Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina odbierze australijski systemy antydronowe do końca roku

Bezzałogowy moduł bojowy Slinger.
Bezzałogowy moduł bojowy Slinger.
Autor. Electro Optic Systems

Matt Jones z australijskiej firmy Electro Optic Systems (EOS) poinformował, że pierwsze 10 systemów przeciwdronowych Slinger zostanie przekazanych Ukrainie do końca tego roku. Łącznie dostarczonych zostanie 160 tego typu zestawów.

Reklama

Informację tę Matt Jones podał podczas udzielania wywiadu dla amerykańskiej stacji telewizyjnej ABC News. Na Ukrainę dostarczone zostaną wspomniane Slingery w ramach dwóch umów, pierwszej obejmującej 110 zestawów przeciwdronowych, które trafią na transportery opancerzone M113. Ich przeznaczeniem będzie eliminacja środków napadu powietrznego, w tym amunicji krążącej. Tym samym będą to najpewniej pojazdy odpowiedzialne za osłonę przeciwlotniczą bardzo krótkiego zasięgu ukraińskich wojsk lądowych. Pozostałe 50 Slingerów zostało zamówionych przez prywatną firmę zbrojeniową Praktika, która planuje zamontować je na nieokreślonych pojazdach opancerzonych (być może Kozak-2). Na początku września jeden z zestawów miał okazję sprawdzić ukraiński ambasador w Australii Wasyl Myrosznyczenko.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Slinger to zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, zaprojektowany i produkowany przez spółkę EOS Defense Systems, który jest przeznaczony do eliminacji środków napadu powietrznego z naciskiem na wszelkiego typu bezzałogowce. Wyposażony jest on w armatę napędową Northrop Grumman M230LF (30x113 mm) mogącą strzelać amunicją z m.in. zapalnikiem zbliżeniowym (zapas amunicji wynosi 150 naboi). Oprócz niej moduł uzbrojenia może zostać wyposażony w uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,62 mm np. MAG58. System jest stabilizowany, wyposażony w kamery termowizyjne i dzienne oraz zaawansowany system kierowania ogniem. Pozwala on na śledzenie i eliminację bezzałogowców z odległości ponad 800 metrów dzięki zastosowaniu m.in. radaru 4D Echodyne z aktywnym skanowaniem ESA.

Zestaw przeciwdronowy Slinger.
Zestaw przeciwdronowy Slinger.
Autor. EOS
Reklama

Komentarze

    Reklama