjemnosc ?

Reklama