Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

Ukraina: uruchomiono działo samobieżne desantu sprzed pół wieku

Wojsko Polskie również używało ASU-85 w latach 1965-1976.
Fot. Hubert Śmietanka, Wikipedia

W obwodzie połtawskim zauważono nietypowe działo samobieżne-ASU-85, wycofane z użytku w ZSRR na początku lat 80 XX wieku. Jak widać, udało się je uruchomić i najpewniej dostarczyć amunicję w już od dawna nieprodukowanym kalibrze.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Mimo wieku (przeszło 50 lat) ASU-85 dalej jest w stanie niszczyć cele lekko opancerzone jak bojowe wozy piechoty rodziny BMP-1/2/3, kołowe transportery opancerzone BTR-60/70/80/82A czy nawet czołgi T-62M. Pojazdy tego typu służyły w armii radzieckiej w latach 1959-1982. Zostały wyparte przez bojowe wozy desantu BMD-1. Rodzi się pytanie o stany amunicyjne dla tego pojazdu, z racji, że część ich jest wykorzystywana przez równie stare, działa D-48, które Ukraińcy również mają w nieokreślonej liczbie na stanie swoich sił zbrojnych. Więcej informacji o nich poniżej.

Czytaj też

ASU-85 to sowieckie działo samobieżne przeznaczone dla wojsk powietrznodesantowych, w ramach zapewnienia im zdolności ogniowych do walki z pojazdami opancerzonymi i niszczenia umocnień. Miało zastąpić starszego typu ASU-57, które z racji na kaliber uzbrojenia głównego miało być niewystarczające do eliminowania nowych typów czołgów używanych przez państwa zachodnie. ASU-85 było wyposażone w działo D-70 (2A15) kal. 85 mm o długości przewodu lufy wynoszącym 67 kalibrów, będące pochodną holowanego D-48.

Donośność w przypadku niszczenia celów ogniem bezpośrednim wynosi 1,15 km, zaś w przypadku prowadzenia ognia pośredniego ma wynosić 10 km. Pocisk przeciwpancerny wystrzelony z armaty kal. 85 mm może przebić 192 mm stalowego pancerza pod kątem 60° z maksymalnej odległości 1 km. Zatem nawet czołgi podstawowe bez pancerza specjalnego mogą być niszczone przy trafieniu w pancerz tylny lub boczny.

Czytaj też

Komentarze (2)

  1. papa lebel

    Fajny, taki ruski Hetzer :)

  2. Valdi

    Przypomnijmy linia frontu długość Berlin Barcelona. 6 ,brygad zmechanizowanych brało udział w ofensywie Chersoń Kupiansk. Uzbrojone w t72 z Polski ,K9 i inne ,155mm plus Himars, oraz mi 17/8 z USA z puli afgańskiej Drugie 6 brygad zmechanizowanych potrzebne od zaraz