Technologie

Ukraina: BMP-1 z wieżą Spisa na defiladzie

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Podczas defilady z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy w Kijowie zaprezentowano zmodernizowane pojazdy BMP-1TS uzbrojone w bezzałogową wieżę Spisa produkcji prywatnej firmy Techimpex. Została ona wybrana spośród 4 modułów bezzałogowych zakwalifikowanych w ubiegłym roku do testów poligonowych.

Ukraina, podobnie jak Polska posiada znaczną liczbę pojazdów BMP-1, które w ostatnim czasie pozyskiwała też z zagranicy dla wypełnienia braków w stanach jednostek liniowych. Pojazdy te planowano poddać modyfikacji, przede wszystkim w zakresie przestarzałego uzbrojenia i łączności. Program ma objąć kilkaset pojazdów. Najpierw będą to BMP-1 ale w ramach unifikacji w dalszej perspektywie program obejmie też z pewnością pojazdy BMP-2. Oznacza to modernizację co najmniej pół tysiąca pojazdów. W związku z tym w ofercie wielu ukraińskich firm pojawiały się w ostatnich latach mniej lub bardziej ambitne modernizacje wozów BMP-1, których wspólnym elementem jest zastosowanie wieży bezzałogowej wyposażonej z armatę automatyczną i pociski kierowane.

  W lipcu ubiegłego roku na poligonie w Czernichowie testowano w akcji cztery bojowe wozy piechoty BMP-1 wyposażone w bezzałogowe moduły uzbrojenia Parus, Szkwał, Sztylet i Spisa. Dwa pierwsze dostarczył koncern państwowy Ukroboronprom a dwie kolejne firmy prywatne. Dla wszystkich uzbrojenie podstawowe to 30 mm armata automatyczna ZTM-1 (licencyjny wariant rosyjskiej armaty 2A72), sprzężony karabin maszynowy 7,62 mm oraz przeciwpancerne pociski kierowane Barier.

Podsumowaniem procedury i dowodem dokonanego wyboru są zaprezentowano podczas defilady w Kijowie 24 sierpnia 2021 roku pojazdy BMP-1TS uzbrojone w bezzałogowy moduł wieżowy Spisa firmy Techimpex w barwach wojsk lądowych Ukrainy. Co istotne, nie są to żadne prototypy, ale wozy seryjne należące do 53. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej, do której należały również biorące udział w defiladzie zmodernizowane czołgi T-64BW. 
Wieżą bezzałogowa Spisa to projekt bardziej zaawansowany, który skutecznie konkurował modułami o podobnym uzbrojeniu państwowego koncernu Ukroboronprom. Jej masa bez amunicji to zaledwie 1200 kg, a uzbrojenie obejmuje armatę automatyczną ZTM-1 (licencyjne 2A72) z 300 nabojami, karabin maszynowy 7,62 mm z 2000 nabojów oraz dwie pojedyncze lub podwójne wyrzutnie pocisków kierowanych Barier. Dodatkowe uzbrojenie może stanowić granatnik automatyczny KBA-117 (AGS-17) lub karabin maszynowy kalibru 12,7/14,5 mm. Wieża posiada zautomatyzowany system kierowania ogniem z dzienno-nocnym celownikiem, stabilizacją i autotrackerem.

Reklama
Reklama

Komentarze