Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: Dowódca Połączonych Sił odwołany "medialnie"

Autor. Ministerstwo Obrony Ukrainy

Generał Serhii Najew, były dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, poinformował, że o swoim odwołaniu ze stanowiska dowiedział się z mediów.

Najew, który stanowisko dowódcy Połączonych Sił zajmował od 2020 roku, podzielił się informacją na swoim kanale w Telegramie: „Z mediów dowiedziałem się o moim zwolnieniu ze stanowiska dowódcy Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy”. W swoim oświadczeniu generał podziękował żołnierzom oraz wyraził przekonanie w zwycięstwo Ukrainy.

Kilka miesięcy wcześniej miała miejsce podobna sytuacja, która dotyczyła generała Wiktora Chorenki, byłego dowódcy Sił Operacji Specjalnych. Chorenko przyznał wtedy, że nie zna powodów swojego zwolnienia. Co więcej, ówczesny Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, Walerij Załużny, nie złożył wniosku o jego zwolnienie.

Reklama

„Osobiście nie znam powodu. Dowiedziałem się o tym z mediów. Rozmawiałem z Naczelnym Dowódcą (Walerijem Załużnym przyp. red.), który również nie potrafił mi tego wytłumaczyć. To dowódca naczelny powinien złożyć wniosek o zwolnienie, ale powiedział mi, że tego nie zrobił. Nie rozumiem, co się stało.” – mówił Chorenko. Chorenko przyznał że, nie poinformowano go o jego dalszej roli w wojsku, stwierdził jedynie, że „zrobi wszystko, co w jego mocy, dla zwycięstwa Ukrainy”.

Czytaj też

11 lutego, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski ogłosił na swojej stronie internetowej nowe nominacje w strukturach Sił Zbrojnych Ukrainy. Nowe przydziały dotyczą Dowódcy Sił Lądowych, Dowódcy Sił Obrony Terytorialnej, Dowódcy Połączonych Sił oraz Dowódcy Sił Powietrznodesantowych.

Reklama

Nowym dowódcą Sił Lądowych został generał Ołeksandr Pawliuk. Pawliuk zastępuje Ołeksandra Syrskiego, który został mianowany Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy. Na stanowisko dowódcy Sił Obrony Terytorialnej mianowany został generał Ihor Plahuta, nowym dowódcą Sił Powietrznodesantowych został generał Ihor Skibiuk, a połączonymi Siłami pokieruje generał Jurij Sodol.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komentarze (5)

 1. Future

  Jakby cala wierchuszka miała udział w jakimś spisku 🤔. Ciekawe czy Syrski ma w swoim sztabie same talenty, że zgadza się na usunięcie ludzi doświadczonych. Mogę się domyślać że pozbywają się osób które mogą mieć swoje zdanie co do agresywnej taktyki walki Syrskiego. I nie chodzi tu o pierwszy sukces, który na pewno będzie, tylko o kolejne. Skraca się Ukrainie czas na prowadzenie wojny. Syrski ma osiągać sukcesy kosztem strat.

 2. S0ket

  Czyżby polityczne zagrywali podczas wojny hmm... To się może źle skończyć. We wcześniejszej wersji również dobrze się nie zapowiadało

 3. Endres

  Dziwne. Załużny i jego podwładni, są chwaleni przez NATO, USA, i sam rząd w Kijowie, ba, sami żołnierze, i społeczeństwo wyrażają się o nim w samych superlatywach, bo i są powody, prowadzi ich od zwycięstwa do zwycięstwa. A tu odsunięto go od dowodzenia, a wygląda na to, że przy okazji, praktycznie całe jego dotychczasowe otoczenie na szczytach armii UA, też idzie w odstawkę. Wygląda na to, że na Ukrainie jest głębokie, dobre, wyszkolone zaplecze, jeśli chodzi o pion dowódczy. Na pewno nowe dowództwo sprawdzi się w działaniu, bo Załużny pozostawił im bitną, dobrze wyposażoną, zmotywowaną, wyszkoloną, i wyposażoną armię. Która jeszcze się wzmocni, po wypełnieniu limitów mobilizacji.

 4. bezreklam

  aktor zna sie na medjach to wie jak dzialac na tym polu

 5. Franek Dolas

  Bardzo niepokojące praktyki. Wszystko to isłabia morale ukraińców czyli coś co było ich podstawowym atutem.

Reklama