Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińcy z taktycznym sukcesem pod Bachmutem

Autor. Sztab generalny Ukrainy/Facebook

Jak donosi brytyjskie Ministerstwo Obrony przesądzone są losy starć o Andrijiwkę oraz Kliszczijiwkę na południowej flance Bachmutu. Ukraińcy kontrolują obie miejscowości.

Reklama

Brytyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło płynące z frontu informacje, że Siły Zbrojne Ukrainy kontrolują zarówno Kliszczijiwkę jak i Andrijiwkę. Przypomnijmy, w tej pierwszej miejscowości Ukraińcy dokonali skutecznej zasadzki na rosyjski oddział WDW. Granicę Kliszczijiwki stanowi trasa kolejowa i to ona ma wyznaczać nową linię kontaktową. Walki o Andrijiwkę także były zacięte i nawet spadła krytyka na wiceszef resortu obrony Ukrainy Hannę Maliar, że przedwcześnie ogłosiła wyzwolenie miejscowości. Ukraińcy raportowali, że odbili miejscowości, ale nie oznacza to zazwyczaj końca walk – Rosjanie rzucają pospieszne kontrnatarcia do odbijania straconych pozycji. W tym wypadku brytyjskie potwierdzenie oznacza, że Rosjanie definitywnie porzucili wspomniane miejscowości.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Taktyczny sukces na południe od Bachmutu, w teorii umożliwia przeprowadzenie oskrzydlającego uderzenia na rosyjskie zgrupowanie pod miastem. Problem w tym, że teren jest ufortyfikowany. Ukraińcy wszelako mogą mieć łatwiej, gdyż Brytyjczycy raportują, że siły WDW miały zostać przerzucone na Zaporoże, więc pod Bachmutem Rosjanie mogli pozbawić się części elitarnych oddziałów, których używają jako liniowej piechoty zmechanizowanej.

Reklama

Czytaj też

„Ukraińska Prawda" raportuje, że taktyczny sukces pod Bachmutem potwierdza zmęczenie rosyjskich jednostek, które tkwią na pozycjach bez żadnej rotacji. Podobne zmęczenie wdarło się w rosyjskie szeregi na odcinku zaporosko-donieckim. Jak raportują Ukraińcy część oddziałów rosyjskich wycofuje się na tył, a awangarda ukraińskiej ofensywy przebiła się do pierwszej linii frontu.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (4)

 1. bezreklam

  Tymczasem amerykanska prasa podala ze rannych i zabitch juz jest ok 500 tys Ukrainskich zolnerzy (Nie podam tytulu nie pamitam) Ale dane w zwiazku z wizyta Zylenskiego w szpitalu gdzie robuia sztuczne konczny. PS. Kiedys w krakowie spotaklem Ukraisnkiego weterana co jechal do USa po nowa noge - to mowil ze mial wielkie szczescie w jakism losowaniu - 1 na 10 000 chetnych.

  1. bezreklam

   ps2. Nie dziwie sie wiec rezerwistom ze nie pchaja sie na front a bardziej w strone POlski chocby i za 4 tys dolarow

  2. Fantastory

   Tym bardziej powinno się Ruskich czym prędzej przepędzić.

  3. bezreklam

   Fantastry - Moim zdaniem tej wojny wogle nie pownno byc . ROZMOWY i jakis UKlad - np Ukraina Neutrala i ijuz.. Dalo sie to zalatwic - skoro z Kuba sie dalo

 2. KD

  Rosja przegrywa z Ukrainą mimo że ma znacznie lepsze myśliwce, bombowce, śmigłowce, okręty. Gdyby zaatakowała jakiś kraj zachodni to taka "wojna" skończyłaby się po trzech dniach ogromnymi stratami ruskich.

 3. user_1049282

  Z tego co pokazuja drony to te wsie praktycznie nieistnieją. Ruscy podają że to szara strefa, czyli nikt tam nie jest okopany. Zresztą było by to samobòjstwo bo są otoczone wzgòrzami z ktòrych wszysko widać. Jak weszli to będą ponosili straty I nic więcej. Oni powinni zająć wzgòrza i bedzie po problemie.

 4. nato<down

  Brytyjskie Ministerstwo Obrony w swoich komunikatach wywiadowczych opiera się w znacznej mierze o informacje, czy też dezinformacje przekazywane przez stronę ukraińska. W związku z tym należy podchodzić do nich z pewnym dystansem i starać się dokonywać weryfikacji na podstawie innych źródeł. W innym przypadku można być niemile zaskoczonym przebiegiem wydarzeń na froncie, i nie tylko!

Reklama