Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: wciąż nie ma umowy na niemieckie haubice

Pzh 2000
NIemieckie haubice na poligonie.
Autor. Bundeswehr/Maximilian Schulz

Jak informują niemieckie media, wciąż nie podpisano umowy na produkcję i dostawy systemów artyleryjskich Panzerhaubitze 2000 dla Ukrainy.

Reklama

Specjalizujący się w obronności i bezpieczeństwie niemiecki dziennikarz Björn Müller przekazał na portalu X (dawniej Twitter), że jak dotąd nie podpisano zapowiadanej od miesięcy umowy pomiędzy Niemcami i Ukrainą na wyprodukowanie i dostarczenie 100 egzemplarzy armatohaubic samobieżnych PzH 2000 (Panzerhaubitze 2000) kalibru 155 mm na potrzeby Zbrojnych Sił Ukrainy.

Reklama

Czytaj też

Reklama

O sprawie miał poinformować rzecznik koncernu KNDS (Krauss-Maffei Wegmann + Nexter Defense Systems). Choć kontrakt hucznie zapowiedziano w Berlinie w 2022 roku, a sama produkcja została zatwierdzona przez rząd federalny Niemiec, do sformalizowania porozumienia jeszcze nie doszło.

Co więcej, podobna sytuacja dotyczy również jakoby zamówionych przez Ukrainę armatohaubic samobieżnych RCH155 (Remote Controlled Howitzer 155). Ten system artyleryjski zamontowano na odmiennym nośniku - podwoziu kołowego transportera opancerzonego Boxer. Jedynie lakonicznie wspomniano, że linia produkcyjna, na której mają powstawać RCH155, jest w budowie.

Czytaj też

To kolejny przykład problemów w dostawach niemieckiego sprzętu na rzecz Kijowa w ramach pomocy wojskowej, której udzielają państwa zachodnie Zbrojnym Siłom Ukrainy, odkąd Rosja rozpoczęła zbrojną inwazję na pełną skalę na ten kraj w lutym 2022 roku.

Armatohaubica samobieżna RCH155 na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Boxer.
Armatohaubica samobieżna RCH155 na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Boxer.
Autor. KMW / KNDS
Reklama

Komentarze (10)

 1. Seb66

  To jest jaskrawy, niepodważalny dowód, ze Niemcy pilnują przyszłych interesów z ..ROSJĄ!!! Od samego początku tej wojny Niemcy zawsze OBIECYWALI, ale NIE ROBILI niczego co mogłoby ISTOTNIE zaszkodzić Rosji! I to jest też nasza PRZYSZŁOŚĆ w "eurokołchozie" pod dyktatem Niemiec! Przecież już ponad ROK TEMU jeden polityk z Niemiec nieopatrznie chlapnął, że "ta wojna kiedyś się skończy, więc w INTERESIE Niemiec jest PRZEDE wszystkim myślenie o PRZYSZŁOŚCI i dalszej WSPÓŁPRACY z...ROSJĄ"!!! Jak się o TYM pamięta, to ŻADNE niemieckie "działanie na rzecz Ukrainy" nie budzi już nawet cienia wątpliwości !!

 2. R88

  To dobra wiadomość dla nas. Sprzedać K9 do UA na co nieoficjalnie się Korea zgadza, u nas zrobić ich zakłady remontowe i klepać w tym czasie Kraba na potęge.

  1. Davien3

   R88 Korea na nioc sie nie zgodzi wiec skończ te fantazje.

 3. Tani2

  No a kasa? Kto da kasę za te zabawki. Ja byłem fanem tych haubic. Ale już nie jestem . W praniu wyszło że to szajs. Fajny na defilady ,nieużyteczny na wojnę. Niemiecki czyli przefilozofowany. Niewiele dobrego można o niej napisać.

 4. MAXPL

  Tak się skończy że zamiast 118 niemieckich będzie 118 krabów

  1. Dudley

   Nie będzie, europejskiej kasy nie ma, bo blokują ją Węgrzy. My własnej nie damy, Ukraińcy nie mają, za niemiecką pójdzie niemieckie uzbrojenie, być może używki z armii, ale Ukraińcy muszą cos Niemcom odpalić. No może i my byśmy jesze mogli kilkadziesiąt luf sprezentować, ale za technologie rakietowe, Ale do tego potrzeba ludzi dobrej woli po obu stronach, a tego jest deficyt, i unas i unich.

  2. PGR

   @Dudley my nie damy ale sludzy narodu ukrainskiego dadza.

 5. KAR

  Prawdopodobnie nie będzie także europejskich i amerykańskich fabryk uzbrojenia na terenie Ukrainy. Może z litości coś rzucą z drugiej ręki i to wszystko... :) Pewny siebie Zelenski szybko został zredukowany... :)

 6. Pt

  Nie ma co się spieszyć z sądami. Może popsuła się jakaś drukarka w ostatni dzień jakiegoś rozliczenia budżetowego? Może trzeba najpierw przeprowadzić postepowanie antymonopolowe zgodne z prawem UE? Może trzeba zapytać wszystkie kraje użytkujące niemieckie haubice o możliwość dostarczenia haubic by zapobiec "wyciekowi" natowskich technologii? Wojna na Ukrainie przerwała łańcuchy dostaw. Może nie dopłynęły podzespoły do linii produkcyjnych lub haubic z Chin? Po co budować nową linię produkcji haubic skoro bardziej zagrożona Polska ustami b.ministra obrony narodowej zapowiada, że z budowy nowej linii krabów zamierza zrezygnować?

  1. APSK

   Podważył sens ich produkowania w Bumarze, zapowiedział zwiększenie ich produkcji w HSW. Świetna decyzja z punktu widzenia podatników i naszej armii. Wiadomo, iż HSW wyprodukuje ich więcej niż Bumar, który nie posiada żadnych możliwości produkcyjnych. Mam nadzieję iż K9 pójdzie w odstawkę i zwiększy się produkcje Krabów. Nie ma zakładu produkującego komponenty dla k9 w Polsce i nie powstanie w najbliższych latach. Po co produkować wieżę od K9 skoro można w jej miejsce produkować wieże dla Kraba. Pozostają do zagospodarowania grunty pod fabrykę produkcji samochodu widmo o nazwie Izera. Zamiast stawiać tam fabrykę pod montaż chińszczyzny, lepiej przeznaczyć go pod zakład produkujący komponenty dla HSW. Przynajmniej nie będą to pieniądze wyrzucone całkowicie w błoto.

 7. rwd

  Niemcy mają czas a Ukraina i tak jest na nich skazana, więc co mają się spieszyć jak nawet Amerykanie hamują.

 8. Wuc Naczelny

  i to jest kraj który stworzył solidne podstawy ekonomiczne do trzech wojen światowych... Myślę że powinniśmy przedefinionwać nasze cele strategiczne. Należy ograniczyć nasze zakupy czołgów. Nie musimy mieć więcej czołgów od Rosjan, wystarczy że będziemy mieli trzy razy tyle co Niemcy..

 9. Chasim

  Przeciez taki byl jest plan niemiec. Zapowiadac wsparcie kilka lat wliczyc do pomocy przekazanej a tak naprawde czekacnna koniec wojny aby jako glowny darczynca odbudowywac ukraine..

 10. szczebelek

  Jak tam podpisane umowy na 100 PZH2000, bo przecież miała być podpisana i nawet miały już być produkowane dla Ukrainy 😂🤣 Okazuje się, że na 18 sztuk RCH155 też takowej jeszcze nie ma....

Reklama