Reklama

Technologie

Ukraina: BMP-1 z wieżą Spisa na defiladzie

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Podczas defilady z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy w Kijowie zaprezentowano zmodernizowane pojazdy BMP-1TS uzbrojone w bezzałogową wieżę Spisa produkcji prywatnej firmy Techimpex. Została ona wybrana spośród 4 modułów bezzałogowych zakwalifikowanych w ubiegłym roku do testów poligonowych.

Ukraina, podobnie jak Polska posiada znaczną liczbę pojazdów BMP-1, które w ostatnim czasie pozyskiwała też z zagranicy dla wypełnienia braków w stanach jednostek liniowych. Pojazdy te planowano poddać modyfikacji, przede wszystkim w zakresie przestarzałego uzbrojenia i łączności. Program ma objąć kilkaset pojazdów. Najpierw będą to BMP-1 ale w ramach unifikacji w dalszej perspektywie program obejmie też z pewnością pojazdy BMP-2. Oznacza to modernizację co najmniej pół tysiąca pojazdów. W związku z tym w ofercie wielu ukraińskich firm pojawiały się w ostatnich latach mniej lub bardziej ambitne modernizacje wozów BMP-1, których wspólnym elementem jest zastosowanie wieży bezzałogowej wyposażonej z armatę automatyczną i pociski kierowane.

  W lipcu ubiegłego roku na poligonie w Czernichowie testowano w akcji cztery bojowe wozy piechoty BMP-1 wyposażone w bezzałogowe moduły uzbrojenia Parus, Szkwał, Sztylet i Spisa. Dwa pierwsze dostarczył koncern państwowy Ukroboronprom a dwie kolejne firmy prywatne. Dla wszystkich uzbrojenie podstawowe to 30 mm armata automatyczna ZTM-1 (licencyjny wariant rosyjskiej armaty 2A72), sprzężony karabin maszynowy 7,62 mm oraz przeciwpancerne pociski kierowane Barier.

Podsumowaniem procedury i dowodem dokonanego wyboru są zaprezentowano podczas defilady w Kijowie 24 sierpnia 2021 roku pojazdy BMP-1TS uzbrojone w bezzałogowy moduł wieżowy Spisa firmy Techimpex w barwach wojsk lądowych Ukrainy. Co istotne, nie są to żadne prototypy, ale wozy seryjne należące do 53. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej, do której należały również biorące udział w defiladzie zmodernizowane czołgi T-64BW. 
Wieżą bezzałogowa Spisa to projekt bardziej zaawansowany, który skutecznie konkurował modułami o podobnym uzbrojeniu państwowego koncernu Ukroboronprom. Jej masa bez amunicji to zaledwie 1200 kg, a uzbrojenie obejmuje armatę automatyczną ZTM-1 (licencyjne 2A72) z 300 nabojami, karabin maszynowy 7,62 mm z 2000 nabojów oraz dwie pojedyncze lub podwójne wyrzutnie pocisków kierowanych Barier. Dodatkowe uzbrojenie może stanowić granatnik automatyczny KBA-117 (AGS-17) lub karabin maszynowy kalibru 12,7/14,5 mm. Wieża posiada zautomatyzowany system kierowania ogniem z dzienno-nocnym celownikiem, stabilizacją i autotrackerem.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (15)

 1. czarno to widzę

  A kiedy na D24 obszerna relacja z tej parady w Kijowie? Co nowego pokazali oprócz tego BWP i czy to prawda, że defilowała tam również SS Haliczyna?

  1. Rosomak

   Był t84 oklejony taśma

 2. dropik

  Nie ma nad czym rozpaczać. To lekka zapewne 1-osobowa wieża. Realnie bez opancerzenia. Nie jak nie można porównywać do zssw-30, ktora moze trafiać w ruchu przy dowolnym położeniu wieży w stosunku kadłuba, a tak już nie wszystkie potrafią.

  1. Davien

   Dropik znowu... Spisa to BEZZAŁOGOWA wieża z działkiem 30mm i ppk Barier wiec skończ te zmyslenia.

  2. dropik

   "załogowa". popatrz sobie na filmy i na te stare peryskopy na jej dachu .gośc siedzi pod wieża i ma dostep do armaty

  3. blglgy.g

   "Spisa to bezzałogowa wieża opracowana przez Techimpex jako uniwersalna platforma uzbrojenia dla oferowanych pojazdów, które w większości są zmodernizowanymi maszynami posowieckimi. Firma ma w ofercie starsze i prostsze systemy wieżowe, takie jak DKBM-30 z działkiem 30 mm czy BM-23-2, będący de facto zautomatyzowanym systemem ZU-23-2 w aplikacji dla pojazdów." https://www.defence24.pl/as-2018-ukrainska-wieza-bezzalogowa-dla-transporterow-opancerzonych

 3. kk

  A u nas o modernizacji nic nie słychać.

  1. Palmel

   bo u nas piszą tyko dialogi

 4. czeplin

  Wieża taka czy inna, jest lepsza od oryginalnej z BWPa ale opancerzenie jest nadal raczej symboliczne.

 5. Rain Harper

  Dopóki nie zastąpimy Borsukami bewupów, warto pomyśleć o montażu LZSSW-30 na naszych "żelazkach".

 6. KRUZ

  W niedalekiej przyszłości Ukraina będzie POTĘGĄ MILITARNĄ ...tylko dzięki pracy swoich fabryk - przykład godny podziwu !

  1. czarno to widzę

   A kasę na tą potęgę militarną to skąd weźmiecie?

  2. :)

   Ano.Pewnie nie wszyscy wyjadą .Dla tych co zostaną, po czołgu i BWP.Bedzie czym jeździć po zakupy do najbliższej Biedronki.

  3. gugluk

   Afganistan teź był. O potędze armii świadczy jej morale wyszkolenie ,sprzęt i ilość. Zbliżacie się do współczynnika ilość

 7. KrzysiekS

  Do Wojciech czy innych mających takie pomysły proste pytanie czy jeździ pan samochodem z lat 70? Wobec tego dlaczego proponuje Pan naszym żołnierzom jeździć BWP z lat 70 po drobnym usprawnieniu? Może lepiej całe pieniądze włożyć w nowe BWP i mieć cos sensownego?

  1. Driver25

   Racja, trzeba inwestować w nowoczesny i polski sprzęt dla bezpieczeństwa naszych żołnierzy, budować krajowy potencjał

  2. Austriak

   Jasne ! Jak sie broni.polskich.granic w gorach Afganistanu i nad rzekami. Iraku to.trzeba ich zabezpieczyc. Tylko.kto za to bedzie placil? USA sie wycofuja wlasnie z Afganistanu bo im.forsy braklo.

  3. dropik

   bwp nie wymienia sie co 3-10 lat jak samochody. Przykład sam wiesz skąd. 30 lat to standard. Te maja ciut wiecej

 8. Austriak

  No pieniedzy wystarczylo na ten jeden egzemplarz i to pewnie na kredyt bankowy. Ukraina nie ma co do gara wlozyc a chce sie w wojenki bawic...Juz chodza dziady ukranskie po Europie i zebraja, zamiast sie za plug i robote zabrac.

  1. ja

   Austriackie gadanie

  2. ACAN

   Równie dobrze mogę napisać że ruskie dziady też po Europie chodzą i zarabiają. Sam zatrudniłem jednego jak popracował trzy miesiące to żonę i dzieci ściągnął. Dzieciakom szkołę pomogłem załatwić żonę też zatrudniłem chcą w Polsce zostać na stałe bardzo dobrzy pracownicy starają się i uczciwie pracują . Z jego słów wynika że różnica w poziomie życia jest co najmniej trzy krotna na korzyść Polski. Tak to w tej Rosji bogato.

  3. dropik

   nie umisz liczyć ? na obrazku było 6 , tylko sie nie zmiesciły :P

 9. trzcinq

  Na cywili dobry a w środku załoga z siekierami i widłami

  1. Jan

   Kacap!!! was po komentarzach można rozszyfrować. Szkoda tylko że sam sobie robisz krzywdę. Weź wizę i zobacz jak ludzie żyją, panimajesz?

  2. szyfrant

   Gdzie go wysyłasz?Do Kijowa?Wy Ukraińcy to litosci nie macie.

  3. spoko

   trzcing \troche to juz nudne Cos nowego prosze

 10. dowódca taczanki

  Liczę na obszerną relację z tej super imprezy.

 11. KAZIK

  Opcja Polska zakłada 12,7mm zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU-1276 z Tarnowa i toby było na tyle

  1. Gnom

   Poważnie? Słyszałeś o lżejszej wieży z HSW?

  2. pomz

   Dla zmechów Borsuki i Rosomaki, dla WOT-ów BWP-1 i BRDM-y! Wszystko to lepszy od Jelczow-przynajmniej jakis pancerz + jakieś uzbrojenie!

  3. 123

   A kiedy wyszkolisz z obsługi i eksploatacji owych WOTowców - w weekend?

 12. dimitris

  A cena ? Cena takiej przeróbki BMP-1, Kochani ! Wojna wymaga pieniędzy, obrona też ! To tylko małym dzieciom nie mówi się nic o cenach, gdyż i tak niczego by nie zrozumiały ! Wszyscy dobrze wiemy, że to cena decyduje co możemy, a czego nie.

  1. Wojciech

   G prawda. O tym co możemy a czego nie decydują politycy i służby specjalne w Berlinie, Moskwie i Waszytonie.

  2. dimitris

   Oj nie przesadzajcie z "niemożnościami". W życiu nie uwierzę, by obcy wtrącali się nam w metody tanich modernizacji starych bwp.

  3. Fret

   Reasumujac: wszedzie poza Warszawa! To przykre.

 13. dimitris

  Ale o tym Opłocie, co to rozsypał się (czy raczej rozlał się) w Kijowie, podczas prób defilady, Państwo nie piszecie ? O tym jednym z dwóch pierwszych, najnowszej wersji...

  1. Davien

   No zobacz były ciekawsze tematy, jak no Ił-112W spadajacy w płomieniach czy MiG-29SMT zalicajacy glebe.

  2. droma der

   Ten co był na wungiel?Moze ktoś nieopatrznie koksu pod kocioł podsypał .

  3. I uciekajacy usa z Afganistanu

 14. Wojciech

  Można? Można. nawet w państwie upadłym jak to powszechnie się uważa w Wielkim Impereium Lechickim. Biedna Ukraina pod względem militarnym wyprzedzają nas o lata świetlne i to nie tylko w dziedzinach gdzie mieli tradycje poradzieckie ale także w nowych technologiach.

  1. Luczmik

   Przepraszam w jakich technologiach Ukraina nas wyprzedza? Bo nie bardzo rozumiem.

  2. viper

   Generalnie fajnie jakby to mieli na Rusa, ale jakie tu nowe technologie?

  3. Lambert

   Chyba Was...

 15. :)

  Ledowe reflektory.

Reklama