Reklama

Wojna na Ukrainie

Wszyscy wiceministrowie obrony Ukrainy zdymisjonowani. Korupcja, procedury czy "nowa miotła"?

Ukraina wojsko wojna
Autor. Erçin Ertürk/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Jak poinformował Taras Melnyczuk, przedstawiciel rządu w ukraińskim parlamencie, odwołano ze stanowisk wszystkich dotychczasowych wiceszefów resortu obrony. Niedawno Ołeksija Reznikowa zastąpił Rustem Umerow na stanowisku szefa Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Reklama

„Zdymisjonowano: Hawryłow Wołodymyr Walerianowicz ze stanowiska wiceministra obrony Ukrainy; Zamłyński Rostysław Teodozjowicz ze stanowiska wiceministra obrony Ukrainy; Malar Hanna Wasyliwna ze stanowiska wiceministra obrony Ukrainy; Szarapow Denys Ołeksandrowicz ze stanowiska wiceministra obrony Ukrainy; Andrii Witalijowycz Szewczenko ze stanowiska wiceministra obrony Ukrainy ds. integracji europejskiej; Deineha Witalija Ołehowycz ze stanowiska wiceministra obrony Ukrainy ds. rozwoju cyfrowego, transformacji cyfrowych i cyfryzacji" – podał Melnyczuk.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Są dwie teorie dotyczące wspomnianych dymisji. Pierwsza dotyczy standardowych zmian strukturalnych po zastąpieniu Reznikowa Umerowem. W tym przypadku Umerow zatwierdzi jeszcze raz wiceszefów resortu obrony. Drugą teorią jednak jest totalny „reset" w resorcie obrony i oznacza, że wspomniani wiceministrowie nie wrócą na swoje stanowiska. Powodem są zarzuty korupcyjne jakie spadły na kluczowe ministerstwo.

Reklama

Czytaj też

Okazuje się, że w niektórych obwodach Ukrainy od lutego 2022 r. dziesięciokrotnie wzrosła liczba wykreśleń z ewidencji potencjalnych poborowych. Powodem rzekomego braku kwalifikacji do służby były orzeczenia wojskowych komisji lekarskich.

Czytaj też

Wartość łapówki za nie kwalifikację zdrowotną do służby wynosi od 3 tys. USD do 15 tys. USD. Analizowany ma być rejestr Ukraińców, którzy wyjechali za granicę uzyskując właśnie taką kwalifikację na zdrowotnych komisjach wojskowych. To pokłosie antykorupcyjnej krucjaty w Siłach Zbrojnych Ukrainy, która trwa od miesięcy. Ponad sto postępowań karnych toczy się już przeciwko pracownikom i żołnierzom komend uzupełnień. Problemem jest także pomoc w celu wyjazdu z Ukrainy za łapówkę. W maju 2022 r. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy rozbiła grupę przestępczą pograniczników, którzy za korupcyjną opłatę w wysokości od 3 tys. USD do 5 tys. USD przepuszczali ukraińskich mężczyzn podlegających mobilizacji wojennej za granicę. Szacuje się, że polską granicę mogło przekroczyć ponad 400 tys. mężczyzn, którzy formalnie mogli podlegać mobilizacji.

Należy także pamiętać, że minister Umerow chciałby mieć nowych współpracowników w resorcie.

Reklama

Komentarze (1)

  1. młodygrzyb

    Stare polskie powiedzenie/przysłowie mówi że: zwycięskiego składu się nie zmienia.

Reklama